Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

Czy Wnioskodawca ma prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony dotyczący wydatków ponoszonych w związku z procesem sprzedaży udziałów spółki ,,P" Sp. z o.o. (lub sprzedaży udziałów spółek powstałych w wyniku ewentualnego podziału tej spółki?

sygnatura: ITPP1/443-919/08/AJ

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

data: 2009-01-06

słowa kluczowe:czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług, odliczenie podatku od towarów i usług, sprzedaż udziałów

Wniosek ORD-IN: [ 892 kB]

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 października 2008 r. (data wpływu 13 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku od towarów i usług - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 października 2008 roku został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku od towarów i usług.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka posiada 98,28% udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Zarząd Spółki podjął decyzję o zbyciu posiadanych udziałów. W związku z tym, Spółka poniosła koszty związane z wyceną tychże udziałów, z przygotowaniem memorandum oraz opracowaniem procedury sprzedaży udziałów ,,P" Sp. z o.o. Koszty te od roku 2005 Spółka gromadziła na koncie: Rozliczenia międzyokresowe kosztów. Spółka dokonywała także pomniejszenia VAT należnego o VAT naliczony wynikający z faktur dokumentujących ponoszone wydatki w miesiącu otrzymania tych faktur lub w miesiącu po nim następującym. Mimo dwukrotnego zaproszenia do rokowań, udziały spółki nie znalazły nabywców. Oferowane przez nabywców ceny były niższe od wyceny udziałów przygotowanej przez Wnioskodawcę. W tej sytuacji Zarząd Spółki uchwałą z dnia 5 czerwca 2008 r. w oparciu o "Procedurę sprzedaży udziałów spółki ,,P" Sp. z o.o." podjął decyzję o odstąpieniu od negocjacji i postanowił zamknąć toczący się proces sprzedaży. Decyzja ta jednakże nie oznacza zaniechania procesu prywatyzacji, co podkreślono w protokole z posiedzenia Zarządu w dniu 5 czerwca 2008 r. w odniesieniu do uchwały. Następnie Zarząd ,,Z" SA. uchwałą z dnia 31 lipca 2008 r. powołał Zespół ds. opracowania koncepcji prywatyzacji spółki ,,P" Sp. z o.o. Wśród koncepcji będzie się rozpatrywać np. podział Spółki i sprzedaż udziałów spółek powstałych w wyniku podziału.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca ma prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony dotyczący wydatków ponoszonych w związku z procesem sprzedaży udziałów spółki ,,P" Sp. z o.o. (lub sprzedaży udziałów spółek powstałych w wyniku ewentualnego podziału tej spółki...

Zdaniem Wnioskodawcy, do ponoszonych wydatków nie mają zastosowania zapisy art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Zaliczenie ponoszonych wydatków do kosztów podatkowych jest jedynie "odsunięte" w czasie, więc Spółka ma prawo do pomniejszenia VAT należnego o VAT naliczony wynikający z faktur dokumentujących ponoszone wydatki. Odliczenie VAT następuje na zasadach i w terminach wynikających z art. 86 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do treści art. 2, pkt 6 powołanej ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Natomiast art. 8 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  • przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  • zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  • świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Czynności są opodatkowane podatkiem od towarów i usług jedynie wówczas, gdy wykonywane są przez podatnika, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, działającego w takim charakterze w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Definicja działalności gospodarczej zawarta w ust. 2 powołanego powyżej przepisu ma charakter podmiotowy, odnosi się bowiem do podmiotów prowadzących tę działalność. Działalność gospodarcza, w myśl ust. 2 tego artykułu, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Tak więc, nie każda czynność dokonana przez podmiot, mający status podatnika będzie podlegać opodatkowaniu. Status bycia podatnikiem podatku od towarów i usług nie powoduje automatycznie rozciągnięcia skutków podatkowych na całą sferę aktywności danego podmiotu. Zatem za działalność rodzącą obowiązki w podatku od towarów i usług, należy uznać tylko tę działalność, którą można zidentyfikować i zaliczyć do zawodowej płaszczyzny jednostki.

Udział w spółce posiadającej osobowość prawną jest prawem majątkowym, które może być przedmiotem transakcji (prawo zbywalne), nie mieści się jednak ani w definicji towarów, ani usługi w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Należy zauważyć, iż w sytuacji, gdy w zakres prowadzonej przez podmiot działalności gospodarczej nie wchodzi obrót papierami wartościowymi to czynność samego nabycia lub sprzedaży akcji czy udziałów innych spółek nie jest traktowana jako działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy VAT. Są to czynności polegające na zarządzaniu własnym portfelem w celu maksymalizacji zwrotu z inwestycji. Nie można również samego nabycia czy sprzedaży udziałów finansowych w innych przedsiębiorstwach traktować jako wykorzystywanie majątku do uzyskiwania z niego przychodów w sposób częstotliwy.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do czynności podlegających opodatkowaniu, podatnikowi o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powyższych przepisów wynika, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikowi podatku od towarów i usług i dotyczy podatku naliczonego wynikającego z zakupów towarów i usług wykorzystywanych do dokonywania czynności opodatkowanych. Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika.

Zaznaczyć jednak należy, że ustawodawca nie precyzuje w jakim zakresie i w jaki sposób towary i usługi muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, aby pozwoliło to podatnikowi na odliczenie podatku naliczonego. Związek ten może być bezpośredni lub pośredni.

Przedstawiona wyżej zasada, wynikająca z treści art. 86 ust. 1, wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi (z wyjątkiem czynności niepodlegających opodatkowaniu na terytorium kraju, o których mowa w art. 86 ust. 8 i 9 ustawy o podatku od towarów o i usług).

Ponadto, stosownie do treści art. 88 ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy, obowiązującego do dnia 30 listopada 2008 r., obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Przepis ten nie znajdzie jednak zastosowania w przedmiotowej sytuacji. Ze złożonego wniosku wynika bowiem, że Wnioskodawca poniósł koszty związane z wyceną udziałów, przygotowaniem memorandum oraz opracowaniem procedury sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, która nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

Mając zatem na uwadze przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego w odniesieniu do powołanych przepisów prawa należy stwierdzić, że z uwagi na fakt, iż czynności zbycia udziałów w spółce nie podlegają przepisom ustawy o podatku od towarów i usług, nie znajdzie w tym przypadku zastosowania przepis art. 86 ust. 1, a tym samym Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony dotyczący wydatków ponoszonych w związku z procesem sprzedaży udziałów spółki.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY