Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

"Czy sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu, który w planie zagospodarowania przestrzennego jest przeznaczony na cele nierolnicze, a w ewidencji gruntów jest przeznaczony na cele rolnicze, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, czy też jest zwolniona z tego podatku na podstawie przepisu § 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 października 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Który zapis jest decydujący dla określenia przeznaczenia gruntu - zapis w planie zagospodarowania przestrzennego czy zapis w ewidencji gruntów ?"
Spółka nabyła prawo użytkowania wieczystego gruntu, położonego w X. W planie zagospodarowania przestrzennego grunt jest przeznaczony na cele handlowo-usługowe, jednak w ewidencji gruntów jest on ujęty jako grunt rolny. Z tego tytułu Spółka jest podatnikiem podatku rolnego, a nie podatku od nieruchomości.
W roku 2004 dokonano podziału gruntu, a w grudniu 2004 r. sprzedano prawo użytkowania wieczystego części gruntu dla MPWiK w X.
Spółka wyraziła stanowisko, że w opisanym przypadku sprzedaż jest zwolniona z podatku VAT, a pierwszeństwo w określaniu przeznaczenia gruntu ma ewidencja gruntów.

sygnatura: PP III 443/497/05/PD

autor: Izba Skarbowa we Wrocławiu

data: 2005-07-20

słowa kluczowe:czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług, grunty, klasyfikacje, moment, sprzedaż praw, użytkowanie wieczyste

Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego po przeanalizowaniu ww. wniosku Spółki, postanowieniem z dnia 15.03.2005 r. nr PPII/0090/1/25/1/05 stwierdził, że stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe.
W uzasadnieniu przedmiotowego postanowienia, organ podatkowy I instancji stwierdził, że mając na uwadze, iż w rozumieniu prawa cywilnego prawo użytkowania wieczystego gruntu jest innym niż własność prawem rzeczowym oraz niewątpliwie wartością niematerialną i prawną, wobec czego zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy o VAT, sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu, jako świadczenie usługi, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Organ podatkowy I instancji zaznaczył, że w związku z tym, że czynność sprzedaży prawa wieczystego użytkowania niezabudowanego gruntu nie została wymieniona w załącznikach do ustawy, w których przewidziane zostały stawki preferencyjne, stąd też czynność ta podlega opodatkowaniu według podstawowej stawki 22%, z wyjątkiem sytuacji, gdy przedmiotem tego prawa są grunty przeznaczone na cele rolnicze. Jednocześnie wskazano, że dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług przedmiotowej czynności, decydujące znaczenie ma przeznaczenie gruntu.
Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego podkreślił również, że zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), zwalnia się od podatku dzierżawę gruntów przeznaczonych na cele rolnicze, a także zbycie prawa użytkowania wieczystego tych gruntów.
Organ podatkowy I instancji stwierdził, że z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że w momencie sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu, ujętego w ewidencji gruntów jako grunt rolny, w planie zagospodarowania przestrzennego określone zostało jego przeznaczenie na cele handlowo-usługowe, wobec czego sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu, jako świadczenie usługi nie korzysta ze zwolnienia określonego w ww. przepisie i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 22%.
Po zapoznaniu się z treścią przedmiotowego postanowienia Dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu uznał co następuje:
Podstawę niniejszego rozstrzygnięcia stanowią przepisy art. 14a-14d ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r.) wprowadzone ustawą z dnia 2 lipca 2004 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1808). Przepisy te modyfikują w sposób istotny zasady udzielania przez organy podatkowe interpretacji (w miejsce wcześniejszych informacji)w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatników.
W ocenie tut. organu, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U Nr 11 poz. 50 z 2004 r.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.
Czynności dla których mają zastosowanie preferencyjne stawki podatku od towarów i usług, jak również zwolnione z opodatkowania określa także rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).
Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 8 cyt. rozporządzenia zwalnia się od podatku dzierżawę gruntów przeznaczonych na cele rolnicze, a także zbycie prawa użytkowania wieczystego tych gruntów.
Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że w momencie sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu, grunt ten był ujęty w planach zagospodarowania przestrzennego jako grunt przeznaczony na cele handlowo-usługowe (nierolnicze),a w ewidencji gruntów był ujęty jako grunt rolny i z tego tytułu Spółka była podatnikiem podatku rolnego.
W przedmiotowej sprawie decydujące znaczenie ma charakter gruntu w momencie sprzedaży przez Spółkę prawa użytkowania wieczystego gruntu. Grunt ten był zaklasyfikowany w ewidencji gruntów jako grunt rolny i w taki sposób należało go traktować dla celów podatku od towarów i usług. Potencjalna możliwość i zmiana charakteru gruntu będzie miała wpływ na sposób opodatkowania sprzedaży praw po ich zaistnieniu.
Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, iż sprzedaż przez Spółkę prawa użytkowania wieczystego gruntu, o którym mowa wyżej zwolniona jest od podatku VAT na podstawie § 8 ust. 1 pkt 4 cyt. wyżej rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.
Natomiast nie ma w przedmiotowej sprawie zastosowania przepis § 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 października 2004 r. (Dz. U. Nr 224 poz. 2277) zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, który reguluje kwestię opodatkowania czynności oddawania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych przeznaczonych na cele rolnicze, bowiem wniosek podatnika dotyczy zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu rolnego.
Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.
Od decyzji służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu (50-983 Wrocław, ul. Pretficza 9/11)w terminie 14 dni od daty doręczenia.
Odwołanie od decyzji winno spełniać wymogi art. 222 Ordynacji podatkowej tzn. zawierać zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY