Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

Składanie deklaracji Vat-7 za okres przed rejestracją jako podatnik czynny jeżeli jego zakupy służą sprzedaży opodatkowanej i są kosztem uzyskania przychodu.

sygnatura: ILPP2/443-51/07-2/JK

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

data: 2007-12-31

słowa kluczowe:korekta, odliczenia, rejestracja

Wniosek ORD-IN: [ 542 kB]

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 28 września 2007 r. (data wpływu 2 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy dokonane przed dniem złożenia zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 października 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy dokonane przed dniem złożenia zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Z dniem 1 września 2004 r. Wnioskodawca rozpoczął wykonywanie działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży art. medycznych - branży stomatologicznej, wybierając zwolnienie od podatku VAT. Z uwagi na osiągniętą wartość sprzedaży, stosownie do art. 113 ust.10 ustawy o podatku od towarów i usług, z dniem 11 października 2004 r. Wnioskujący utracił prawo do zwolnienia. Rejestracji w podatku VAT dokonał w dniu 31 maja 2007 r. stając się z dniem 1 czerwca 2007 r. czynnym podatnikiem podatku VAT. Po dokonaniu rejestracji Wnioskujący opodatkował uzyskaną sprzedaż w okresie od 11 października 2004 r. do 31 maja 2007 r. składając deklarację VAT-7 za ww. okres, nie korzystając z prawa do odliczenia podatku VAT zawartego w zakupach dokonanych w ww. okresie. Urząd Skarbowy w L. odliczenie podatku naliczonego zawartego w zakupach uzależnił od zarejestrowania się Wnioskodawcy jako podatnika VAT, nie dając prawa do odliczenia do momentu rejestracji. Sprzedaż artykułów stomatologicznych opodatkowana jest stawką 7% i 22%, a dokonane zakupy służą tejże sprzedaży - wyłącznie opodatkowanej i stanowią koszt uzyskania przychodu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy będąc czynnym podatnikiem podatku VAT Zainteresowany może złożyć deklaracje VAT-7 za okres przed rejestracją z wykazanym podatkiem naliczonym VAT od dokonanych zakupów służących sprzedaży opodatkowanej i będących kosztem uzyskania przychodu?

Zdaniem Wnioskodawcy, będąc obecnie zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT ma prawo do złożenia korekt deklaracji VAT-7 za okres od października 2004 r. do maja 2007 r. i wykazania w nich podatku naliczonego do odliczenia od zakupów zawartych w fakturach dokumentujących nabycia, związanych wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną. Swoje stanowisko Zainteresowany uzasadnia uregulowaniami zawartymi w art. 86 ust. 1 i 2 oraz art. 96 ustawy o podatku od towarów i usług oraz zasadą neutralności tego podatku dla podatnika.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120, art. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Stosownie do art. 86 ust. 10 pkt 1 cyt. ustawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11,12,16 i 18. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy (art. 86 ust. 11 ustawy).

Z kolei, mocą art. 86 ust. 13, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Ponadto w oparciu o art. 88 ust. 4 cyt. ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3 (art. 96 ust. 1 ustawy o VAT).

Z samej konstrukcji podatku od towarów i usług jako podatku od wartości dodanej wynika prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego co zapewnia neutralność tego podatku dla czynnych podatników VAT. Wszelkie ograniczenia tego prawa wpływają na neutralność podatku, mogą zatem wynikać jedynie z wyraźnej regulacji ustawowej. Przepisy dotyczące rejestracji nie przewidują sankcji w postaci pozbawienia podatnika prawa do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony.

Treść cytowanego wcześniej art. 88 ust. 4 ustawy o podatku VAT nie wskazuje, aby do nabycia prawa do odliczenia podatku naliczonego konieczne było posiadanie statusu podatnika zarejestrowanego w momencie otrzymania faktur zakupu. A zatem status podatnika czynnego (zarejestrowanego) konieczny jest w momencie wykazywania odliczenia. Oznacza to, że podatnik w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT nabywa prawo do odliczenia podatku naliczonego w momencie otrzymania faktury, lecz aby uprawnienie to zrealizować musi posiadać status podatnika VAT czynnego (musi posiadać taki status w momencie realizacji uprawnienia). Prawo do obniżenia podatku należnego powstaje u wszystkich podatników, o ile wykażą, że zakupy były związane z bieżącą albo przyszłą działalnością opodatkowaną, a warunek rejestracji jest niezbędny wyłącznie do skorzystania przez podatnika z prawa do obniżenia podatku należnego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż rejestrując się jako podatnik VAT w dniu 31 maja 2007 r. Zainteresowany nabył prawo, stosownie do art. 86 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych po dniu utraty zwolnienia tj. po dniu 11 października 2004 r.

Prawo to można zrealizować na zasadach określonych w cytowanych przepisach art. 86 ust. 10, 11 i 13 ustawy o VAT, o ile poniesione wydatki na zakupy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym i nie zachodzą inne wyłączenia wskazane w art. 88 ustawy o VAT.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Referencje

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY