podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków służących realizacji projektu inwestycyjnego
sygnatura: IPPP2/443-1834/08-2/AZ
autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie
data: 2009-02-20
słowa kluczowe: | działalność, odliczenie podatku, podatek naliczony, podatnik |
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 15 grudnia 2008r. (data wpływu 17 grudnia 2008r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków służących realizacji projektu inwestycyjnego - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 grudnia 2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków służących realizacji projektu inwestycyjnego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Zgromadzenie realizowało od 01.09.2004r. do 30.06.2006r. Projekt pn. ,,Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów M Szkół P" nr projektu Z/2....... w ramach Priorytetu II Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, polegający na przyznawaniu stypendiów dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Uczniowie w celu uzyskania stypendiów zobowiązani byli do przedkładania rachunków, faktur i biletów miesięcznych dokumentujących poniesione koszty edukacji. W chwili obecnej jako beneficjent, Wnioskodawca zobligowany jest do składania przez okres 5 lat po zakończeniu realizacji projektu zaświadczeń z Urzędu Skarbowego do Urzędu Marszałkowskiego Województwa P (Instytucja Wdrażająca).
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy Zgromadzenie jest podatnikiem podatku VAT i czy w odniesieniu do realizowanego Projektu pn. ,,Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów M Szkół P" nr projektu Z/2...... w ramach Priorytetu II Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004 - 2006 istnieje możliwość odliczenia podatku VAT w całości lub części...
Zdaniem Wnioskodawcy, Zgromadzenie Świętego xxxx nie jest podatnikiem podatku VAT i nie może odliczyć podatku VAT w całości lub w części w odniesieniu do realizowanego projektu.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
W myśl art. 7 ust. 1 cyt. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Stosownie do art. 8 ust. 1 ww. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.
W myśl art. 15 ust. 1 i ust. 2 podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Przez działalność gospodarczą, należy rozumieć wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Zgodnie z art. 29. ust. 1 ww. ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.
Z wyżej przytoczonych przepisów wynika, iż opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju przez podatników podatku VAT w ramach ich działalności gospodarczej. W powstałej sytuacji faktycznej Wnioskodawca wyłącznie dokonuje wypłaty przyznanych stypendiów, która to czynność odpłatnego świadczenia usług nie stanowi. Z tytułu realizacji przedmiotowego projektu (wypłata stypendiów) Zgromadzenie nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 cytowanej ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Aby możliwa była realizacja prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, nabywane przez podatnika towary lub usługi muszą służyć do wykonywania przez niego czynności podlegających opodatkowaniu. W sytuacji braku związku nabywanych towarów i usług ze sprzedażą opodatkowaną, podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego.
Przy czym, żeby Wnioskodawca ewentualnie mógł zrealizować to prawo to w pierwszej kolejności stosownie do art. 96 ust 4 ustawy musiałby być czynnym zarejestrowanym podatnikiem. Zgodnie bowiem z art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Zgromadzenie realizuje projekty stypendialne dla uczniów szkół p. Realizując w/w zadanie Zgromadzenie działa w ramach Priorytetu II Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006.
Realizacja ww. zadania nie jest wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych.
Ponieważ realizowany przez Zgromadzenie projekt nie posłuży wykonywaniu czynności opodatkowanych, zatem nie jest spełniona podstawowa przesłanka warunkująca prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Wnioskodawcy zatem nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od zakupów towarów i usług zużytych przy realizowaniu projektu, o którym mowa w pytaniu.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.