Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

sygnatura: III-2/4430-39/VAT/05/MG

autor: Izba Skarbowa w Łodzi

data: 2005-05-24

słowa kluczowe:sprzedaż gruntów

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi zmienia postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie z dnia 09.03.2005 r. Nr US III/443/VAT/20/11/2005/SW.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca wraz z żoną jest właścicielem gruntu zlokalizowanego w Łodzi przy ul. R., nabytego na podstawie notarialnej umowy kupna-sprzedaży. Grunt stanowi własność na zasadach wspólności majątkowej i nie jest wpisany do ewidencji środków trwałych. W umowie z kontrahentem nabywającym udział procentowy w przedmiotowym gruncie nie uwzględniono podatku od towarów i usług. Zdaniem Podatnika przeprowadzona transakcja nie podlega opodatkowaniu ze względu na to, że grunt będący jej przedmiotem jest gruntem rolnym.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie, uznał stanowisko przedstawione przez Stronę we wniosku za prawidłowe. W uzasadnieniu postanowienia organ pierwszej instancji stwierdził, że przedmiotowa sprzedaż nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w związku z brzmieniem art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zgodnie z którym zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. W związku z tym pozostałe dostawy gruntów niezabudowanych będących np. gruntami rolnymi lub leśnymi są zwolnione z podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi dokonuje zmiany postanowienia wydanego przez Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie.

Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają tylko takie czynności, które są dokonywane przez podatników prowadzących działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Zgodnie natomiast z art. 15 ust. 2 ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W przedmiotowej sprawie brakuje, zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, podstawy do uznania, że opisana dostawa ma charakter jednej z wielu czynności i będzie w przyszłości wykonywana w sposób częstotliwy. W związku z tym powyższa zamiana nie jest dokonywana w ramach działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2, a co za tym idzie - nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż nie jest objęta zakresem podmiotowym ustawy.

W związku z tym stanowisko wyrażone w postanowieniu wydanym przez Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, który stwierdził, że uznaje stanowisko Podatnika za prawidłowe w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży gruntu rolnego należy uznać za nieprawidłowe.

Zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług znajduje zastosowanie do czynności objętych zakresem podmiotowym i przedmiotowym ustawy o podatku od towarów i usług. W okolicznościach faktycznych sprawy przedstawionych przez Stronę należy natomiast stwierdzić, że będąca przedmiotem sformułowanego we wniosku zapytania zamiana nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Mając na uwadze powyższe, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdza, jak w sentencji.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY