Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

W związku z tym, że Ośrodek otrzymywać będzie darowizny od osób fizycznych, podmiotów gospodarczych lub innych podmiotów (np. uczelni wyższych, stowarzyszeń), korzystających z Ośrodka, a darowizny wykorzystywane będą na cele statutowe, zwraca się z zapytaniem, czy z tytułu uzyskanych przychodów może korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 113 ustawy o podatku VAT?

sygnatura: ITPP1/443-1018/13/BK

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

data: 2013-12-16

słowa kluczowe:darowizna, zwolnienie

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 30 września 2013 r. (data wpływu 7 października 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku wpływu otrzymanych darowizn na limit uprawniający do zwolnienia podmiotowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 października 2013 r. został złożony wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wpływu otrzymanych darowizn na limit uprawniający do zwolnienia podmiotowego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Ośrodek został powołany uchwałą Rady Gminy z dnia 29 grudnia 2011 r., a działa od 16 lutego 2012 r. Posiada własny NIP, Regon i prowadzi odrębną księgowość. Ośrodek w związku z prowadzoną działalnością otrzymywać będzie darowizny, które zostaną wykorzystane na cele statutowe. Do celów statutowych należy rozwój edukacji ekologicznej w Województwie, prowadzący do kształtowania społecznych zachowań w zakresie ochrony środowiska naturalnego i propagowania idei ekorozwoju jako całokształtu działań człowieka na rzecz zasobów środowiska przyrodniczego oraz kształtowanie społecznego poparcia dla proekologicznych przedsięwzięć. Ośrodek w ramach celów statutowych organizuje szkolenia, warsztaty, seminaria, konferencje z zakresu ekologii, ochrony przyrody oraz propagowania idei krajoznawstwa i turystyki które odbywają się bezpłatnie. Uczestnicy szkoleń będą mogli, choć nie muszą, wnosić darowizny na rzecz Ośrodka, które nie mają nic wspólnego ze szkoleniami (nie występuje tu relacja zobowiązaniowa pomiędzy ewentualnym przekazaniem darowizny, a uczestnictwem w szkoleniu). Ośrodek jest podmiotem zwolnionym od podatku VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W związku z tym, że Ośrodek otrzymywać będzie darowizny od osób fizycznych, podmiotów gospodarczych lub innych podmiotów (np. uczelni wyższych, stowarzyszeń), korzystających z Ośrodka, a darowizny wykorzystywane będą na cele statutowe, zwraca się z zapytaniem, czy z tytułu uzyskanych przychodów może korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 113 ustawy o podatku VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, darowizny na rzecz Ośrodka otrzymywane od osób fizycznych, podmiotów gospodarczych lub innych podmiotów (np. uczelni wyższych, stowarzyszeń), korzystających z Ośrodka, które zostaną wykorzystane na cele statutowe nie będą stanowić przychodów operacyjnych, tym samym otrzymane darowizny nie wpłyną na poziom przychodów przesądzających o fakcie stania się podatnikiem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177 poz. 1054 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z art. 7 ust. 1 cyt. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Na mocy art. 2 pkt 6 ww. ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do art. 7 ust. 2 cyt. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Jak stanowi art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

W myśl art. 8 ust. 2 ustawy za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

  1. użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;
  2. nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy, zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

W myśl art. 113 ust. 2 ustawy, do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

W tym miejscu należy wskazać, że z dniem 1 stycznia 2014 r. nastąpi zmiana wskazanych wyżej przepisów dotyczących zwolnienia podmiotowego. Otrzymają one następujące brzmienie:

Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy, zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

W myśl art. 113 ust. 2 ustawy, do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się:

  1. wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju;
  2. odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, z wyjątkiem:
    1. transakcji związanych z nieruchomościami,
    2. usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41,
    3. usług ubezpieczeniowych
    1. jeżeli czynności te nie mają charakteru transakcji pomocniczych;
  3. odpłatnej dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Z opisu przedstawionego we wniosku wynika, że Ośrodek działa od 16 lutego 2012 r. W ramach celów statutowych organizuje szkolenia, warsztaty, seminaria, konferencje z zakresu ekologii, ochrony przyrody oraz propagowania idei krajoznawstwa i turystyki, które odbywają się bezpłatnie. Ośrodek otrzymywać będzie darowizny od uczestników szkoleń, które - jak wskazano - nie będą miały związku z zapłatą za jakiekolwiek świadczenie ze strony Ośrodka - zostaną wykorzystane na cele statutowe. Ośrodek jest podmiotem zwolnionym od podatku VAT.

Zauważyć należy, że darowizna nie została zdefiniowana w przepisach podatku od towarów i usług, a zgodnie z przepisem art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Istotą darowizny jest zatem bezpłatne świadczenie, które darczyńca wykonuje ze swojego majątku na rzecz innej osoby. Świadczeniem w darowiźnie nie muszą być tylko pieniądze, mogą to być również inne rzeczy ruchome, bądź nieruchomości, jak również zbywalne prawa majątkowe.

Analiza przedstawionego zdarzenie przyszłego prowadzi do wniosku, że o ile - jak wskazano - darowizny, które ośrodek ma otrzymywać, faktycznie wypełniają definicję darowizn, o których mowa w art. 888 § 1 ustawy Kodeks cywilny (tj. nie będą miały związku z zapłatą za jakiekolwiek świadczenie ze strony Ośrodka), to nie podlegają one w świetle powołanych przepisów ustawy opodatkowaniu. Tym samym nie będą miały wpływu na limit uprawniający do zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. Sienkiewicza 84, 15-950 Białymstoku, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY