Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

Dostawa przez zarejestrowanego podatnika podatku VAT 3 działek otrzymanych w spadku niepodległa VAT

sygnatura: ILPP2/443-88/07/09-S/GZ

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

data: 2009-02-25

słowa kluczowe:grunt niezabudowany, grunty, nieruchomości, sprzedaż gruntów, stawki podatku

Wniosek ORD-IN: [ 757 kB]

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów - uwzględniając wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 września 2008 r. sygn. akt III SA/Wa 1430/08 - stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 12 października 2007 r. (data wpływu 19 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy nieruchomości niezabudowanej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wniosek Pani M.F. z dnia 12 października 2007 r. o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczy dostawy nieruchomości gruntowej, która wcześniej została przez nią i jej męża odziedziczona. Część gruntu została przekazana do Skarbu Państwa w zamian za rentę. Małżeństwo pozostawiło sobie do własnego użytku działkę o powierzchni 0,3 ha. W roku 1999, po śmierci męża, Pani M.F. została jedynym właścicielem przedmiotowej nieruchomości i w 2007 r. sprzedała w wyniku podziału 3 działki. Na podstawie otrzymanych informacji w urzędzie skarbowym, w związku ze sprzedażą tych działek dokonała rejestracji, jako podatnik VAT czynny i odprowadziła podatek należny.

Zdaniem Wnioskodawczyni, sprzedane działki budowlane były jej osobistym majątkiem, który został nabyty w drodze dziedziczenia. Zainteresowana nie prowadziła i nie prowadzi działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży działek budowlanych, a sprzedaż dotyczyła wyprzedaży majątku osobistego, w postaci 3 działek przewidzianych w planie zagospodarowania przestrzennego, jako działki budowlane. Wnioskodawczyni uważa więc, że jako zdarzenie incydentalne, nie wymagało jej rejestracji w Urzędzie Skarbowym jako podatnika VAT czynnego i opłacenia tego podatku wraz ze złożeniem deklaracji VAT-7, gdyż nie zachodziła czynność związana z art. 15 ust. 2 ustawy o VAT - jak zobowiązano Zainteresowaną w Urzędzie Skarbowym.

Pismem z dnia 21 grudnia 2007 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu wezwał Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku o informacje związane ze sposobem wykorzystania przedmiotowego gruntu oraz o potwierdzenie zarejestrowania się przez Zainteresowaną, jako czynnego podatnika podatku od towarów i usług w związku ze sprzedażą działek. Pani M.F. odpowiedziała na wezwanie pismem z dnia 3 stycznia 2008 r. (data wpływu do Biura KIP w Lesznie 8 stycznia 2008 r.).

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, działając z upoważnienia Ministra Finansów, wydał w dniu 25 stycznia 2008 r. interpretację indywidualną nr ILPP2/443-88/07-4/GZ, w której stanowisko Pani M.F. uznał za nieprawidłowe.

W interpretacji wskazano, iż zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) dokonywanie dostaw działek przez zarejestrowanego czynnego podatnika podatku od towarów i usług, który w tym celu dokonał zgłoszenia rejestracyjnego, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Dokonując rejestracji dla potrzeb podatku od towarów i usług Wnioskodawczyni potwierdziła, że będzie prowadziła działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy. Tym samym wskazała, iż jej intencją, jako dokonującej dostawy działek budowlanych było zachowanie się jak podatnik podatku od towarów i usług.

Pismem z dnia 12 lutego 2008 r. Pani M.F. wezwała organ podatkowy do usunięcia naruszenia prawa w ww. interpretacji indywidualnej.

W wyniku ponownej analizy sprawy, stwierdzono podstawy do częściowej zmiany tej interpretacji. W odpowiedzi na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa z dnia 11 marca 2008 r. nr ILPP2/443/W-14/08-2/SJ wskazano, iż Strona dokonując dostawy dwóch pierwszych działek, jako osoba fizyczna niezarejestrowana jako czynny podatnik VAT, nie miała obowiązku odprowadzenia od tych czynności podatku należnego.

Natomiast dostawa gruntu przeznaczonego pod zabudowę po tym fakcie podlega opodatkowaniu i w tym zakresie tut. Organ podtrzymał swoje stanowisko przedstawione w interpretacji będącej przedmiotem wezwania do usunięcia naruszenia prawa.

W związku z powyższym, Pani M.F. wniosła w dniu 21 kwietnia 2008 r. skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Sąd, po rozpoznaniu sprawy, wydał wyrok w dniu 9 września 2008 r. (sygn. akt III SA/Wa 1430/08), w którym uchylił zaskarżoną interpretację.

W związku z powyższym, uwzględniając uzasadnienie ww. wyroku, stwierdza się co następuje.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Przepis art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Zakres opodatkowania podatkiem VAT wyznacza nie tylko czynnik przedmiotowy - opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług, ale także czynnik podmiotowy - czynności muszą być wykonywane przez podatnika.

Podatnikami w myśl art. 15 ust. 1 ustawy, są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat tej działalności.

Działalność gospodarcza, na mocy art. 15 ust. 2 ustawy, obejmuje:

  • wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wtedy, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy;
  • czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zasady wykładni językowej i funkcjonalnej definicji działalności gospodarczej prowadzą do wniosku, że działalność gospodarczą stanowi nie tylko działalność częstotliwa, czyli stała i powtarzalna, ale także jednorazowa czynność, jeżeli wiąże się z nią zamiar częstotliwości, przy czym czynność powinna być wykonana przez producenta, handlowca, usługodawcę, pozyskującego zasoby naturalne, rolnika lub wykonującego wolny zawód.

Zatem, jeśli dana czynność wykonana została poza zakresem działań producenta, handlowca, usługodawcy, pozyskującego zasoby naturalne, rolnika czy wykonującego wolny zawód, to w świetle wyżej powołanych przepisów, z tytułu przedmiotowej czynności Wnioskodawczyni nie może być uznana za podatnika VAT i to bez względu na to, czy czynność tę wykonywała jednorazowo, ale w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy, czy też wielokrotny.

W stanie faktycznym Zainteresowana wyjaśniła, że działki nabyła w drodze dziedziczenia, a nabywając je nie miała zamiaru ich odsprzedaży, czy też rozpoczęcia jakiejkolwiek działalności gospodarczej z nimi związanej. Dokonana w latach późniejszych zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego spowodowała, że nieruchomości mogły zostać wykorzystane pod zabudowę.

W związku z tym, iż Wnioskodawczyni nie wykorzystywała również przedmiotowego gruntu w celu prowadzenia działalności gospodarczej, w tym rolniczej, stwierdza się, że dostawa tych działek nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu.

Zatem, sprzedaż 3 przedmiotowych działek - jako majątku osobistego - nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tym samym, stanowisko przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY