Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

określenie czy istnieje obowiązek wliczania do podstawy obliczenia proporcji czynności polegającej na kupnie i sprzedaży na własny rachunek papierów wartościowych oraz czy do obrotu z tytułu sprzedaży, który powinien być uwzględniony na potrzeby obliczenia tej proporcji, powinna być wliczana kwota należna od nabywcy z tytułu sprzedaży

sygnatura: IBPP2/443-905/08/WN

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

data: 2008-12-17

słowa kluczowe:akcja, działalność gospodarcza, papier wartościowy, struktury, zbycie

Wniosek ORD-IN: [ 1190 kB]

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej ,,X", przedstawione we wniosku z dnia 19 września 2008r. (data wpływu 29 września 2008r.), uzupełnionym pismem znak: L. dz. W/103.00/10/08 z dnia 3 października 2008r. (data wpływu 15 października 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie określenia czy istnieje obowiązek wliczania do podstawy obliczenia proporcji czynności polegającej na kupnie i sprzedaży na własny rachunek papierów wartościowych oraz czy do obrotu z tytułu sprzedaży, który powinien być uwzględniony na potrzeby obliczenia tej proporcji, powinna być wliczana kwota należna od nabywcy z tytułu sprzedaży - jest nieprawidłowe .

UZASADNIENIE

W dniu 29 września 2008r. wpłynął ww. wniosek, uzupełniony pismem znak: L. dz. W/103.00/10/08 z dnia 3 października 2008r. (data wpływu 15 października 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie określenia czy istnieje obowiązek wliczania do podstawy obliczenia proporcji czynności polegającej na kupnie i sprzedaży na własny rachunek papierów wartościowych oraz czy do obrotu z tytułu sprzedaży, który powinien być uwzględniony na potrzeby obliczenia tej proporcji, powinna być wliczana kwota należna od nabywcy z tytułu sprzedaży.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W zakresie działalności Spółki mieści się między innymi: działalność maklerska (PKD 67.12), pozostałe formy udzielania kredytów (PKD 65.22.Z), usługi pośrednictwa finansowego (PKD 65.23.Z) oraz działalność pomocnicza finansowa gdzie indziej nie sklasyfikowana (PKD 67.13.Z).

W ramach prowadzonej działalności Spółka, oprócz usług świadczonych na rzecz swoich klientów, dokonuje transakcji zakupu i sprzedaży papierów wartościowych i instrumentów pochodnych, które realizuje we własnym imieniu i na własny rachunek. Część tych transakcji związana jest z pełnieniem funkcji animatora rynku lub animatora emitenta, pozostała część dokonywana jest w ramach lokowania wolnych środków Spółki.

Spółka dokonuje nabywania i sprzedaży papierów wartościowych na własny rachunek w sposób ciągły, a obroty z tego tytułu stanowią znaczącą wartość w całości obrotów realizowanych przez Spółkę.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy do podstawy obliczenia proporcji (tj. w mianowniku ułamka), o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy, czyli do całkowitego obrotu uzyskanego z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo, należy wliczać czynności polegające na kupnie i sprzedaży na własnych rachunek papierów wartościowych...
  2. Jeśli czynności polegające na kupnie i sprzedaży na własny rachunek papierów wartościowych powinny być wliczane do proporcji, o której mowa w pytaniu 1, to czy do obrotu z tytułu sprzedaży, który powinien być uwzględniony na potrzeby obliczenia tej proporcji, powinna być wliczana kwota należna od nabywcy z tytułu sprzedaży...

Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do art. 90 ust. 1 ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Art. 90 ust. 2 ustawy mówi, iż w przypadku, gdy nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Zgodnie z art. 90 ust. 3 ustawy proporcję sprzedaży ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi nie przysługuje mu takie prawo.

Art. 5 ust. 1 ustawy stanowi, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspóinotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Stosownie do art. 8 ust. 1 Ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą o której mowa w ustępie 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Natomiast, art. 15 ust. 2 ustawy stanowi, że działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Art. 29 ust. 1 ustawy mówi, że obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Mając na uwadze wyżej wymienione przepisy do ustawy, zdaniem Spółki, dla celów obliczenia proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy należy uwzględnić w podstawie ułamka czynności, które wchodzą w zakres Ustawy, czyli czynności opodatkowane oraz czynności zwolnione z podatku od towarów i usług.

O tym czy określona czynność dokonywana przez podmiot podlega pod zakres ustawy decydują kryteria podmiotowo - przedmiotowe. Mianowicie, czynność powinna mieścić się w przedmiocie opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazanym w art. 5 ustawy (kryterium przedmiotowe). Ponadto, podmiot dokonujący tej czynności powinien działać w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, czyli spełniać warunki definicję z art. 15 ust. 1 ustawy (kryterium podmiotowe).

Nabywanie i sprzedaż papierów wartościowych na własny rachunek i we własnym imieniu, jest usługą pośrednictwa finansowego i w konsekwencji należy uznać takie czynności jako świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ustawy (kryterium przedmiotowe). Z kolei, nabywanie i sprzedaż papierów wartościowych na własny rachunek i we własnym imieniu, jako czynności wykonywane w sposób częstotliwy, dla celów zarobkowych, ukierunkowane na zoptymalizowanie zysku, stanowią działalność gospodarczą o której mowa w art. 15 ust. 1 ustawy. W konsekwencji, należy uznać, że osoba prawna dokonująca takich czynności działa w charakterze podatnika podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Spółki, czynności polegające na nabywaniu i sprzedaży papierów wartościowych we własnym imieniu i na własny rachunek, podlegają pod zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Dlatego, obrót z tytułu takich czynności powinien być uwzględniony w podstawie ułamka na potrzeby obliczenia proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy.

Mając na uwadze fakt, że czynności nabywania i sprzedaży papierów wartościowych są dokonywane we własnym imieniu i na własny rachunek, dla celów ustalenie wartości obrotu z tego tytułu należy wziąć kwotę należną od nabywcy z tytułu sprzedaży papierów wartościowych. W tym przypadku, nie będzie miał zastosowania art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy, który przewiduje, że dla czynności maklerskich, czyli nabywania i sprzedaży papierów wartościowych na rachunek osób trzecich, podstawą opodatkowania jest kwota prowizji lub innej postaci wynagrodzenia za wykonane usługi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

W myśl art. 69 ust. 2-4 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538 ze zm.), działalność maklerska, z zastrzeżeniem art. 70 i 71, obejmuje wykonywanie czynności polegających na:

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY