Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy dostawa budynków - będących towarem używanym - wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu jest opodatkowana stawką 22%, w sytuacji gdy nakłady na ulepszenie przewyższają 30% wartości początkowej budynków?

sygnatura: Nr PPB2443/548/2005

autor: Izba Skarbowa w Katowicach

data: 2005-08-04

słowa kluczowe:budynek używany, dostawa towarów, grunt zabudowany, stawki podatku, towar używany, użytkowanie wieczyste

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j.Dz.U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) - po wszczęciu z urzędu postępowania - postanowieniem z dnia 22 lipca 2005 r. Nr PPB2-443/548/2005 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach zmienia postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Czechowicach-Dziedzicach z dnia 22 kwietnia 2005 r. Nr US VAT/443/7/2005 wydanego dla Pana "X" stanowiącego interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy budynków używanych wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu - w ten sposób, że uznaje stanowisko podatnika dotyczące opodatkowania 22% stawką podatku VAT dostawy budynków używanych wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu - za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 03 lutego 2005 r. Pan "X" zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Czechowicach-Dziedzicach o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy budynków używanych wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu.

W piśmie podatnik wskazał, iż w maju 2003 r. nabył budynki (po byłej fabryce wędlin) wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntów a przy zakupie nie występował podatek VAT (sprzedaż zwolniona). W budynkach nie jest prowadzona działalność gospodarcza, zaś nakłady na ulepszenie przewyższają 30 % wartości początkowej budynków. W związku z powyższym podatnik stwierdził, iż sprzedaż nieruchomości wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu opodatkowana jest stawką VAT w wysokości 22%. Decyzję o sprzedaży podjął w styczniu 2005 r.

Postanowieniem z dnia 22 kwietnia 2005 r. Nr US VAT/443/7/2005 Naczelnik Urzędu Skarbowego w Czechowicach-Dziedzicach uznał za nieprawidłowe stanowisko strony w sprawie będącej przedmiotem wniosku, stwierdzając, iż dostawa opisanej nieruchomości wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu będzie korzystała ze zwolnienia od podatku.

W uzasadnieniu postanowienia stwierdzono, iż dostawa nieruchomości będzie korzystała ze zwolnienia od podatku jako dostawa towarów używanych zgodnie z art. 43 ust.1 pkt 2 i ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535 ze zm.). Zdaniem organu I instancji również zbycie wieczystego użytkowania gruntu będzie korzystało ze zwolnienia w myśl § 8 ust.1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 97, poz. 970).

W ocenie tut.organu rozstrzygnięcie zawarte w postanowieniu organu I instancji pozostaje w sprzeczności z przepisami prawa.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

W myśl art. 43 ust. 2 ww. ustawy przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się:

- budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;

- pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Z wniosku z dnia 03 lutego 2005 r. wynika, że w stosunku do powyższych budynków nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (sprzedaż zwolniona), ponadto budynki te wybudowano w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia.

Z przepisu cyt. art. 43 ust. 2 ww. ustawy o VAT budynki te można uznać za towar używany.

Przepis art. 43 ust. 6 ww. ustawy o podatku od towarów i usług stanowi jednak, że zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

- miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;

- użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

We wniosku podatnik wyraźnie wskazał, iż od dnia nabycia nieruchomości poniósł nakłady przekraczające 30% wartości początkowej budynków. Nakłady te związane były m.in. z opracowaniem projektów na przebudowę oraz modernizację budynków; uzyskaniem zezwoleń budowlanych; sporządzaniem: wyceny, operatu, inwentaryzacji, kosztorysów; przygotowywaniem dokumentacji o dofinansowanie inwestycji z programy SAPARD.

Większość wydatków dokumentowana była fakturami VAT. Od powyższych wydatków podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Ponadto podatnik wyjaśnił, że nie jest w nich prowadzona żadna działalność gospodarcza, co jest równoznaczne z tym, że podatnik użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowania.

Wobec powyższego - stosownie do postanowień art. 43 ust. 6 ww.ustawy o VAT - dostawa opisanej nieruchomości - będącej towarem używanym - nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT.

Zgodnie z art. 41 ust.1 ww.ustawy o VAT dostawa ww. nieruchomości (budynków po byłej fabryce wędlin) będzie opodatkowana stawką podstawową 22%.

Natomiast § 8 ust. 1 pkt 12 w.cyt.rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.

W przedmiotowej sprawie stawką właściwą dla dostawy budynków będzie stawka podstawowa - 22% VAT. Zatem w tym przypadku nie znajduje zastosowania powołany w postanowieniu Naczelnika Urzędu Skarbowego w Czechowicach-Dziedzicach przepis § 8 ust. 1 pkt 12 cyt. rozporządzenia Ministra Finansów zwalniający zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu w sytuacji gdy budynki, które są na tych gruntach posadowione, będą korzystały ze zwolnienia lub gdy będą opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.

W przedmiotowej sprawie zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu nie będzie podlegało zwolnieniu od podatku od towarów i usług, z uwagi na fakt, iż dostawa budynków podlega opodatkowaniu stawką podstawową. W przedmiotowej sprawie zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu będzie również podlegało opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 22%.

Wobec powyższego postanowiono orzec jak w sentencji decyzji.

Na mocy art. 143 cyt. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, niniejsza decyzja wydana została z upoważnienia Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach. Od decyzji służy odwołanie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach - Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku- Białej, ul. Traugutta 2a), w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY