Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i czy w przypadku nienależnego pobrania podatku podlega on zwrotowi?

sygnatura: ITPP1/443-851/08/BJ

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

data: 2008-12-19

słowa kluczowe:nieruchomości, podatek od towarów i usług, sprzedaż gruntów, zwolnienia z podatku od towarów i usług

Wniosek ORD-IN: [ 977 kB]

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 września 2008 r. (data wpływu 29 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości gruntowej- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 września 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości gruntowej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Jest Pan współwłaścicielem nieruchomości stanowiącej działkę budowlaną o nr geodezyjnym 4176, na której wybudował Pan wraz z żoną dom mieszkalny. Z tyłu za domem znajduje się działka gruntu o nr geodezyjnym 4177/2, która stanowi ogród i sad, oznaczona jako grunty rolne. Do dnia 10 kwietnia 2008 r. była ona własnością Gminy Miejskiej, a przez Pana była dzierżawiona. Ponieważ działka nie ma dostępu do drogi publicznej Gmina nie była zainteresowana jej sprzedażą. Dopiero na Pana wniosek ogłoszono przetarg na jej sprzedaż. W dniu 10 kwietnia 2008 r. nabył Pan wraz z żoną, w drodze drugiego przetargu od Gminy Miejskiej przedmiotową działkę o powierzchni 2343 m2. Cena wywoławcza zawierała podatek VAT, a sprzedaż odbyła się w drodze przetargu ograniczonego dla właścicieli trzech przyległych nieruchomości. Dnia 2 czerwca 2008 r. aktem notarialnym została zawarta umowa sprzedaży-warunkowa działki. Zgodnie z zapisem w akcie notarialnym kwota za przedmiotową działkę obejmuje podatek od towarów i usług. Ponadto z aktu wynika, że do sporządzenia umowy właściciel przedłożył zaświadczenie Urzędu Miasta, z którego wynika, że z dniem 1 stycznia 2004 r. stracił ważność miejscowy plan ogólny zagospodarowania przestrzennego miasta. Zgodnie z zapisami w Studium działka nr 4177/2 znajduje się na terenach wyłączonych z zabudowy, z przeznaczeniem pod ogrody, sady, zieleń. Drugim dokumentem złożonym przez Gminę był wypis oraz wyrys z dnia 17 września 2007 r., z którego wynika, że działka numer 4177/2 stanowi grunty orne.

W związku z powyższymi zapisami w akcie notarialnym wystosował Pan do Gminy pismo z wnioskiem o zwrot niesłusznie zapłaconego podatku od towarów i usług od zakupu gruntu, bowiem dzierżawa, a także zbycie gruntów przeznaczonych na cele rolnicze zwolnione jest od podatku VAT. Gmina w odpowiedzi stwierdziła, że nabycie działki nastąpiło jako uzupełnienie nieruchomość przyległej, która zabudowana jest na cele mieszkaniowe, co oznacza, że po zawarciu umowy i włączeniu jej w skład posiadanej nieruchomości zabudowanej będzie stanowić jedną całość jako działka budowlana. Jednocześnie Gmina poinformowała, że Minister Rolnictwa pismem z dnia 23 marca 1984 r. wyraził zgodę na przeznaczenie gruntów rolnych na cele nierolnicze - zgoda ta obejmuje również teren będący przedmiotem zawartej umowy. W związku z czym uważa naliczenie podatku za zasadne. Ponadto w ogłoszeniu o przetargu była informacja, że podana cena wywoławcza zawiera podatek VAT, a poza tym pobrany podatek został odprowadzony na rzecz organu podatkowego. Nie ma więc podstawy do jego zwrotu.

Ostateczna umowa sprzedaży zostanie zawarta dopiero w najbliższym czasie z powodu oczekiwania na stanowisko Agencji Nieruchomości Rolnych, która ma prawo pierwokupu gruntów ze względu na ich kwalifikację, jako grunty rolne.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż przedmiotowej nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i czy w przypadku nienależnego pobrania podatku podlega on zwrotowi ...

Pana zdaniem z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że sprzedaż gruntów podlega opodatkowaniu tym podatkiem, jednak w art. 43 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

W świetle powyższego zwolniona od podatku jest dostawa terenów rolnych, leśnych jeżeli w planach przestrzennego zagospodarowania terenu nie są przeznaczone pod zabudowę. Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ustalenie przeznaczenia terenu oraz określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy następuje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Zatem o charakterze danego gruntu rozstrzyga odpowiedni zapis w miejscowym planie, który jako dokument, prawa miejscowego decyduje o klasyfikacji gruntu. Skoro miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego utracił ważność z dniem 1 stycznia 2004 r., więc nie obowiązuje dla danego terenu. W sytuacji, gdy w dniu zawarcia transakcji sprzedaży nie istnieje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gmina powinna posłużyć się inną dokumentacją sporządzoną na podstawie powołanej wyżej ustawy o planowaniu przestrzennym. Polityka przestrzenna gminy wyrażona jest w Studium uwarunkowań i kierunków jej zagospodarowania przestrzennego. Postanowienia Studium są wiążące dla Rady Gminy przy uchwalaniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu. Zaś z zaświadczenia Urzędu Miasta wynika, że zgodnie z zapisami Studium działka oznaczona numerem geodezyjnym 4177/2 znajduje się na terenach wyłączonych z zabudowy z przeznaczeniem pod ogrody, sady. Skoro nie ma nigdzie zapisu, że zakupiona działka jest przeznaczona na cele budowlane, nie można zgodzić się z argumentem Gminy, że samo zawarcie umowy kupna gruntu powodujące, że przylegał on będzie do już posiadanej nieruchomości, czyni z niego działkę budowlaną. Nie zgadza się Pan również ze stwierdzeniem Gminy, że w związku z podaniem w ogłoszeniu o przetargu informacji o tym, że cena zawiera podatek VAT i odprowadzeniu go do organu podatkowego nie ma możliwości jego zwrotu. Przystąpił Pan do przetargu w celu zakupu działki i gdyby nie zapłacił jej ceny wraz z podatkiem od towarów i usług nie zostałby Pan jej właścicielem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Definicję towaru ustawodawca zawarł w art. 2 pkt 6 powołanej ustawy. Zgodnie z tą definicją, pod pojęciem towaru należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Co do zasady stawka podatku, na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%, z wyłączeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku.

Stosownie do zapisu art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Powyższe oznacza, że dostawa gruntów co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług Jednakże, aby odpłatna dostawa gruntów podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług musi być realizowana przez podatnika podatku od towarów i usług, a jej przedmiotem musi być nieruchomość gruntowa niezabudowana stanowiąca teren budowlany lub przeznaczony pod zabudowę.

Przepisy ustawy nie definiują pojęcia ,,gruntu przeznaczonego pod zabudowę". W tej sytuacji należy odwołać się do wykładni literalnej wspomnianego przepisu, jak również posiłkować się przepisami z innych gałęzi prawa, w tym w szczególności przepisów w zakresie prawa zagospodarowania przestrzennego i budowlanego dotyczących klasyfikacji i przeznaczenia gruntów.

Należy zatem uznać, że zasadnicze znaczenia dla określenia przeznaczenia gruntu mają ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jako źródeł prawa miejscowego. W przypadku, gdy dla danego terenu gmina nie posiada aktualnego planu, ważnym punktem odniesienia wydaje się studium uwarunkowań tworzone w celu uchwalenia nowego planu. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego jest dokumentem poprzedzającym wykonanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Nie jest ono wprawdzie źródłem prawa, jest jednak zobowiązaniem władzy lokalnej do działań zgodnych z wyznaczonymi kierunkami.

W przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca wskazuje, że dokonał w drodze przetargu zakupu (warunkowego) działki przyległej do nieruchomości będącej własnością Wnioskodawcy. Przedmiot sprzedaży stanowi działka, która aktualnie nie jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego miasta. Plan zagospodarowania przestrzennego m.in. dla tego terenu utracił ważność z dniem 1 stycznia 2004 r. Dla tego gruntu nie została wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Natomiast w projekcie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego działka ta znajduje się na terenach wyłączonych z zabudowy, z przeznaczeniem na ogrody, sady.

Zatem, o ile w chwili sprzedaży działka stanowiła tereny przeznaczone pod ogrody, sady nie zaś tereny przeznaczone pod zabudowę to dostawa przedmiotowej działki na podstawie powołanego przepisu art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy zwolniona jest od podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY