Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

dot. sprzedaży prywatnych działek, które nie były wykorzystywane przez Wnioskodawcę w działalności gospodarczej

sygnatura: IPPP1-443-2075/08-4/BS

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

data: 2009-02-17

słowa kluczowe:czynności niepodlegające opodatkowaniu, dostawa, działalność gospodarcza, działki, grunty, podatek

Wniosek ORD-IN: [ 306 kB]

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 12.11.2008 r. (data wpływu 17.11.2008 r.) uzupełnionym na wezwanie tut. organu z dnia 08.01.2009 r. (skutecznie doręczone w dniu 13.01.2009 r.) pismem z dnia 14.01.2009 r. (data wpływu 21.01.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży prywatnych działek - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17.11.2008 r. ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży prywatnych działek.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony w dniu 21.01.2009 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

Podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej i jest podatnikiem podatku VAT. Mąż Podatniczki także nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest podatnikiem podatku VAT. Prowadzą wspólnie gospodarstwo rolne.

Podatniczka wraz z mężem w 1991 r. nabyli w formie darowizny grunty rolne, Dowód: akt notarialny darowizny z dnia .....1991 r. rep. nr ..../91; następnie część gruntów tj. działki nr 12/1 i 13/1 zostały podzielone łącznie na 28 działek z przeznaczeniem na zabudowę jednorodzinną, Dowód: decyzja podziałowa z dnia ... .05.2007 r.

Podatniczka wraz z mężem sprzedali w 2007 r. - 1 działkę oraz w 2008 r. - 2 działki. Podatniczka wraz z mężem planują w 2009 r. sprzedaż 2 działek.

Podatniczka i jej mąż nie planują prowadzić działalności gospodarczej i nie planują stać się podatnikiem VAT w działalności rolniczej.

W uzupełnieniu wniosku złożonym w dniu 21.01.2009 r. Wnioskodawczyni wskazuje, iż w skład jej majątku wchodzą dwie działki, tj. jedna, której wniosek dotyczy oraz druga, na której prowadzi gospodarstwo rolne, tj. dział specjalny produkcji rolnej. Każda z tych działek ma oddzielny nr księgi wieczystej.

Na działce, której przedmiotowy wniosek dotyczy Wnioskodawczyni nie prowadziła działalności gospodarczej, działalności rolniczej ani działu specjalnego produkcji rolnej. Grunt ten nie był przedmiotem najmu ani dzierżawy.

Wnioskodawczyni nie była zobowiązana w związku z prowadzeniem działu specjalnego produkcji rolnej do prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz nie była i nie jest z tytułu prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej podatnikiem VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy podatniczka i jej mąż - wg aktualnie obowiązującego stanu prawnego w związku ze sprzedażą prywatnych działek w 2008 r. - stała się podatnikiem podatku VAT stosownie do art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz czy mają obowiązek od sprzedanych działek w 2007 r. i w 2008 r. zapłacić podatek VAT wg stawki 22%; czy też podatniczka i jej mąż nie stali się podatnikami podatku VAT i nie mają obowiązku zapłaty od sprzedanych działek podatku VAT...

Zdaniem Wnioskodawczyni, bezspornym jest, że ona i jej mąż nie stali się podatnikami podatku od towarów i usług oraz niewłaściwa jest interpretacja art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (zwana dalej VAT) Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm., że w przypadku sprzedaży gruntów więcej niż 1 raz (częstotliwość) staje się automatycznie podatnikiem VAT i mają obowiązek zapłaty 22% VAT od sprzedaży prywatnego majątku. Zdaniem podatniczki i jej męża sprzedaż poszczególnych działek po ich podziale nie nosi znamion działalności gospodarczej. Działki te stanowiły prywatny majątek podatniczki i jej męża. Zdaniem podatniczki i jej męża zmiana sposobu zbycia nieruchomości z jednorazowej sprzedaży na sprzedaż poszczególnych działek nie zmienia charakteru zbywcy i w dalszym ciągu jest to sprzedaż własnego majątku, nie jest związana z prowadzoną działalnością gospodarczą i nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Tak więc podatniczka i jej mąż nie stali się podatnikami VAT i nie mają obowiązku zapłaty podatku VAT w wysokości 22% wartości sprzedaży od sprzedaży w 2007 r. i w 2008 r. prywatnych działek oraz nie będą mieli takiego obowiązku od sprzedaży działek w 2009 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu tym podatkiem podlegają :

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Art. 7 ust. 1 cyt. ustawy stanowi, iż przez dostawę, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 ww. ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podatnika.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - ust. 2 powołanego artykułu - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, iż Wnioskodawczyni wraz z mężem w 1991 r. nabyli w formie darowizny grunty rolne, następnie część gruntów tj. działki nr 12/1 i 13/1 zostały podzielone łącznie na 28 działek z przeznaczeniem na zabudowę jednorodzinną, w 2007 r. - 1 działka oraz w 2008 r. - 2 działki zostały sprzedane. Ponadto Wnioskodawczyni wraz z mężem planuje w 2009 r. sprzedaż 2 działek.

W skład majątku wnioskodawczyni wchodzą dwie działki, tj. jedna, której wniosek dotyczy oraz druga, na której prowadzi gospodarstwo rolne, tj. dział specjalny produkcji rolnej. Każda z tych działek ma oddzielny nr księgi wieczystej. Na działce, której przedmiotowy wniosek dotyczy Wnioskodawczyni nie prowadziła działalności gospodarczej, działalności rolniczej ani działu specjalnego produkcji rolnej. Grunt ten nie był przedmiotem najmu ani dzierżawy.

Wnioskodawczyni nie była zobowiązana w związku z prowadzeniem działu specjalnego produkcji rolnej do prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz nie była i nie jest z tytułu prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej podatnikiem VAT.

Mając na uwadze powyższe przepisy, oraz okoliczności przedstawione we wniosku stwierdzić należy, że aby dostawę towarów (nawet jednorazową) uznać za działalność gospodarczą należy wykazać, że w momencie jej realizacji podatnik działając w charakterze producenta, handlowca lub usługodawcy, miał zamiar dokonywać takich czynności wielokrotnie, a wykorzystywane przez niego towary czy usługi zostały nabyte w celu spożytkowania ich do wykonywania tej czynności.

Zgodnie z aktualnie obowiązującą ustawą o podatku od towarów i usług grunty spełniają definicję towarów wynikającą z art. 2 pkt 6, a ich sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju. W przedmiotowej sprawie jednak Wnioskodawcy nie można uznać za podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, w myśl art. 15 ww. ustawy.

Nic nie wskazuje na to, aby dokonując sprzedaży przedmiotowych działek Wnioskodawczyni działała w charakterze handlowca, nie można bowiem stwierdzić, że nabyła ona grunt w celu odsprzedaży, ponieważ został on nabyty w drodze darowizny.

Działki te, stanowiące składnik majątku osobistego Strony nie były wykorzystywane w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Wnioskodawczyni sprzedając przedmiotowe działki korzysta z przysługującego jej prawa do rozporządzania własnym majątkiem, a zatem czynność ta nie oznacza wykonywania działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Przedmiotowa nieruchomość, stanowiąca składnik majątku osobistego Wnioskodawcy nie była wykorzystywana w sposób ciągły dla celów zarobkowych, nie była też wykorzystywana do prowadzonej przez Stronę działu specjalnego produkcji rolnej.

Reasumując, jeżeli przedmiotowa nieruchomość nie była wykorzystywana przez Wnioskodawcę w działalności gospodarczej, należy uznać, że jej sprzedaż nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ponadto wskazać należy, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są na pisemny wniosek zainteresowanego w jego indywidualnej sprawie, w związku z powyższym przedmiotowa interpretacja dotyczy wyłącznie Wnioskodawczyni, tj. Pani ..... .

Jednocześnie organ podatkowy informuje, iż nie dokonuje analizy dokumentów załączonych do wniosku.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY