Podatnik pyta, czy w przedstawionym stanie faktycznym świadczenie usług w ramach zawartych umów o dzieło (zlecenia) kwota powyżej 10.000 Euro podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
sygnatura: PI/005-14/05/Z/09
autor: Izba Skarbowa w Gdańsku
Izba Skarbowa w Gdańsku
data: 2005-06-28
słowa kluczowe: | podatek od towarów i usług, podatnik, umowa o dzieło |
Decyzja
Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku działając na podstawie:
po rozpatrzeniu zażalenia wniesionego pismem z dnia 25 kwietnia 2005r. przez PODATNIKA na postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku znak DV/443-21/05 z dnia 15 kwietnia 2005r. zawierające pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności świadczonych w ramach zawartej umowy o dzieło
odmawia zmiany postanowienia będącego przedmiotem zażalenia
UZASADNIENIE
Pismem z dnia 14 lutego 2005r. PODATNIK zwrócił się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności świadczonych w ramach zawartej umowy o dzieło.
Wnioskujący przedstawił następujący stan faktyczny:
PODATNIK wykonuje prace projektowe dla Politechniki Gdańskiej na podstawie umowy zlecenia (umowy o dzieło). Podatnik jest emerytem i nie prowadzi czynnie działalności gospodarczej (działalność zawieszona od 2000 roku). Ze zleceniodawcą nie łączy Wnioskującego stosunek pracy na podstawie umowy o pracę, a za wykonywane prace na umowę zlecenie odpowiedzialność ponosi zleceniodawca. Umowa zlecenia zawiera także temat pracy, termin wykonania oraz wysokość wynagrodzenia.
Wnioskujący przedstawił własne stanowisko, zgodnie z którym świadczenie w/w usług na podstawie zawartej umowy o dzieło lub umowy zlecenia nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku postanowieniem znak DV/413-21/05 z dnia 15 kwietnia 2005r. wskazał, iż w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego, stanowisko zawarte w przedmiotowym wniosku, zgodnie z którym przychody świadczone w ramach umowy o dzieło (zlecenia) nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT - jest nieprawidłowe.
W uzasadnieniu postanowienia Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku powołując przepisy art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r., o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54, poz. 535) wskazał, iż świadczenie usług projektowych na podstawie zawartych umów zlecenia lub o dzieło w sytuacji, gdy podatnik posiada w tym zakresie zgłoszoną działalność gospodarczą, nie podlega wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Przedmiotowe usługi wykonywane są bowiem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, uznać je zatem należy za samodzielną działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług podlegającą opodatkowaniu tym podatkiem.
Na powyższe postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, PODATNIK pismem z dnia 25 kwietnia 2005r. złożył zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku wnosząc o merytoryczne rozpatrzenie sprawy w kontekście przedstawionego stanu faktycznego. Podatnik wskazuje, iż:
Mając powyższe na względzie zdaniem Podatnika spełnione zostały kryteria przepisu przytoczonego i podkreślonego w postanowieniu "z wyjątkiem przychodów uzyskiwanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej..."
Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku, po dokonaniu weryfikacji przedmiotowego postanowienia stwierdza co następuje.
Stosownie do przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
W myśl art. 15 ust. 2 ww. ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Jednocześnie w myśl art.15 ust.3 pkt 3 ustawy VAT w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756) za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.1 nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art.13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego za wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.
W art.13 pkt 8 lit.a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.) - zwanej dalej ustawą o.p.d.o.f -ustawodawca wymienił m.in. przychody z tytułu osobistego wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej - z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej (...). Przychody z tytułu osobistego wykonywania usług na podstawie umowy - zlecenia lub umowy o dzieło zaliczane są przez ustawę z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) do przychodów z działalności wykonywanej osobiście (art. 10 ust. 1 pkt. 2 cyt. ustawy), jeżeli zgodnie z art. 13 pkt 8 tej ustawy, uzyskiwane są wyłącznie od:
Zatem zaliczenie przychodów uzyskanych przez Podatnika z umowy zlecenia do działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. będzie zależało od łącznego spełnienia następujących warunków:
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Podatnik ma zgłoszoną działalność gospodarczą w zakresie m.in. usług projektowo-konstrukcyjnych, która jest obecnie zawieszona i w tym samym zakresie świadczy usługi w ramach zawartej umowy zlecenia (o dzieło).
Biorąc pod uwagę przywołany stan prawny, przedstawiony stan faktyczny stwierdzić należy, że świadczenie przedmiotowych usług nie podlega wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 15 ust. 3 pkt. 3 ustawy o VAT ponieważ zlecone usługi wchodzą w zakres prowadzonej przez Podatnika działalności gospodarczej i nie stanowią przychodów z działalności wykonywanej osobiście w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Skoro natomiast przedmiotowe usługi wykonywane są w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, należy je uznać za samodzielną działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 tej ustawy. Podatnik zaś jest podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie w jakim te usługi świadczy.
Jednocześnie wskazać należy, iż zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT zwalnia się z podatku od towarów i usług podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro, na rok 2005 kwota ta wynosi 45.700,- zł.
Reasumując: Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku dokonał prawidłowej oceny stanowiska Wnioskującego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego. Stąd - zgodnie z przepisem art. 14 b § 5 pkt 1 Ordynacji podatkowej, organ odwoławczy, uznając iż zażalenie Podatnika nie zasługuje na uwzględnienie postanowił jak w sentencji decyzji.