Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy prawidłowym jest opodatkowanie - przez handlowca - 7% stawką podatku VAT wykonywanej przez niego usługi budowlano-montażowej - w skład której wchodzi dostawa materiałów, w obiektach budownictwa mieszkaniowego?

sygnatura: Nr PPB2-4407/I/20/2005

autor: Izba Skarbowa w Katowicach

data: 2005-08-16

słowa kluczowe:budownictwo mieszkaniowe, budynek mieszkalny, dostawa towarów, roboty budowlano-montażowe, usługi budowlano-montażowe

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j.Dz.U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) w związku z art.146 ust.1 pkt 2 lit.a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535 ze zm.) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach po rozpatrzeniu zażalenia Spółka "X" z dnia 04 maja 2005 r. na postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Częstochowie z dnia 25 kwietnia 2005 r. Nr DUS-PP/443/38/2005/UM stanowiące interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług robót budowlano-montażowych w obiektach budownictwa mieszkaniowego - zmienia zaskarżone postanowienie organu pierwszej instancji w ten sposób, że uznaje stanowisko podatnika dotyczące opodatkowania 7% stawką podatku VAT usługi budowlano-montażowej, w skład której wchodzi dostawa materiałów, w obiektach budownictwa mieszkaniowego - za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 21 marca 2005 r. Spółka "X" zwróciła się w sprawie wydania wiążącej interpretacji odnośnie prawidłowości łącznego opodatkowania stawką 7 % robót budowlano-montażowych wraz z materiałami potrzebnymi do ich wykonania (wcześniej zakupionymi u producenta) - w budynkach mieszkaniowych; oraz odnośnie potwierdzenia stanowiska, że podzlecenie wykonania ww.robót nie ma znaczenia dla opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

W ww. piśmie z dnia 21 marca 2005 r. wnioskodawca stwierdził, iż prowadzi działalność handlową w zakresie budownictwa m.in.: sprzedaż paneli ściennych i podłogowych, sprzedaż drzwi i innych materiałów wykończeniowych oraz usługi montażu u klienta ww. paneli ściennych, podłóg czy drzwi oraz malowanie ścian z zakupionego wcześniej u producenta materiału.

Po wykonaniu usług spółka wystawia fakturę za roboty budowlano-montażowe. W cenie robót uwzględnia cenę towarów niezbędnych do wykonania montażu.

Według podatnika jako jedną czynność należy traktować roboty budowlano-montażowe wraz z materiałami potrzebnymi do wykonania tej usługi. Podatnik twierdzi, iż jeżeli w konkretnej sytuacji wykonanie usługi budowlano-montażowej następuje z materiału wykonawcy, to zachodzą podstawy do uznania, że w usłudze tej mieści się też wartość materiału, który służył jej wykonaniu.

Zatem z uwagi na fakt, iż wykonywane prace dotyczą budownictwa mieszkaniowego - zdaniem podatnika - ma on prawo zastosować na całość 7% stawkę podatku VAT.

Jednocześnie w piśmie powyższym podatnik stwierdził, iż usługę wykonuje samodzielnie lub też zleca jej wykonanie podmiotowi obcemu.

Do wniosku z dnia 21 marca 2005 r. strona dołączyła opinię Urzędu Statystycznego w Łodzi - Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, zgodnie z którą świadczone przez podatnika usługi budowlano-montażowe mieszczą się w następujących grupowaniach Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług:

-PKWiU 52.46.16-00.00 - usługi w zakresie handlu detalicznego materiałami budowlanymi, gdzie indziej niesklasyfikowane,

-PKWiU 45.43 - roboty związane z wykładaniem podłóg i ścian,

-PKWiU 45.42.11-00.00 - roboty związane z montażem futryn drzwiowych i ram okiennych.

Postanowieniem z dnia 25 kwietnia 2005 r. Nr DUS-PP/443/38/2005/UM Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Częstochowie uznał stanowisko Spółki "X" odnośnie opodatkowania 7% stawka podatku VAT robót budowlano-montażowych w obiektach budownictwa mieszkaniowego oraz stwierdzenia, że podzlecenie wykonania robót budowlano-montażowych nie ma znaczenia dla opodatkowania transakcji w podatku od towarów i usług - za prawidłowe. Natomiast odnośnie potraktowania wykonania robót budowlano-montażowych i dostawy materiałów jako jednej czynności podlegającej opodatkowaniu stawką 7% - za nieprawidłowe.

Na powyższe postanowienie Spółka wniosła zażalenie z dnia 04 maja 2005 r.

Po rozpatrzeniu przedmiotowego zażalenia Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 41 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535 ze zm., ost.zm.Dz.U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756) stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a cyt. ustawy w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego (art.146 ust.2 ww.ustawy o VAT).

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony przez stronę - uznaje się za prawidłowe stanowisko podatnika, iż usługa montażu paneli ściennych, podłóg czy drzwi oraz malowanie ścian wraz z - zakupionym wcześniej u producenta - materiałem w obiekcie budownictwa mieszkaniowego podlega opodatkowaniu 7% stawką podatku od towarów i usług w myśl cyt. art. 146 ust.1 pkt 2 lit.a ustawy o VAT.

W świetle przepisu art. 8 ust.3 ustawy o VAT usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Czynności wykonane przez podatnika zostały zaliczone wg PKWiU: do symbolu 45.43 "Roboty związane z wykładaniem podłóg i ścian", do symbolu 45.42.11-00.00 "Roboty związane z montażem futryn ..." i do symbolu 52 "usługi w zakresie handlu...".

Jednakże z nabywcą usługi podatnik zawarł umowę, na wykonanie roboty budowlano-montażowej, obejmującej swoim zakresem robociznę i materiał.

Z ww. względów mamy do czynienia ze świadczeniem kompleksowej usługi, której podstawa opodatkowania obejmuje całość świadczenia.

Wobec powyższego na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia z usługą, o której mowa w przepisie art.146 ust.1 pkt 2 lit.a ustawy.

Dostawa samych materiałów opodatkowana jest natomiast 22% stawką podatku VAT.

Decyzja niniejsza jest ostateczna w toku postępowania administracyjnego.

Na mocy art. 143 cyt. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa wydana została z upoważnienia Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.

Na decyzję służy skarga (w dwóch egzemplarzach) do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, w terminie 30 dni od dnia jej doręczenia. (Adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach - Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a).

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY