Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy wygaśnięcie zobowiązania podatkowego w podatkach stanowiących dochody budżetu gminy na skutek przeniesienia własności prawa użytkowania wieczystego gruntu na rzecz gminy w trybie art. 66 Ordynacji podatkowej, przy założeniu, że czynność przeniesienia własności tego prawa podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nastąpi do warości netto czy brutto przenoszonego prawa?

sygnatura: PPB1-443/I/30/2005

autor: Izba Skarbowa w Katowicach

data: 2005-07-13

słowa kluczowe:budżet gminy, przeniesienie praw majątkowych, wygaśnięcie zobowiązania podatkowego

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu zażalenia (...) złożonego przez Prezydenta Miasta (...) na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego (...) stanowiące interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie kwoty wygaśnięcia zobowiązania podatkowego na skutek przeniesienia własności prawa użytkowania wieczystego gruntu na rzecz Gminy w trybie art. 66 Ordynacji podatkowej przy założeniu, że czynność przeniesienia własności tego prawa podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uchyla ww. postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego (...).

UZASADNIENIE

Wnioskiem (...) Prezydent Miasta (...) zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego (...) o wydanie pisemnej interpretacji dotyczącej kwoty wygaśnięcia zobowiązania podatkowego na skutek przeniesienia własności prawa użytkowania wieczystego gruntu na rzecz Gminy w trybie art. 66 Ordynacji podatkowej przy założeniu, że czynność przeniesienia własności tego prawa podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w sprawie, tj. w jego ocenie wygaśnięcie zobowiązania podatkowego powinno nastąpić do wartości brutto nabytego prawa użytkowania wieczystego gruntu.

Postanowieniem (...) Naczelnik Urzędu Skarbowego (...) uznał za nieprawidłowe stanowisko Prezydenta Miasta (...) w sprawie będącej przedmiotem wniosku.

Po przeanalizowaniu udzielonej przez organ pierwszej instancji odpowiedzi Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W rozpatrywanej sprawie wnioskodawca, tj. Prezydenta Miasta (...) nie jest podatnikiem w rozumieniu art. 15 i nast. ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż to nie on dokonuje dostawy prawa użytkowania wieczystego gruntu. Wobec powyższego nie jest on upoważniony do występowania do organu podatkowego z pytaniem dotyczącym opodatkowania przedmiotowej transakcji, a co za tym idzie Naczelnik Urzędu Skarbowego (...) nie miał prawa do odpowiadania na to pytanie.

Ponadto, jak wynika z wniosku Prezydenta Miasta (...), przeniesienie prawa użytkowania wieczystego gruntu ma nastąpić w zamian za wygaśnięcie zobowiązania w podatkach stanowiących dochody budżetu gminy. Właściwym do udzielenia odpowiedzi w kwestiach dotyczących ww. podatków, zgodnie z powołanym art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej w związku z art. 1c ustawy z 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. Nr 9, poz. 84 ze zm.) jest właśnie Prezydent Miasta a nie Naczelnik Urzędu Skarbowego.

Zatem konieczne jest uchylenie z urzędu postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego (...).

Wobec powyższego postanowiono orzec jak w sentencji decyzji.

Na mocy art. 143 cyt. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa, niniejsza decyzja wydana została z upoważnienia Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.

Od decyzji służy odwołanie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach - Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku- Białej, ul. Traugutta 2a), w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY