Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

Sposób rozliczenia w deklaracji PIT-38 przychodów i kosztów z tytułu transakcji na rynku F. dokonywanych za pośrednictwem zagranicznego brokera oraz dochodu uzyskanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych.

sygnatura: IBPBII/2/415-1184/12/AK

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

data: 2012-11-30

słowa kluczowe:dochody uzyskiwane za granicą, papier wartościowy, pochodne instrumenty finansowe, rozliczanie straty, rozliczenie roczne, załączniki, zeznanie podatkowe, źródła przychodu

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 sierpnia 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 04 września 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu rozliczenia w deklaracji PIT-38 straty z tytułu transakcji na rynku F. dokonywanych za pośrednictwem zagranicznego brokera oraz dochodu uzyskanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04 września 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu rozliczenia w deklaracji PIT-38 straty z tytułu transakcji na rynku F. dokonywanych za pośrednictwem zagranicznego brokera oraz dochodu uzyskanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca zamieszkuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z tym stosownie do art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Wnioskodawca osiągnął dochody z tytułu obrotu papierami wartościowymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w związku z którymi to przychodami biuro maklerskie przekazało mu stosowny PIT. Ponadto wnioskodawca prowadził czynności na platformie dotyczącej rynku F., która to platforma była własnością podmiotu zagranicznego, a więc zgodnie z istniejącymi zasadami były to czynności prowadzone poza granicami Polski. Z tytułu działalności na rynku papierów wartościowych, na rynku F., prowadzonej poza granicami Polski, wnioskodawca osiągnął stratę. W związku z tym powstał problem natury technicznej, dotyczący rozliczenia dochodu z obrotu papierami wartościowymi na terytorium Polski oraz straty osiągniętej poza granicami Polski.

Otóż, zgodnie z zasadami dotyczącymi PIT-38 oraz PIT/ZG dotyczącego dochodów zagranicznych, w sytuacji osiągnięcia dochodów zagranicznych, także na rynku giełdowym oraz na rynku pozagiełdowym w podmiotach zagranicznych, powinno się dochody z tego tytułu obliczyć poprzez zastosowanie średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego przeprowadzenie danej transakcji. Firma, w której wnioskodawca prowadził rachunek, przy pomocy specjalnego programu komputerowego dokonała takiego wyliczenia, w związku z czym podatnik miał możliwość wydrukowania tych wyliczeń. Zgodnie jednak z zaleceniami Ministra Finansów firmy, które dokonują takich wyliczeń mogą dokonać wyliczenia dochodu lub też straty z danego źródła przychodów, jednakże w tej sytuacji nie są zobowiązane do wyliczenia z danego tytułu przychodów, kosztów i dochodów, a jedynie dochód lub stratę. Potwierdza ten fakt również załącznik PIT/ZG dotyczący dochodów z rynku pozagiełdowego. Konstrukcja tego załącznika jest taka, że nie ma tam możliwości wpisania przychodu i kosztów, a jest możliwość wpisania wyłącznie dochodu w jednej z rubryk, tj. w pozycji 31. Jest również pozycja 32, w której można wpisać podatek zapłacony za granicą, jeżeli został za granicą zapłacony. Konstrukcja deklaracji jest taka, że w sytuacji, gdy nie osiągnęło się dochodów a stratę, nie ma możliwości wpisania czegokolwiek w załączniku PIT/ZG, ponieważ strata oznacza, że musi to być kwota wyższa od kwoty 0. Wnioskodawca osiągnął stratę w wysokości 6 606,05 zł, w związku z tym załącznika nie powinien wypełniać. Ponieważ jednak osiągnął stratę, którą chciałby rozliczyć, gdyż strata ta jest związana z tym samym źródłem przychodów, co dochody osiągnięte w Polsce na rynku papierów wartościowych, więc powinien tę kwotę połączyć z dochodem uzyskanym z obrotu na rynku papierów wartościowych w Polsce. To połączenie powinno nastąpić na deklaracji PIT-38. Konstrukcja deklaracji jednak nie pozwala na ujęcie samej straty, ponieważ deklaracja została skonstruowana tak, że należy wykazać koszt, przychód oraz dochód. Jeżeli zaś ujmiemy to w sposób faktycznie wynikający z dokumentów, nie zgadzać się to będzie arytmetycznie z deklaracją, ponieważ system nie przyjmuje w tym momencie pozycji, które są tylko stratą.

W związku z powyższym deklaracja może zostać wypełniona tylko w sposób budzący wątpliwości, ponieważ nie odpowiada stanowi faktycznemu. Odpowiadać to będzie bowiem dochodowi osiągniętemu w kraju oraz kwocie 0 osiągniętej za granicą, tymczasem za granicą została osiągnięta strata.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jak rozliczyć wyniki działalności na rynku papierów wartościowych, z których w Polsce osiągnięto dochód, a za granicą stratę, jeżeli nie da się tej straty rozliczyć w sposób wynikający z deklaracji PIT-38, a rozliczenie tej straty jest niezbędne, aby można było w sposób odpowiadający rzeczywistości rozliczyć podatek...

Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z art. 3 ust. l oraz art. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Wnioskodawca wskazał, że zamieszkuje na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, w związku z tym zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się między innymi przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych. Z kolei przez pochodne instrumenty finansowe, zgodnie z art. 5a, pkt 13 ustawy podatkowej, rozumie się prawa, których cena zależy bezpośrednio od ceny towarów, a w szczególności opcje i kontrakty terminowe. Ponieważ działalność rynku F., jest formą kontraktu terminowego, tzw. CFD, czyli kontrakt na różnice kursowe, więc należy zastosować ten przepis.

W związku z powyższym, przychód z ww. tytułu powstaje w momencie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych. Zgodnie z treścią art. 17 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód ze sprzedaży należy ustalić zgodnie z art. 19, który w ust. 1 stanowi, że przychodem z odpłatnego zbycia m.in. papierów wartościowych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Zgodnie z art. 30b ust. 5a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik, o którym mowa art. 3 ust. 1 osiąga dochody m.in. z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, zarówno na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak i poza jej granicami, dochody te łączy się i od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów oblicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu za granicą. Na podstawie art. 30b ust. 6 ww. ustawy po zakończeniu roku podatkowego, podatnik jest zobowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1, wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych i obliczyć podatek należny.

Biorąc zatem pod uwagę wyżej przytoczone przepisy oraz przedstawiony w sprawie stan faktyczny, zdaniem wnioskodawcy, dochód z tytułu sprzedaży papierów wartościowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz stratę uzyskaną poza granicami Polski należy połączyć w ten sposób, że w wyniku konstrukcji deklaracji dochody zagraniczne należy ustalić jako wartość 0. Natomiast, jeżeli występuje wartość 0, nie należy składać informacji o wysokości dochodów z zagranicy w postaci PIT/ZG. W związku z powyższym w PIT-38 należy uwzględnić wyłącznie dochody osiągnięte na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w stratę osiągniętą za granicą należy rozliczyć w momencie, gdy będzie możliwe wyliczenie uzyskanego za granicą dochodu.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednym ze źródeł przychodów są m.in. kapitały pieniężne. Z kolei na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających.

Przez pochodne instrumenty finansowe zgodnie z definicją zawartą w art. 5a pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych rozumie się instrumenty finansowe, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.

Stosownie do przepisu art. 2 ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy o obrocie instrumentami finansowymi - instrumentami finansowymi są niebędące papierami wartościowymi:

  1. tytuły uczestnictwa w instytucjach wspólnego inwestowania,
  2. instrumenty rynku pieniężnego,
  3. opcje, kontrakty terminowe, swapy, umowy forward na stopę procentową, inne instrumenty pochodne, których instrumentem bazowym jest papier wartościowy, waluta, stopa procentowa, wskaźnik rentowności lub inny instrument pochodny, indeks finansowy lub wskaźnik finansowy, które są wykonywane przez dostawę lub rozliczenie pieniężne,
  4. opcje, kontrakty terminowe, swapy, umowy forward na stopę procentową oraz inne instrumenty pochodne, których instrumentem bazowym jest towar i które są wykonywane przez rozliczenie pieniężne lub mogą być wykonane przez rozliczenie pieniężne według wyboru jednej ze stron,
  5. opcje, kontrakty terminowe, swapy oraz inne instrumenty pochodne, których instrumentem bazowym jest towar i które są wykonywane przez dostawę, pod warunkiem, że są dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym lub w alternatywnym systemie obrotu,
  6. niedopuszczone do obrotu na rynku regulowanym ani w alternatywnym systemie obrotu opcje, kontrakty terminowe, swapy, umowy forward oraz inne instrumenty pochodne, których instrumentem bazowym jest towar, które mogą być wykonane przez dostawę, które nie są przeznaczone do celów handlowych i wykazują właściwości innych pochodnych instrumentów finansowych,
  7. instrumenty pochodne dotyczące przenoszenia ryzyka kredytowego,
  8. kontrakty na różnicę,
  9. opcje, kontrakty terminowe, swapy, umowy forward dotyczące stóp procentowych oraz inne instrumenty pochodne odnoszące się do zmian klimatycznych, stawek frachtowych, uprawnień do emisji oraz stawek inflacji lub innych oficjalnych danych statystycznych, które są wykonywane przez rozliczenie pieniężne albo mogą być wykonane przez rozliczenie pieniężne według wyboru jednej ze stron, a także wszelkiego rodzaju inne instrumenty pochodne odnoszące się do aktywów, praw, zobowiązań, indeksów oraz innych wskaźników, które wykazują właściwości innych pochodnych instrumentów finansowych.

Przychód z transakcji na rynku F. uznać należy za przychód ze źródła przychodów określonego w powołanym wyżej przepisie art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. z kapitałów pieniężnych.

Sposób opodatkowania tychże dochodów został uregulowany w art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia m.in. pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Ww. przepis stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niezapłacenie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji (art. 30b ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 3 tej ustawy dochód ten ustala się jako różnicę między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a ustawy, osiągniętą w roku podatkowym.

W myśl art. 30b ust. 5 ww. ustawy dochodów, o których mowa w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30c.

Zgodnie natomiast z art. 30b ust. 5a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, osiąga dochody, o których mowa w ust. 1, zarówno na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak i poza jej granicami, dochody te łączy się i od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu za granicą. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą.

Zatem w przypadku, gdy podatnik, na którym w Polsce ciąży nieograniczony obowiązek podatkowy, osiąga dochody z pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej a także np. dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych i realizacji praw z nich wynikających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dochody te łączy i od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu za granicą. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą.

Stosownie do art. 30b ust. 6 ustawy rozliczenie ww. dochodów następuje na zasadzie samoopodatkowania, tj. po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, składanym do końca kwietnia roku następnego po roku podatkowym, wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym m.in. z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, a także dochody z realizacji praw z nich wynikających i obliczyć należny podatek dochodowy.

Jeżeli firma (broker), z usług którego korzysta podatnik ma siedzibę w innym kraju niż Polska a więc w przypadku, gdy podatnik dokonuje transakcji na rynku F. korzystając z usług zagranicznego brokera i uzyskuje z tego tytułu dochód (dochód z zagranicy), do zeznania PIT-38 za rok podatkowy winien dołączyć PIT/ZG. Jest to informacja o wysokości dochodów z zagranicy i zapłaconym podatku w danym roku podatkowym. Informacja ta stanowi załącznik do zeznań PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39. Załącznik składa się odrębnie do każdego zeznania. Wypełniają go podatnicy, którzy uzyskali dochody opodatkowane zgodnie z art. 27 ust. 8, 9 , 9a, art. 30b ust. 5a, 5b, art. 30c ust. 4, 5 lub art. 30e ust. 8 i 9 ustawy (a więc m.in. z tytułu odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających). Załącznik PIT/ZG składa się odrębnie dla każdego państwa uzyskania dochodu.

Natomiast zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Odnosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy stwierdzić należy, że skoro wnioskodawca wskazał, iż z tytułu transakcji na rynku F. za pośrednictwem zagranicznego brokera nie uzyskał dochodu a wyłącznie stratę co oznacza, iż koszty uzyskania przekroczyły sumę przychodów z tytułu transakcji na rynku F., to nie ciąży na nim obowiązek dołączenia do zeznania PIT-38 załącznika PIT/ZG. W ww. załączniku należy bowiem wykazać w części C.3 w poz. 31 dochód, o którym mowa w art. 30b ust. 5a i 5b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc m.in. dochód z tytułu odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających, którego wnioskodawca nie uzyskał bowiem suma przychodów z tytułu transakcji na rynku F. nie przekroczyła kosztów uzyskania tego przychodu. Tym samym nie wystąpił również podatek zapłacony za granicą, który należałoby wykazać w poz. 32 PIT/ZG.

Zatem wnioskodawca prawidłowo twierdzi, że w przedmiotowej sprawie w związku z uzyskaniem straty na rynku F. nie musi składać do zeznania PIT-38 załącznika w postaci informacji PIT/ZG.

Natomiast nie sposób zgodzić się z wnioskodawcą, iż w PIT-38 należy uwzględnić wyłącznie dochody osiągnięte na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a stratę osiągniętą za granicą należy rozliczyć w momencie, gdy będzie możliwe wyliczenie uzyskanego za granicą dochodu.

Zauważyć bowiem należy, że w zeznaniu PIT-38, wspólnie z przychodami z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych i realizacji praw z nich wynikających podatnik rozlicza również przychody z tytułu odpłatnego zbycia: papierów wartościowych, pożyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka), udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Oznacza to, że w przypadku, gdy podatnik dokonuje transakcji na rynku F. a także dokonuje transakcji odpłatnego zbycia papierów wartościowych, to wyniki tych transakcji podlegają wspólnemu opodatkowaniu. W zeznaniu PIT-38, wspólnie z przychodami i kosztami uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych i realizacji praw z nich wynikających podatnik winien rozliczyć przychody i koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych oraz wykazać wysokość łącznego dochodu (straty) z tych tytułów. W powyższym rozliczeniu nie przeszkadza fakt, iż transakcji na rynku F. wnioskodawca będzie dokonywał za pośrednictwem zagranicznego brokera, natomiast transakcji odpłatnego zbycia papierów wartościowych w Polsce, bowiem możliwość wspólnego rozliczenia przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów z ww. tytułów przewiduje PIT-38.

Tym samym wnioskodawca nie będzie osobno rozliczał przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów z tytułu transakcji na rynku F. i ustalał z tego tytułu straty bądź dochodu, ale winien przychody i koszty uzyskania przychodów z tytułu transakcji na rynku F. za pośrednictwem zagranicznego brokera zsumować z przychodami oraz kosztami uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych. I w ten sposób wykazać w zeznaniu PIT-38 dochód bądź stratę poniesioną w roku podatkowym. Fakt, że na transakcjach na rynku F. za pośrednictwem zagranicznego brokera wnioskodawca nie uzyskał dochodu zwalnia go wyłącznie z obowiązku załączenia do zeznania PIT-38 informacji PIT-ZG. Jednakże niezależnie od tego czy przychód z tytułu transakcji na rynku F. przekroczy, czy też nie koszty uzyskania przychodu z tego tytułu wnioskodawca winien przychody oraz koszty te rozliczyć w zeznaniu PIT-38. Wnioskodawca nie rozlicza zatem oddzielnie przychodów i kosztów z transakcji na rynku F. a oddzielnie przychodów i kosztów z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych. W zeznaniu PIT-38 wnioskodawca winien wspólnie wykazać przychody oraz koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych i papierów wartościowych oraz z tytułu realizacji praw z nich wynikających a tym samym dochód bądź stratę. Na powyższe zezwala i wskazuje zeznanie PIT-38. Zeznanie to w części C zawiera wiersz ,,2. Inne przychody 2)", w którym w. poz. 22 należy wykazać przychody a w poz. 23 koszty uzyskane i poniesione za granicą, o których mowa w art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o czym informuje odnośnik 2). Zatem wnioskodawca w poz. 22 PIT-38 winien wykazać przychód z tytułu transakcji na rynku F. natomiast w poz. 23 koszty uzyskania przychodów. Zostaną one uwzględnione wspólnie z przychodami i kosztami uzyskania przychodów (poz. 20 i 21 PIT-38) z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych i łącznie wykazane w poz. 24 zeznania (przychody) oraz w poz. 25 (koszty). Natomiast w poz. 26 zeznania wnioskodawca wykaże dochód (jeżeli suma przychodów z ww. tytułów przekroczy koszty uzyskania) bądź w poz. 27 stratę (jeżeli koszty uzyskania z transakcji na rynku F. i koszty uzyskania z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych przekroczą sumę przychodów z tych tytułów ustaloną łącznie).

Reasumując, w zeznaniu podatkowym PIT-38 składanym do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym wnioskodawca winien wykazać sumę wszystkich osiągniętych w roku podatkowym przychodów z tytułu odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych i z tytułu realizacji praw z nich wynikających osiąganych zagranicą oraz sumę wszystkich osiągniętych w roku podatkowym w Polsce przychodów z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a także poniesione koszty uzyskania przychodów z ww. tytułów i obliczyć należny podatek dochodowy od całości uzyskanego w roku podatkowym dochodu lub wykazać stratę z tego tytułu.

Tym samym stanowisko wnioskodawcy, iż w PIT-38 należy uwzględnić wyłącznie dochody osiągnięte na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a stratę osiągniętą za granicą należy rozliczyć w momencie, gdy będzie możliwe wyliczenie uzyskanego za granicą dochodu należało uznać za nieprawidłowe.

Fakt, że firma, w której wnioskodawca prowadził rachunek, za pomocą specjalnego programu komputerowego dokonuje wyłącznie wyliczenia dochodu bądź straty z tytułu transakcji na rynku F. nie zwalnia wnioskodawcy z obowiązku gromadzenia danych dotyczących uzyskanych przychodów i poniesionych tytułem ich uzyskania kosztów i rozliczenia ich w zeznaniu rocznym PIT-38. W tej sytuacji obliczenia uzyskanego przychodu, poniesionych kosztów z tytułu transakcji na rynku F. za pośrednictwem zagranicznego brokera wnioskodawca winien dokonać na podstawie dokumentów potwierdzających w sposób niebudzący wątpliwości prawdziwość obliczeń (danych), w tym historii transakcji przeprowadzonych i dostępnych na rachunkach F.owych. Dokumenty takie powinny zatem zawierać dane identyfikujące podatnika oraz dane pozwalające na określenie wysokości przychodu i kosztów jego uzyskania. Dowodem dokumentującym zawierane na rynku F. transakcje może być zestawienie tych transakcji uzyskane z serwisu on-line brokera, o ile zawiera dane identyfikujące podatnika oraz dane pozwalające na określenie wysokości przychodu i kosztów jego uzyskania. Wnioskodawca może również zwrócić się z prośbą do firmy, z usług której korzysta przy transakcjach F. aby wskazała jakie z tytułu transakcji F. w danym roku podatkowym wnioskodawca poniósł koszty a jakie uzyskał przychody. Firma z pewnością dysponuje takimi danymi skoro sama wylicza i przekazuje wnioskodawcy informację na temat tego czy uzyskał dochód czy stratę.

Natomiast w przypadku poniesienia w danym roku podatkowym straty z transakcji F.owych i odpłatnego zbycia papierów wartościowych zgodnie z art. 9 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

W konsekwencji wnioskodawca uprawniony jest, aby o wysokość straty poniesionej w roku podatkowym ze źródła przychodów jakim jest odpłatne zbycie pochodnych instrumentów finansowych i realizacja praw z nich wynikających obniżyć dochód uzyskany z tego źródła z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych z tym, że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

Ponadto wskazać należy, że przychód z tytułu odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających powstaje w momencie odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, bądź realizacji praw z nich wynikających. Zgodnie bowiem z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Natomiast stosownie do art. 17 ust. 1b ustawy przychód określony w ust. 1 pkt 10 powstaje w momencie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych.

W myśl natomiast art. 11a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ww. przychody w walutach obcych wnioskodawca winien przeliczyć na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Z kolei przeliczenia poniesionych w walutach obcych kosztów uzyskania przychodu należy dokonywać na podstawie art. 11a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY