Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

Sprzedaż gruntu stanowiącego majątek prywatny, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży lecz spożytkowania na własne potrzeby, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, ponieważ czynność ta nie kwalifikuje się do uznania jej za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 w/w ustawy o podatku od towarów i usług.

sygnatura: IPPP3/443-283/08-4/CS

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

data: 2009-03-24

słowa kluczowe:podatek od towarów i usług, podział gruntu, sprzedaż gruntów

Wniosek ORD-IN: [ 336 kB]

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 17.12.2008 r. (data wpływu 23.12.2008 r.), uzupełnione pismem (data wpływu 13.03.2009 r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 05.03.2009 r. (nr pisma IPPP3/443-283/08-2/CS), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek o przeznaczeniu budowlanym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23.12.2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek o przeznaczeniu budowlanym.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca nabył nieruchomość rolną w S. przy ul. W. o powierzchni 1,6239 ha na podstawie Aktu Notarialnego Repertorium A Nr Z....... z dnia 08.09.1989 r. W uzupełnieniu do wniosku Zainteresowany wskazał, że w/w nieruchomość zakupił w celu wybudowania domu rodzinnego i zamieszkania. Ponadto, nie wykonuje żadnej działalności gospodarczej, nie jest rolnikiem ryczałtowym oraz nie prowadzi gospodarstwa rolnego. Jest zameldowany na tej nieruchomości od 1992 r. do chwili obecnej. W roku 2007 założono księgę wieczystą, dla całej nieruchomości. Następnie powyższa nieruchomość została podzielona na 11 działek budowlanych od 900 m2 do 1100 m2. W planie zagospodarowania przestrzennego teren jest przeznaczony pod budownictwo jednorodzinne.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż działki budowlanej o wartości ponad 100,000 zł jest opodatkowana podatkiem VAT ...

Zdaniem Wnioskodawcy, według ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu mogą podlegać te czynności, w przypadku których spełniony został zarówno podmiotowy jak i przedmiotowy zakres opodatkowania, tzn. zaistniała czynność określona jako opodatkowana, która została wykonana przez podmiot mający cechę podatnika. Obie te cechy powinny zostać spełnione jednocześnie, co oznacza, że w odniesieniu do danej czynności konkretny podmiot powinien występować w charakterze podatnika. Rozstrzygnięcie czy sprzedaż działki opisana we wniosku jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług, musi być dokonane przez pryzmat art. 15 ww. ustawy poprzez ustalenie, czy osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej dokonując sprzedaży działki staje się podatnikiem VAT, gdyż sama ta czynność mieści się w przedmiotowym zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług, zgodnie z przyjętym orzecznictwem sądowym wyroki NSA z dnia 24 kwietnia 2007 r. sygn. akt I FSK 603/06 z dnia 29 października 2007 r. sygn. akt I FPS 3/07) dostawa i świadczenie usług jest opodatkowane tylko wtedy, gdy jest dokonane przez osobę działającą w charakterze podatnika.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 cytowanej ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast zgodnie z art. 2 pkt. 6 ustawy do towarów zalicza się także grunty.

Stosownie do postanowień art. 15 ust. 1 cytowanej ustawy z dnia 11 marca 2004 r. podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody - również wówczas - gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych - art. 15 ust. 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług.

Okoliczność, iż podmiot wykonuje czynności wymienione w art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, nie jest wystarczającą przesłanką do ich opodatkowania. Podmiot taki aby podlegał opodatkowaniu musi działać w charakterze podatnika, a zatem podmiotu wykonującego działalność gospodarczą. Działalność gospodarczą powinna cechować stałość, powtarzalność i niezależność jej wykonywania, gdyż związana jest z profesjonalnym obrotem gospodarczym.

Konstrukcja art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług powoduje, że częstotliwość, o której mowa w tym przepisie odnosi się do czynności wykonywanych w ramach działalności producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także osoby wykonujące wolne zawody. Jeżeli handlowiec dokona jednorazowej czynności polegającej na odsprzedaży nabytego towaru, nie ulega wątpliwości, że czyni to z zamiarem działania powtarzalnego - nie zmieni tego faktu zaniechanie jego działalności po dokonaniu tej jedynej transakcji. Inaczej rzecz ma się w przypadku osoby, która dokonuje sprzedaży swojego majątku prywatnego używanego bądź który miał być wykorzystywany na potrzeby prywatne tej osoby. W tym przypadku nie ma znaczenia, czy wyprzedaż dokonywana jest jedną umową sprzedaży, czy też wieloma umowami zawartymi z wieloma nabywcami.

Sprzedaż nawet kilkukrotna przedmiotów z majątku prywatnego osoby fizycznej, które nie są związane z działalnością gospodarczą oraz nie były nabyte w celu ich odsprzedaży nie ma charakteru handlowego podlegającego opodatkowaniu. Podatnikiem w obrocie nieruchomościami byłby podmiot, który jest handlowcem lub usługodawcą i obraca częstotliwie budynkami, lokalami albo gruntami.

Z treści wniosku wynika, że Zainteresowany nabył nieruchomość rolną o powierzchni 1,6239 ha na podstawie aktu notarialnego z dnia 08.09.1989r. Przedmiotowa nieruchomość została nabyta w celu wybudowania domu rodzinnego i zamieszkania. Wnioskodawca nie wykonuje żadnej działalności gospodarczej, nie jest rolnikiem ryczałtowym oraz nie prowadzi gospodarstwa rolnego. Jest zameldowany na tej nieruchomości od 1992 r. do chwili obecnej. W roku 2007 założono księgę wieczystą a następnie powyższą nieruchomość podzielono na 11 działek. W planie zagospodarowania przestrzennego teren jest przeznaczony pod budownictwo jednorodzinne.

W związku z powyższym, sprzedaż gruntu stanowiącego majątek prywatny, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży lecz spożytkowania na własne potrzeby, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, ponieważ czynność ta nie kwalifikuje się do uznania jej za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 w/w ustawy o podatku od towarów i usług.

Jednocześnie tutejszy organ informuje, iż powołane przez Wnioskodawcę wyroki są rozstrzygnięciami w konkretnych sprawach , osadzonych w określonych stanach faktycznych i tylko do nich się zawężają, w związku z tym nie mają mocy powszechnie obowiązującego prawa.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Referencje

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY