Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług przekształcenia prawa wieczystego użytkowania gruntu w prawo własności

sygnatura: PP-I-005/377/TŁ/05

autor: Izba Skarbowa w Opolu

data: 2005-09-20

słowa kluczowe:decyzja administracyjna, opodatkowanie, przekształcenie prawa wieczystego użytkowania w prawo własności, sprzedaż gruntów

DECYZJA

Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu z 12 lipca 2005r., Nr PP/443/IN/40/BT/05, którym udzielono interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiocie podatku od towarów i usług.

UZASADNIENIE

Pismem z 18 maja 2005 r., znak Fn.III-3160-27/05, Jednostka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w swojej indywidualnej sprawie. Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że podatnik X, jako organ reprezentujący Skarb Państwa, wydaje - na podstawie ustawyz 4 września 1997r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności (tekst jedn.: Dz.U. z 2001r. Nr 120, poz. 1299 ze zm.) - decyzje o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów w prawo własności. Za tę czynność ustalana jest opłataw wysokości równej wartości gruntu pomniejszonej o wartość prawa użytkowania wieczystego. Zdaniem Jednostki, przekształcenie prawa użytkowania wieczystegow prawo własności w drodze decyzji administracyjnej, nie jest opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego, Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zważył, co następuje:

Przede wszystkim należy zaznaczyć, iż co do zasady, przekształcenie prawa wieczystego użytkowania nieruchomości gruntowej w prawo własności jest dostawą towarów, gdyż stanowi ono przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Taka zmiana formy prawnej gruntu może jednak przybrać dwie postacie. W pierwszym przypadku następuje wygaśnięcie prawa wieczystego użytkowaniai dostawa gruntu stanowi odrębną czynność cywilnoprawna. Ponieważ zgodniez definicją zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarówi usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), towarami są również grunty - odpłatne przeniesienie prawa własności gruntu stanowi dostawę towaru, o której mowaw art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. Czynność ta podlega zatem opodatkowaniu stawką 22% (za wyjątkiem terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę - art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy).
Natomiast w przypadku opisanym przez Jednostkę, a mianowicie gdy przekształcenie prawa wieczystego użytkowania gruntów w prawo własności następuje w drodze decyzji administracyjnej, wydanej na podstawie przepisów ustawy z 4 września 1997 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności (tekst jedn.: Dz. U. z 2001r. Nr 120, poz. 1299 ze zm.), która stanowi podstawę wpisu w księdze wieczystej, to - zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług -czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Powyższej interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawionyw zapytaniu oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego.

Na niniejszą decyzję służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY