dot. dostawy gruntów
sygnatura: 1401/VO/4407/14-100/05/AC
autor: Izba Skarbowa w Warszawie
data: 2006-01-04
słowa kluczowe: | działalność gospodarcza, obowiązek podatkowy, przekształcenie gruntu, sprzedaż gruntów |
DECYZJA
Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 w związku z art. 233 § 1 pkt 1 oraz art. 239 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60), po rozpoznaniu zażalenia wniesionego przez pełnomocnika Strony na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pruszkowie z dnia 28.07.2005 r. znak 1421/AV/443-2239/05/DK, w sprawie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie
postanawia
zmienić zaskarżone postanowienie organu pierwszej instancji
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 25.04.2005 r., uzupełnionym następnie pismami z dnia 22.06.2005 r., 22.07.2005 r. oraz 25.072005 r., pełnomocnik Strony zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pruszkowie o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Jak wynika z treści powyższych pism, Podatnik od 01.0. 1989 r. prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie pośrednictwa nieruchomościami i wynajmu lokali użytkowych. Jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Od 1979 r. Podatnik jest właścicielem gospodarstwa rolnego, którego grunty po odrolnieniu i podziale na poszczególne działki mają być przedmiotem dostawy.Pytanie Strony odnosi się do obowiązku zapłaty podatku z tytułu sprzedaży odrolnionej części gruntu stanowiącej własność Podatnika, jak również opodatkowania innych gruntów zakupionych z zamiarem ich dalszej odsprzedaży. W opinii Strony dostawa gruntów, które stanowiły jej własność i nie były nabyte w celu ich dalszego zbycia, nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT jako czynność nie dokonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Postanowieniem z dnia 28.07.2005 r. znak 1421/AV/443-2239/05/DK Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie uznał, że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe. Uzasadniając powyższe rozstrzygnięcie organ podatkowy stwierdził, iż podział gruntu na poszczególne działki wskazuje na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy (przedmiotowa dostawa nie będzie czynnością jednorazową), co w świetle art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi przesłankę dla uznania tejże czynności za dokonywaną w ramach działalności gospodarczej.Na postanowienie organu podatkowego z dnia 28.07.2005 r. pełnomocnik Spółki złożył zażalenie (pismo z dnia 08.08.2005 r.), w którym nie zgadzając się ze sformułowaniami zawartymi w zaskarżonym postanowieniu, jeszcze raz przedstawia sytuację opisaną we wniosku z dnia 25.04.2005 r. Pełnomocnik podkreśla, że:
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, po przeanalizowaniu przedłożonych dokumentów oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego stwierdza, co następuje:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W świetle art. 2 pkt 6 w/w ustawy przez towary rozumie się także grunty.Nie każda jednak dostawa gruntu będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem - warunkiem koniecznym jest aby była dokonana przez podatnika podatku od towarów i usług, tj. m.in. przez osobę fizyczną wykonującą samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat tej działalności. Ustawa o podatku od towarów i usług posługuje się własną definicją działalności gospodarczej - zawartą w art. 15 ust. 2 w/w ustawy - zgodnie z którą jest to wszelka działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonywania jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.
Jeżeli osoba fizyczna dokona sprzedaży gruntu ze swojego majątku prywatnego, w warunkach wskazujących, że czynność ta nie ma charakteru zorganizowanego i nie będzie kontynuowana, a grunt nie był nabyty jedynie w celu jego zbycia - czynność ta nie będzie uznana za działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy. Natomiast inaczej traktuje się sytuację, gdy ma miejsce kilka bądź kilkanaście odrębnych dostaw gruntu (po podziale na gruntu na działki). Odrębna dostawa tych działek przybiera charakter stałego i zorganizowanego obrotu nieruchomościami.
Biorąc pod uwagę okoliczności wskazane przez pełnomocnika Strony w zażaleniu na postanowienie organu pierwszej instancji, wskazujące że:
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie potwierdza stanowisko Strony, że dostawy dokonanej we wskazanych powyżej warunkach nie uznaje się za działalność gospodarczą, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Jednocześnie Dyrektor Izby Skarbowej wyjaśnia, że stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 9 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, dostawa gruntów rolnych, leśnych i innych nie przeznaczonych pod zabudowę korzysta ze zwolnienia od tego podatku.
Mając powyższe na uwadze należało orzec jak w sentencji.