Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

Czy sprzedaż działek podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

sygnatura: ITPP2/443-867/08/AF

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

data: 2008-12-30

słowa kluczowe:działalność, działki, sprzedaż gruntów

Wniosek ORD-IN: [ 1376 kB]

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 września 2008 r. (data wpływu 3 października 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 22 grudnia 2008 r. (data wpływu 23 grudnia 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości gruntowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 października 2008 r. złożono wniosek, uzupełniony pismem z dnia 22 grudnia 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości gruntowej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca w roku 2003 nabył wraz żoną od osoby fizycznej dwie przyległe działki objęte jedną księga wieczystą. Działki te były położone na terenie miasta. Nabyte zostały z myślą o budowie własnego domu-siedliska, założeniu ogrodu oraz ewentualnego odstąpienia innym członkom rodziny. Działki te zostały nabyte do wspólnego majątku osobistego. Do ceny działek nie był doliczony podatek od towarów i usług, ponieważ w tym czasie sprzedaż gruntów nie była opodatkowana tym podatkiem. Grunty te były wtedy użytkowane do celów rolnych i były w ewidencji gruntów rolnych. W roku 2004 Starosta wydał pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego na jednej z działek. W listopadzie 2005 r. Wnioskodawca wziął rozwód z żoną. W styczniu 2006 r., w wyniku podziału wspólnego majątku, działki te zostały podzielone na dwie, mniej więcej równe części, z których jedna została własnością żony, druga Wnioskodawcy. W 2007 r. wszedł w życie nowy plan zagospodarowania przestrzennego, w wyniku czego tereny obejmujące grunty należące do Wnioskodawcy zostały przydzielone pod zieleń urządzoną, zabudowę jednorodzinną i jednorodzinną ekstensywną. W wyniku podziału działek między byłą żoną a Wnioskodawcą oraz w wyniku ustanowienia nowego planu zagospodarowania przestrzennego, część działki Wnioskodawcy została odcięta od istniejącej drogi publicznej. Ograniczyło to w ogromnym stopniu wszelkie możliwości ich wykorzystania. W związku z tym Wnioskodawca zdecydował się rozważyć możliwość sprzedaży posiadanych gruntów. Część gruntów ma zamiar odstąpić rodzinie lub osobom znajomym. Ponieważ działki te mają razem około 1,4 ha. trudno jest je sprzedać w całości. Dlatego też Wnioskodawca zdecydował się podzielić posiadany grunt na kilka mniejszych działek. Ze środków uzyskanych ze sprzedaży zamierza sfinansować budowę własnego domu na jednej z działek. Nie planuje podjęcia żadnych działań zmierzających do oferowania działek na rynku nieruchomości.

Wnioskodawca w czasie dokonywania zakupu był zatrudniony w przedsiębiorstwie prywatnym zajmującym się produkcją olejów smarowych na zasadach samozatrudnienia (zarejestrowana działalność gospodarcza). W całym czasie posiadania przedmiotowych działek nie prowadził żadnej handlowej działowości gospodarczej, związanej z obrotem nieruchomościami, ani żadnej działalności rolniczej. W przeszłości nie nabywał i nie zbywał żadnych nieruchomości. Nie planuje w przyszłości zbycia żadnych posiadanych nieruchomości. Nie prowadzi obecnie żadnej działalności gospodarczej i nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Przedmiotowe grunty od momentu zakupu nie były użytkowane przez Wnioskodawcę. W tym czasie leżały odłogiem lub były obsiewane w celu niedopuszczenia do wyjałowienia, zachwaszczenia i zdziczenia gruntu. Ze względu na rozpad małżeństwa nie były również prowadzone żadne prace budowlane i przygotowawcze. Nie dokonywano czynności zmierzających do sprzedaży gruntów takich jak uzbrojenie terenu, itp. Grunty są niezabudowane. Opisane grunty nie były przez Wnioskodawcę wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaży opisanych działek będzie zwolniona od naliczenia i odprowadzenia podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy nie jest On zobowiązany do naliczenia i odprowadzenia podatku od towarów i usług, ponieważ działki stanowią majątek osobisty. Zostały nabyte na użytek własny bez zamiaru późniejszej odsprzedaży. Dopiero późniejsze okoliczności (rozwód, podział majątku, zmiana planu zagospodarowania przestrzennego) spowodowały zmianę decyzji. W myśl art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług nie stanowi to działalności handlowej, a co za tym idzie działalności gospodarczej. Przy tym nie ma znaczenia sama częstotliwość sprzedaży, bowiem nie zdecydowała ona o staniu się podatnikiem podatku od towarów i usług. Na poparcie powyższego przywołuje stanowisko Izby Skarbowej oraz orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego sygn. akt I FSP 3/07.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę, z którego wynika, iż grunty nie były wykorzystywane do działalności gospodarczej, w tym również do działalności rolniczej i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY