Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

Czy przedmiotowej sytuacji sprzedanie działek 9/2 i 9/4 o powierzchni 3 ha (łącznie spowoduje konieczność zapłacenia podatku VAT?

sygnatura: ILPP1/443-1073/08-4/AI

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

data: 2009-01-12

słowa kluczowe:czynności niepodlegające opodatkowaniu, darowizna, działki, sprzedaż gruntów

Wniosek ORD-IN: [ 301 kB]

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 4 listopada 2008 r. (data wpływu 12 listopada 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia - brak daty (data wpływu 9 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży działek - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży działek. W dniu 9 grudnia 2008 r. przedmiotowy wniosek uzupełniono o doprecyzowanie przedstawionego zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest rolnikiem użytkującym gospodarstwo rolne o powierzchni 4,2952 ha. Zainteresowana zamierza sprzedać działkę rolną nr 9(..) i 9(..) o łącznej powierzchni 3 ha (KW ...). Wnioskodawczyni otrzymała niniejszą działkę w roku 1988 w formie darowizny od dziadków. W okresie ostatnich 10 lat Zainteresowana nie sprzedawała i nie dzieliła żadnych nieruchomości.

Z dodatkowych danych wynika, że Wnioskodawczyni nie jest rolnikiem ryczałtowym, jest ubezpieczona w KRUS. Ponadto nie prowadzi żadnych dodatkowych działalności. Płody rolne jakie otrzymuje z gospodarstwa są wykorzystywane dla potrzeb własnych. Według planu zagospodarowania przestrzennego gminy, przedmiotowy grunt klasyfikuje się następująco: działka 9(...) będzie podlegać pod drogę, a działka 9(...) przeznaczona będzie pod usługi. Obecnie obydwie działki uprawiane są jako działki rolne. Na powyższe działki Wnioskodawczyni nie występowała o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Zainteresowana nie udostępniała innym osobom gruntów na podstawie umowy dzierżawy.

W roku 2005 Wnioskodawczyni przekazała w formie darowizny na rzecz sąsiadki 0,0076 ha z działki nr (...), z której została wydzielona działka 18(...) (o pow. 0,0076 ha) oraz działka 18(...). Z uzupełnienia przesłanego przez Zainteresowaną wynika, iż gospodarstwo, które posiada składa się z działek o nr 99...), 9(...) - grunty orne, działka 3 - grunty orne, 18(...) - pastwiska, ogród, tereny mieszkalne, tj. dom, stodoła i budynki mieszkalne. Część domu stanowi własność sąsiadki. Działka (..) została podzielona na działki 18(...) o pow. 0,0076 ha (przekazana w formie darowizny na rzecz sąsiadki, która miała wybudować tam osobne wejście do domu) i 18(...), która należy do Wnioskodawczyni.

Działka 18(...) była wykorzystywana jako ogród i Zainteresowana nie udostępniała jej na podstawie umowy dzierżawy.

Planowana sprzedaż będzie dokonana aktem jednorazowym. Wnioskodawczyni nie planuje sprzedaży kolejnych nieruchomości w najbliższym czasie. Działka zostanie sprzedana jako grunt orny.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w sytuacji powyższej sprzedanie działek o powierzchni 3 ha spowoduje konieczność zapłacenia podatku VAT...

Zdaniem Wnioskodawczyni, sprzedaż działek nie spowoduje konieczności uiszczenia podatku VAT, ponieważ nieruchomość gruntowa została nabyta w formie darowizny. Zainteresowana nie sprzedawała żadnych nieruchomości w okresie 10 lat, nie przeprowadzała podziału sprzedawanej działki, nie planuje sprzedaży kolejnych nieruchomości w najbliższym czasie. Działka zostanie sprzedana jako grunt orny.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Natomiast stosownie do art. 7 ust. 1 cyt. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W myśl art. 2 pkt 6 powołanej ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, musi być wykonana przez podatnika.

Pojęcie ,,podatnik" i ,,działalność gospodarcza", na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ww. ustawy. Podatnikami są osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Natomiast działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z przytoczonych wyżej przepisów wynika, że dostawa gruntów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy dokonywana jest przez podatnika podatku od towarów i usług lub przez osobę fizyczną nie będącą podatnikiem tego podatku, jeżeli sprzedaży można przypisać znamiona działalności gospodarczej prowadzonej z zamiarem wykonywania jej w sposób częstotliwy. Chociaż ustawa nie definiuje pojęcia częstotliwości, przez zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy należy rozumieć chęć powtarzalnego, a nie jednorazowego wykonywania określonego działania. O kwestii częstotliwości nie decyduje czasookres wykonywania czynności (rok, dwa czy pięć lat), ani ilość dokonanych transakcji. Decydującym kryterium jest powtarzalność czynności lub zamiar powtarzalności.

Aby zatem dostawę towarów (nawet jednorazową) uznać za działalność gospodarczą należy wykazać, że w momencie jej realizacji podatnik działając w charakterze producenta, handlowca lub usługodawcy, miał zamiar dokonywać takich czynności wielokrotnie, a wykorzystywane przez niego towary czy usługi zostały nabyte w celu spożytkowania ich do wykonywania tej czynności.

Powołany wyżej art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, wskazuje również, iż działalność prowadzona przez rolników mieści się w pojęciu działalności gospodarczej, która obejmuje także czynności polegające na sprzedaży gruntów.

Zgodnie z art. 2 pkt 15 i pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług:

  • przez działalność rolniczą rozumie się produkcję roślinną i zwierzęcą a także świadczenie usług rolniczych;
  • przez rolnika ryczałtowego rozumie się rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Z przytoczonej definicji działalności gospodarczej wynika, iż rolnik ryczałtowy, w świetle ustawy o podatku od towarów i usług, posiada status podatnika prowadzącego działalność gospodarczą (działalność rolniczą). Jednakże na mocy art. 43 ust. 1 pkt 3 powołanej ustawy korzysta tylko ze zwolnienia od podatku w zakresie dostaw produktów rolnych pochodzących z własnej działalności oraz w zakresie świadczenia usług rolniczych. Jeśli więc osoba taka wykonuje inne czynności mieszczące się w zakresie przedmiotowym opodatkowania podatkiem od towarów i usług, brak jest podstaw prawnych do uznania, iż nie podlegają one opodatkowaniu.

Okoliczności przedstawione przez Wnioskodawczynię w opisanym zdarzeniu przyszłym nie spełniają przesłanek, które pozwalałyby na uznanie czynności sprzedaży działek za czynności podlegające opodatkowaniu. Nic nie wskazuje na to, że dokonując sprzedaży gruntu Wnioskodawczyni będzie działać w charakterze handlowca. Pod pojęciem ,,handel" należy bowiem rozumieć ,,zorganizowaną wymianę dóbr, obrót towarów polegający na kupnie-sprzedaży" (Słownik Języka Polskiego Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2005, pod redakcją Elżbiety Sobol, s. 257). W analizowanej sprawie nie można stwierdzić, że grunty zostały nabyte w celu odsprzedaży, ponieważ pochodziły z majątku, otrzymanego w formie darowizny. Wnioskodawczyni sprzedając działki skorzysta z przysługującego jej prawa do rozporządzania własnym majątkiem, nie będzie wykonywać więc działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Sprzedaż będzie zdarzeniem incydentalnym. Ponadto Wnioskodawczyni nie jest rolnikiem ryczałtowym, a płody rolne z gospodarstwa wykorzystywane są na własne potrzeby.

Reasumując, sprzedaż działek nr 9(...) i nr 9(...) nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, pod warunkiem, że Wnioskodawczyni nie wykorzystywała ich w działalności rolniczej i w związku z ich uprawą nie była rolnikiem ryczałtowym.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY