VAT w zakresie rozliczania sprzedaży towarów na pokładzie samolotu
sygnatura: IPPP1/443-1800/08-4/AP
autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie
data: 2008-12-19
słowa kluczowe: | dostawa towarów, samolot, sprzedaż towarów |
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 04.09.2008 r. (data wpływu 22.09.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczania sprzedaży towarów na pokładzie samolotu - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22.09.2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczania sprzedaży towarów na pokładzie samolotu.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Linie Lotnicze z siedzibą w Czechach dokonują sprzedaży towarów (perfumy, papierosy, alkohole itp.) na pokładzie samolotów na trasie P - W. Zgodnie z prawem czeskim wykazują obowiązek w podatku od wartości dodanej i rozliczają podatek VAT w miejscu rozpoczęcia transportu pasażerów, czyli w P. Linia zamierza dokonywać sprzedaży na rzecz pasażerów także w drodze powrotnej z W do P.
Właścicielem towarów zakupionych w Czechach przeznaczonych do sprzedaży na pokładzie samolotów na trasie P - W - P jest Centrala Linii w P. Centrala w P prowadzi także szczegółową ewidencję sprzedaży towarów i sporządza na potrzeby czeskich organów podatkowych miesięczne rozliczenie rozchodu towarów. Jest to zestawienie zawierające: asortyment sprzedaży, cenę detaliczną i wyodrębnioną pozycję stawki i kwoty VAT należnego.
Linie Lotnicze realizują sprzedaż biletów lotniczych w Polsce za pośrednictwem zarejestrowanego w Polsce jako podatnika Oddziału zagranicznego przedsiębiorcy.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy Linie Lotnicze z siedzibą w P są zobowiązane do rozliczania sprzedaży towarów dokonywanej na pokładzie samolotów na trasie W - P w zakresie podatku VAT i czy mogą dokonać tego rozliczenia za pośrednictwem Oddziału w Polsce...
Zdaniem Wnioskodawcy.
Zgodnie z ustawodawstwem czeskim - Wnioskodawca prawidłowo rozlicza podatek od wartości dodanej od sprzedaży na trasie P - W - w miejscu, gdzie następuje rozpoczęcie transportu pasażerów, tj. w Pradze.
Natomiast zgodnie z art. 22 ust. 5 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług - sprzedaż towarów na pokładzie samolotów na odcinku W - P - należy rozliczyć w Polsce.
Oddział w Polsce powinien dokonać rozliczenia tego podatku w kraju.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:
W myśl art. 22 ust. 1 pkt 4 miejscem dostawy towarów jest w przypadku dostawy towarów na pokładach statków, samolotów lub pociągów w trakcie części transportu pasażerów wykonywanej na terytorium Wspólnoty - miejsce rozpoczęcia transportu pasażerów.
Stosownie zaś do ust. 5 powołanego art. 22 na potrzeby określenia miejsca świadczenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 4:
Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca dokonuje sprzedaży towarów (perfumy, papierosy, alkohole itp.) na pokładzie samolotów na trasie P - W. Linia zamierza dokonywać sprzedaży na rzecz pasażerów także w drodze powrotnej z W do P. Mając powyższe na względzie należy stwierdzić, iż dostawa na pokładzie samolotu dokonywana podczas lotu z P do W będzie dokonywana w Czechach, natomiast podczas lotu powrotnego (z W do P) będzie dokonywana już w Polsce, bowiem odcinek powrotny będzie traktowany jako osobny transport. Należy zauważyć, że co do zasady czynność przemieszczenia własnych towarów pomiędzy państwami członkowskimi uznawana jest za transakcję wewnątrzwspólnotową. Jeśli jednak towary są przemieszczane na pokładach statków, samolotów lub pociągów w trakcie części transportu pasażerów, o której mowa w art. 22 ust. 5, z przeznaczeniem dokonania ich dostawy przez tego podatnika na pokładach tych pojazdów, to wówczas samo przemieszczenie tych towarów nie stanowi transakcji wewnątrzwspólnotowej (art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT).
Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego w złożonym wniosku wynika, iż Spółka działa na terenie Polski w formie Oddziału. Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. W świetle tego unormowania oddział osoby prawnej nie jest odrębnym od niej podatnikiem podatku od towarów i usług, gdyż nie posiada osobowości prawnej, nie stanowi też jednostki organizacyjnej wykonującej samodzielnie działalności gospodarczej.
Kwestię funkcjonowania oddziału podmiotu zagranicznego w Polsce regulują przepisy ustawy z dnia 02.07.2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095 ze zm.). Zgodnie z brzmieniem art. 4 ust. 1 tej ustawy, przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą.
Przez oddział rozumie się wyodrębnioną i samodzielną organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywaną przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności (art. 5 pkt 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej). Ponadto, w myśl postanowień art. 86 cyt. ustawy, przedsiębiorca zagraniczny tworzący oddział może wykonywać działalność gospodarczą wyłącznie w zakresie przedmiotu działalności przedsiębiorcy zagranicznego. W świetle powołanych unormowań zagraniczna jednostka macierzysta i utworzony przez nią oddział traktowani są jako ten sam podmiot i jeden podatnik dla celów podatku od towarów i usług. W związku z powyższym wszelkie czynności podlegające opodatkowaniu VAT w Polsce, wykonywane przez przedsiębiorcę zagranicznego za pośrednictwem oddziału, winny być ujmowane w rozliczeniach podatku od towarów i usług dokonywanych przez ten oddział.
Tak więc w przypadku gdy przedsiębiorca zagraniczny wykonuje na terytorium Polski czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to w zakresie w jakim te czynności wykonywane są na terytorium Polski - staje się on podatnikiem podatku od towarów i usług w Polsce. W przedmiotowej sprawie miejscem dostawy dokonywanej na pokładzie samolotu w drodze z W do P jest Polska. W związku z powyższym rozliczenia podatku VAT od sprzedaży towarów dokonywanej na pokładzie samolotu może dokonać Oddział Spółki mieszczący się w Polsce.
Reasumując, mając na względzie przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy należy zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, iż sprzedaż towarów na pokładzie samolotów na odcinku W - P należy rozliczyć w Polsce, a rozliczenia tego Spółka może dokonać za pośrednictwem Oddziału.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.