Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

czy czynność dostawy znaków skarbowych i innych znaków tego typu, sprzedawanych przez dystrybutorów rozprowadzających znaki w imieniu Gminy jest czynnością podlegającą ustawie o podatku od towarów i usług.

sygnatura: PP I 443/799/05

autor: Izba Skarbowa we Wrocławiu

data: 2005-07-27

słowa kluczowe:dostawa

Zakres czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług został wymieniony w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zgodnie z którym opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Czynność dokonywaną przez Gminę polegającą na dostawie znaków skarbowych i innych znaków tego typu, sprzedawanych przez dystrybutorów rozprowadzających znaki w imieniu Gminy, należy zatem ocenić w oparciu o regulację art. 15 ust. 6 powołanej ustawy z dnia 11 marca 2004 r., zgodnie z którym nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

O ile więc organ władzy publicznej wykonuje określone czynności, działając jako strona umów cywilnoprawnych, uznawany jest za podatnika podatku od towarów i usług, a wykonywane przez ten organ czynności podlegają opodatkowaniu VAT na zasadach określonych w przepisach regulujących pobór tego podatku. W ocenie organu podatkowego II instancji w przedmiotowym stanie faktycznym wnioskodawca dokonuje dostawy znaków skarbowych i innych znaków tego typu na podstawie umów zawartych ze zleceniobiorcami a więc w ramach umów z zakresu prawa cywilnego. W związku z powyższym dokonywana przez Gminę dostawa znaków skarbowych i innych znaków tego typu na podstawie zawartej z dystrybutorami umowy z zakresu prawa cywilnego będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jednocześnie należy wskazać, iż zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 4 powołanej wyżej ustawy zwalnia się od podatku dostawę za cenę równą wartości nominalnej znaczków pocztowych, znaków skarbowych i innych znaków tego typu.

Zwolnienie to zostało wprowadzone - por. str. 608 A.Bartosiewicz, R. Kubacki "VAT" Kantor Wydawniczy Zakamycze 2004 - z uwagi na to, że znaki o których mowa w powołanym przepisie, mają wartość nie jako towar, lecz jako dowód uiszczenia określonego rodzaju opłaty za usługę zwolnioną od podatku (znaczki pocztowe), za usługę wykonywaną nie przez podatnika (znaki opłaty skarbowej) bądź też za czynność, która nie jest objęta przedmiotowym zakresem opodatkowania (znaki opłaty sądowej). Jednocześnie organ II instancji zwraca uwagę, iż zwolnienie to ma umocowanie w przepisie art. 13(b)(e) VI Dyrektywy Rady UE.

Podsumowując należy wskazać, iż dokonywana przez podatnika dostawa znaków skarbowych i innych znaków tego typu sprzedawanych przez dystrybutorów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i jednocześnie korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY