Umowa nieodpłatnego użyczenia nie została wymieniona w ustawowym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Tym samym umowa nieodpłatnego użyczenia lokalu użytkowego nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
sygnatura: IPPB2/436-411/11-4/AF
autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie
data: 2011-12-22
słowa kluczowe: | lokal mieszkalny, opodatkowanie, podatek od czynności cywilnoprawnych, umowa użyczenia |
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 27.09.2011 r. (data wpływu 28.09.2011 r.) uzupełnionym na wniosku ORD-IN z dnia 15.12.2011 r. (data wpływu 19.12.2011 r.) na wezwanie Nr IPPB1/415-869/11-2/MS, IPPB2/436-411/11-2/AF oraz Nr IPPB2/436-412/11-2/AF z dnia 02.12.2011 r. (data doręczenia 09.12.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych powstałych po stronie użyczającego z tytułu zawarcia umowy użyczenia lokalu użytkowego - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28.09.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych. w zakresie skutków podatkowych powstałych po stronie użyczającego z tytułu zawarcia umowy użyczenia lokalu użytkowego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca posiada lokal, który planuje oddać w nieodpłatne użytkowanie osobie znajomej. Fakt ten będzie potwierdzony umową pisemną przez obie strony.
Pismem z dnia 02.12.2011 r. (data doręczenia 09.12.2011 r.) Nr IPPB1/415-869/11-2/MS, IPPB2/436-411/11-2/AF oraz Nr IPPB2/436-412/11-2/AF wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania poprzez:
Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie.
Wnioskodawca wskazał, iż osoba fizyczna, będąca właścicielem nieruchomości stanowiącej lokal użytkowy zamierza go przekazać do nieodpłatnego używania konkubinie. Konkubina zamierza wykorzystywać przedmiotowy lokal w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Strony planują zawrzeć umowę użyczenia, na mocy której po stronie biorącej w użyczenie ciążyć będą obowiązki dotyczące ponoszenia kosztów eksploatacji a także opłat czynszowych.
W związku z powyższym zadano następujące pytania.
Niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od spadków i darowizn oraz podatku dochodowego od osób fizycznych zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.
Zdaniem Wnioskodawcy, nie znalazł on nigdzie w przepisach prawa, aby w zaistniałej sytuacji był obowiązek płacenia podatku od czynności cywilnoprawnych.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.) podatkowi temu podlegają następujące czynności cywilnoprawne:
Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają też zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne (art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy).
Ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jednocześnie ustawowe wyliczenie zostało wzmocnione zasadą, zgodnie z którą o kwalifikacji określonej czynności prawnej, a w konsekwencji o jej podleganiu opodatkowaniu tym podatkiem decyduje jej treść (elementy przedmiotowo istotne), a nie nazwa. Tym samym, jeżeli strony zawierają umowę i układają stosunki w jej ramach w określony sposób to dla oceny, czy powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych, w związku z dokonaniem wskazanej w ustawie czynności, miarodajne będą rzeczywiste prawa i obowiązki stron tej umowy pozwalające na ich kwalifikację pod względem prawnym.
Zgodnie z art. 710 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, na czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanie mu w tym celu rzeczy.
Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca posiada lokal, który planuje oddać w nieodpłatne użytkowanie osobie znajomej. Fakt ten będzie potwierdzony umową pisemną przez obie strony. Osoba fizyczna, będąca właścicielem nieruchomości stanowiącej lokal użytkowy zamierza go przekazać do nieodpłatnego używania konkubinie. Konkubina zamierza wykorzystywać przedmiotowy lokal w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Strony planują zawrzeć umowę użyczenia, na mocy której po stronie biorącej w użyczenie ciążyć będą obowiązki dotyczące ponoszenia kosztów eksploatacji a także opłat czynszowych.
Reasumując, należy stwierdzić, iż umowa nieodpłatnego użyczenia nie została wymieniona w ustawowym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Tym samym umowa nieodpłatnego użyczenia lokalu użytkowego nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Końcowo należy wskazać, iż z uwagi na to, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - niniejsza interpretacja jest wiążąca dla Pana, jako występującego z wnioskiem. Nie wywołuje natomiast skutków prawnych dla konkubiny. Konkubina chcą uzyskać interpretację indywidualną powinna wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej wydanie.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.