Opodatkowanie przez spółkę cywilną sprzedaży budynku i budowli łącznie z gruntem.
sygnatura: IBPP1/443-1803/08/AS
autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach
data: 2009-03-10
słowa kluczowe: | budowle, budynek, działki, spółka cywilna, sprzedaż gruntów |
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 8 grudnia 2008r. (data wpływu 10 grudnia 2008r.), uzupełnionym pismem z dnia 24 lutego 2009r. (data wpływu 26 lutego 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży budynku i budowli łącznie z gruntem - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 grudnia 2008r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży budynku i budowli łącznie z gruntem.
Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 24 lutego 2009r. (data wpływu 26 lutego 2009r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu Nr IBPP1/443-1803/08/AS z dnia 12 lutego 2009r.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
2-osobowa spółka cywilna (osoby niespokrewnione) funkcjonuje od 1993r. Jest czynnym podatnikiem VAT i wykonuje czynności wyłącznie opodatkowane 22% stawką VAT.
Wspólnicy Spółki w 1995r. zakupili aktem notarialnym grunt o powierzchni 36a w częściach ułamkowych po #189;, z tym że jeden ze wspólników nabył grunt z żoną.
W dziale II księgi wieczystej wpisano własność na rzecz: G. i B. małżonków Ł. na prawach ustawowej własności majątkowej małżeńskiej oraz D. K. po #189; części. Żona wspólnika Ł. nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest podatnikiem podatku VAT.
Spółka nie uwzględnia przychodu z tytułu nieodpłatnego korzystania z gruntu żony wspólnika i nie płaci jej za to korzystanie.
Grunt został nabyty z zamiarem przeniesienia siedziby spółki i działalności gospodarczej prowadzonej w obiektach dzierżawionych.
Grunt nie był wniesiony do Spółki, natomiast wpisano go do ewidencji środków trwałych. Na gruncie tym Spółka wybudowała:
na podstawie pozwoleń na budowę ww. obiektów wystawionych na Spółkę.
Obiekty te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych i są amortyzowane.
Zakup towarów i usług na cele wytworzenia budowli i budynku finansowano ze środków Spółki i Spółka odliczyła VAT naliczony przy ich nabyciu. Koszty eksploatacji tych obiektów ponosi Spółka.
Jedną z działalności Spółki cywilnej prowadzonej wyłącznie w siedzibie Spółki jest skup i sprzedaż złomu.
Wspólnik Spółki p. K. z przyczyn osobistych zamierza zrezygnować z tej działalności, przy czym Spółka nadal będzie prowadzić działalność opodatkowaną VAT, głównie w zakresie wynajmu powierzchni użytkowych w innych posiadanych nieruchomościach.
Spółka zamierza zbyć nieruchomość tj. grunt, budynek użytkowy i budowlę na rzecz małżeństwa Ł.
Pan G. Ł. planuje kontynuować skup i sprzedaż złomu indywidualnie w firmie zarejestrowanej na swoje nazwisko w kwietniu 2008r. wykorzystując zakupioną nieruchomość. W indywidualnej działalności jest również czynnym podatnikiem VAT.
Według wstępnego rozeznania u notariusza, małżonkowie B. i G. Ł. nabędą od p. D. K. na podstawie aktu notarialnego jego udział we współwłasności zabudowanej nieruchomości wynoszący #189; jego wartości.
Zdaniem Notariusza, z uwagi na to, że w księgach wieczystych małż. Ł. są właścicielami #189; części gruntu Spółka nie może im sprzedać ich udziału we współwłasności nieruchomości bo nabyliby #189; części nieruchomości od samych siebie, a art. 47 § 1 ustawy - Kodeks cywilny stanowi, że cyt. ,,część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych".
W uzupełnieniu z dnia 24 lutego 2009r. Spółka wskazała, iż w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT budynek i budowla zostały zasiedlone od 1 stycznia 2009r. ponieważ Spółka cywilna wynajęła odpłatnie część nieruchomości.
W okresie wcześniejszym Spółka wybudowała budowlę i budynek użytkowy, przekazała je do użytkowania, wpisała do ewidencji środków trwałych i amortyzowała. Spółka użytkowała te obiekty dla celów siedziby Spółki i prowadzenia skupu i sprzedaży złomu.
Aktualnie Spółka korzysta z części biura jako siedziba Spółki. Pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą budynku i budowli upłynie około 4-6 miesięcy.
Po pierwszym zasiedleniu Spółka nie ponosiła i nie będzie ponosić wydatków na ulepszenie budynku i budowli.
W okresie wcześniejszym (w trakcie użytkowania) Spółka dwukrotnie ulepszała budynek. Wartość ulepszeń w każdym przypadku była dużo niższa niż 30% wartości początkowej budynku.
Od ulepszeń Spółka odliczyła VAT, a kwoty netto każdorazowo ujęła w kosztach uzyskania przychodu.
Sprzedaż gruntu zostanie dokonana łącznie ze sprzedażą budynku i budowli.
Budynek i budowla mające być przedmiotem sprzedaży były i są wykorzystywane wyłącznie do czynności opodatkowanych stawką podstawową VAT.
Wspólnicy zdecydowali się na zakup gruntu jako ,,osoby fizyczne" ponieważ Spółka cywilna nie posiadała pieniędzy na jego nabycie. Wspólnicy sfinansowali zakup gruntu ze środków ,,prywatnych".
Wspólnicy, jako osoby fizyczne nie wnieśli gruntu jako wkładu do Spółki, natomiast omyłkowo wpisano go do ewidencji środków trwałych.
Grunt był Spółce przez osoby fizyczne nieodpłatnie użyczony.
Wnioskodawca wyjaśnił, iż Spółka nie zostanie zlikwidowana. Spółka prowadzi różne rodzaje (przedmioty) działalności. Od 1 stycznia 2009r. zrezygnowała z jednego rodzaju (przedmiotu, elementu) działalności tj. skupu i sprzedaży złomu ale nadal będzie funkcjonować i prowadzić działalność opodatkowaną w innych posiadanych nieruchomościach. Spółka zamierza zbyć nieruchomość związaną do 31 grudnia 2008r. ze skupem i sprzedażą złomu. Nieruchomość ,,chce" zakupić wspólnik Ł. i samodzielnie prowadzić na tej nieruchomości skup i sprzedaż złomu.
Dodatkowo Spółka poinformowała, że notariusz widzi jeszcze (prawnie dopuszczalną) możliwość sprzedaży majątku Spółki w akcie notarialnym za zgodą wszystkich właścicieli (małżonków Ł. i p. K.) na rzecz osoby fizycznej tj. p. Ł. i jego firmy, za cenę obejmującą całą wartość gruntu, budynku i budowli.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Czy czynność sprzedaży rodzi obowiązek podatkowy w podatku VAT dla spółki cywilnej tylko od budynku i budowli czy od budynku i budowli łącznie z gruntem...
Zdaniem Wnioskodawcy, spółka cywilna dokonywała zakupu towarów i usług do wytworzenia budynku i budowli i spółka odliczała w pełnej wysokości podatek naliczony VAT.
Ponieważ Spółka jest właścicielem budynku i budowli powinna opodatkować sprzedaż budynku i budowli i wystawić fakturę VAT.
Natomiast z uwagi na to, że grunt nie jest własnością Spółki tylko osób fizycznych, grunt nie powinien podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Towarami natomiast, w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Przepisy art. 7 ust. 1 i art. 8 ust. 1 ustawy o VAT definiują pojęcie dostawy towarów i świadczenia usług za wynagrodzeniem. W myśl tych przepisów przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Ustawodawca w ww. przepisach poza wskazaniem, że przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, wskazał ponadto, że za świadczenie usług uznawana jest każda transakcja, która nie stanowi dostawy towarów.
Z wniosku wynika, iż 2-osobowa spółka cywilna (osoby niespokrewnione) funkcjonuje od 1993r. Jest czynnym podatnikiem VAT i wykonuje czynności wyłącznie opodatkowane 22% stawką VAT.
Wspólnicy Spółki w 1995r. zakupili aktem notarialnym grunt o powierzchni 36a w częściach ułamkowych po #189;, z tym że jeden ze wspólników nabył grunt z żoną.
W dziale II księgi wieczystej wpisano własność na rzecz: G. i B. małżonków Ł. na prawach ustawowej własności majątkowej małżeńskiej oraz D. K. po #189; części. Żona wspólnika Ł. nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest podatnikiem podatku VAT.
Grunt został nabyty z zamiarem przeniesienia siedziby spółki i działalności gospodarczej prowadzonej w obiektach dzierżawionych.
Wspólnicy zdecydowali się na zakup gruntu jako ,,osoby fizyczne" ponieważ Spółka cywilna nie posiadała pieniędzy na jego nabycie. Wspólnicy sfinansowali zakup gruntu ze środków ,,prywatnych".
Wspólnicy, jako osoby fizyczne nie wnieśli gruntu jako wkładu do Spółki, natomiast omyłkowo wpisano go do ewidencji środków trwałych.
Grunt był Spółce przez osoby fizyczne nieodpłatnie użyczony.
Na gruncie tym Spółka wybudowała:
na podstawie pozwoleń na budowę ww. obiektów wystawionych na Spółkę.
Obiekty te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych i są amortyzowane.
Zakup towarów i usług na cele wytworzenia budowli i budynku finansowano ze środków Spółki i Spółka odliczyła VAT naliczony przy ich nabyciu. Koszty eksploatacji tych obiektów ponosi Spółka.
Jedną z działalności Spółki cywilnej prowadzonej wyłącznie w siedzibie Spółki jest skup i sprzedaż złomu.
Wspólnik Spółki p. K. z przyczyn osobistych zamierza zrezygnować z tej działalności, przy czym Spółka nadal będzie prowadzić działalność opodatkowaną VAT, głównie w zakresie wynajmu powierzchni użytkowych w innych posiadanych nieruchomościach.
Spółka wskazała, iż zamierza zbyć nieruchomość tj. grunt, budynek użytkowy i budowlę na rzecz małżeństwa Ł.
Zwrócić należy uwagę, iż w przedstawionym wyżej opisie wskazano, że Spółka zamierza zbyć grunt, budynek użytkowy i budowlę, jednak z wniosku wynika, iż Spółka nie jest właścicielem gruntu, który ma być przedmiotem sprzedaży. Grunt nie jest bowiem własnością Spółki, tylko jest własnością G. i B. małżonków Ł. na prawach ustawowej własności majątkowej małżeńskiej oraz D. K. po #189; części. Wspólnicy zdecydowali się na zakup gruntu jako ,,osoby fizyczne" ponieważ Spółka cywilna nie posiadała pieniędzy na jego nabycie i sfinansowali zakup gruntu ze środków ,,prywatnych". Wspólnicy, jako osoby fizyczne nie wnieśli gruntu jako wkładu do Spółki, natomiast omyłkowo wpisano go do ewidencji środków trwałych. Grunt był Spółce przez osoby fizyczne nieodpłatnie użyczony.
W związku z powyższym Spółka nie będąc właścicielem gruntu, nie może dokonać jego sprzedaży.
Ponadto zauważyć należy, iż na gruncie niebędącym własnością Wnioskodawcy, Spółka wybudowała:
na podstawie pozwoleń na budowę ww. obiektów wystawionych na Spółkę.
Obiekty te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych i są amortyzowane.
Zakup towarów i usług na cele wytworzenia budowli i budynku finansowano ze środków Spółki i Spółka odliczyła VAT naliczony przy ich nabyciu. Koszty eksploatacji tych obiektów ponosi Spółka.
Zgodnie z art. 48 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania.
Zgodnie z art. 47 § 1 ustawy Kodeks cywilny, część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych. Zgodnie z § 2 tego przepisu, częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego.
W związku z powyższym, w świetle cytowanych wyżej przepisów prawa cywilnego, trwałe naniesienia dokonane przez Spółkę na gruncie będącym własnością wspólników i żony jednego ze wspólników są własnością tych osób fizycznych, natomiast Spółka ma prawo jedynie do otrzymania od właścicieli gruntu zwrotu poniesionych nakładów (o ile Spółka nie wystąpiła o przeniesienie na swoją rzecz własności gruntu). Sposób rozliczenia się przez strony w związku z inwestycjami dokonanymi przez Spółkę na gruncie będącym własnością wspólników i żony jednego ze wspólników (jako osób fizycznych) pozostawiony jest, w ramach swobody zawierania umów, woli stron, chyba że ze względu na treść lub cel umów w tym przedmiocie sprzeciwiałyby się ustawie lub zasadom współżycia społecznego (zob. art. 3531 Kodeksu cywilnego).
Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, że Spółka powinna opodatkować sprzedaż budynku i budowli natomiast z uwagi na to, że grunt nie jest własnością Spółki tylko osób fizycznych, grunt nie powinien podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT należało uznać za nieprawidłowe. Spółka, która nie jest właścicielem gruntu nie może też być właścicielem znajdujących się na nim budynku i budowli, a tym samym nie może dokonać ich sprzedaży.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.
Nadmienia się, że opcje sprzedaży proponowane przez notariusza pozostają bez wpływu na niniejsze rozstrzygnięcie.
Na marginesie zauważyć należy, iż przedmiotem niniejszej interpretacji nie jest kwestia opodatkowania sprzedaży działki, budynku i budowli przez osoby fizyczne będące ich właścicielami, ponieważ przedmiotowy Wniosek złożony został przez Spółkę cywilną ,,P.". Jeżeli osoby fizyczne zamierzające dokonać sprzedaży gruntu, budynku i budowli są zainteresowane uzyskaniem interpretacji w tym zakresie winny złożyć stosowne wnioski o interpretację przepisów prawa podatkowego.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Józefa Ignacego Kraszewskiego 4A, 35-016 Rzeszów po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.