Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

Czy od sprzedaży prywatnej działki budowlanej, zobowiązany jest Pan zapłacić podatek VAT?

sygnatura: ITPP1/443-1030/08/BJ

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

data: 2009-02-06

słowa kluczowe:działalność gospodarcza, działki, grunty, grunty rolne, majątek prywatny, stawka

Wniosek ORD-IN: [ 862 kB]

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 listopada 2008 r. (data wpływu 17 listopada 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 3 lutego 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania jednorazowej sprzedaży działki budowlanej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 listopada 2008 r. został złożony wniosek uzupełniony pismem z dnia 3 lutego 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania jednorazowej sprzedaży działki budowlanej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe

W 1998 roku wspólnie z siostrą zakupił Pan działkę budowlaną z pozwoleniem na budowę budynku handlowo-usługowego. Wydane w 1997 r. pozwolenie na budowę straciło ważność. Kupno działki udokumentowane zostało aktem notarialnym, jednak działka nigdy nie została wniesiona do prowadzonej przez Pana działalności i stanowi Pana majątek prywatny. W piśmie uzupełniającym z dnia 3 lutego 2009 r. oświadczył Pan działka nabyta została z zamiarem wykorzystania jej na cele działalności gospodarczej, jednak nie była wykorzystywana w celach zarobkowych i również nie ponosił Pan żadnych nakładów. Działka jest niezabudowana o powierzchni 1777m2, jest i była ogrodzona przez poprzedniego właściciela oraz posiada możliwość podłączenia do mediów. W ewidencji gruntów w urzędzie miasta widnieje, jako grunt rolny i oznaczony symbolem ,,RV". Działka jest w obrębie miasta i ten grunt jest w trakcie opracowywania planu miejscowego. W ramach działalności prowadzi Pan od 1993 r. sprzedaż detaliczną i hurtową mebli oraz pośrednictwo ubezpieczeniowe. Z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej zarejestrowany jest Pan, jako czynny podatnik podatku towarów i usług. Obecnie zamierza Pan sprzedać swój udział w ww. działce.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie...

Czy od sprzedaży prywatnej działki budowlanej, zobowiązany jest Pan zapłacić podatek VAT...

Pana zdaniem, pomimo tego, że sprzedaż gruntu podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jest Pan zwolniony podmiotowo, jako osoba fizyczna niespełniająca wymagań art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług. Sprzedaż ta jest jednorazowa i nie będzie Pan wykonywał podobnych operacji w sposób częstotliwy, nie potrafi Pan jednak przewidzieć, czy ponownie dokona podobnej sprzedaży. Grunt, który zamierza Pan sprzedaż nie był wykorzystywany przez Pana w działalności gospodarczej i stanowi majątek prywatny. Co za tym idzie od sprzedaży ww. działki nie jest Pan zobowiązany do zapłaty podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Na podstawie art. 2 pkt 6 cyt. ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Art. 7 ust. 1 cytowanej ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 powołanej wyżej ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem działał jako podatnik podatku od towarów i usług.

Pojęcia ,,podatnik" i ,,działalność gospodarcza", na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i 2 tej ustawy. Podatnikami - wg zapisu art. 15 ust. 1 - są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza, zgodnie z ust. 2 tego artykułu, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem ,,podatnika" te wszystkie podmioty, które prowadzą określoną działalność występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto podatnikiem staje się również ten, kto wykonał czynność podlegającą opodatkowaniu jednorazowo, ale w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że mimo nabycia przedmiotowej nieruchomości z zamiarem wykorzystania jej na cele działalności gospodarczej, to nigdy cel ten nie został zrealizowany. Nie poniósł Pan żadnych nakładów na działkę, a wydane w 1997 r. pozwolenie na budowę straciło swoją ważność.

Przedstawione zdarzenie przyszłe nie wskazuje na zamiar nadania czynności stałego (zorganizowanego) charakteru, co jest warunkiem uznania tej czynności za działalność gospodarczą. Strona zamierza sprzedać swój udział w działce w całości - nie podjęto działań w celu jej podziału. Taka sprzedaż przedmiotowej działki stanowić będzie wyłącznie wykonywanie przysługującego Stronie prawa własności, a zatem Wnioskodawca nie będzie działał w charakterze podatnika podatku od towarów i usług.

Reasumując, mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz obowiązujące przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, należy stwierdzić, że w sytuacji sprzedaży działki budowlanej, która nie była nabyta w celu jej odsprzedaży, nie kwalifikuje tych czynności jako działalności gospodarczej podejmowanej w celach zarobkowych. Zatem sprzedaż ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białymstoku, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY