Czy w przypadku sprzedaży niektórych działek osobom fizycznym, które nabywać je będą na własne potrzeby, sprzedaże takie podlegać będą podatkowi od towarów i usług? Czy w przypadku sprzedaży niektórych działek spółce prawa handlowego (podatnikowi VAT), która nabywać je będzie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, sprzedaże takie podlegać będą podatkowi od towarów i usług?
sygnatura: IPPP1/443-1875/08-2/IG
autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie
data: 2008-12-23
słowa kluczowe: | częstotliwość wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, działalność gospodarcza, działka pod budowę, podatnik podatku od towarów i usług, sprzedaż gruntów |
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 29 września 2008r. (data wpływu 01 października 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży działek budowlanych - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 01 października 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży działek budowlanych.
W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.
Część oszczędności stanowiących mój majątek osobisty (prywatny) przeznaczyłam na początku 2007r. na kupno nieruchomości gruntowej niezabudowanej. Zakup ten potraktowałam jako jedną z form lokaty posiadanych oszczędności, stanowiących mój majątek prywatny, nie służący prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej. Dla terenu, gdzie położona jest kupiona przeze mnie nieruchomość, brak jest obowiązującego planu miejscowego, dlatego wystąpiłam do Wójta o wydanie decyzji o warunkach zabudowy oraz podziału na działki budowlane tej części mojej nieruchomości, dla której taką decyzję mogłam uzyskać. Po uzyskaniu warunków zabudowy wystąpiłam z wnioskiem o wydanie decyzji zatwierdzającej podział nieruchomości na działki budowlane, stosownie do treści wspomnianej decyzji o warunkach zabudowy. Wkrótce zamierzam niektóre z nowopowstałych działek sprzedać, przy czym część z nich będzie nabywała spółka prawa handlowego (podatnik VAT) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej polegającej na budowie i sprzedaży domów jednorodzinnych na kupionych uprzednio gruntach, kupnem kilku działek zainteresowane są osoby fizyczne pragnące w ten sposób zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, pozostałe działki zamierzam pozostawić sobie.
Ja jestem osobą fizyczną prowadzącą zarejestrowaną działalność gospodarczą - pośrednictwo w obrocie nieruchomościami (opodatkowaną podatkiem od towarów i usług) - jednak opisane wyżej czynności faktyczne i prawne (w tym również przyszłe sprzedaże) wykonywane były i będą przeze mnie poza zakresem prowadzonej działalności gospodarczej.
W związku z powyższym zadano następujące pytania.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionych zdarzeń przyszłych uznaje się za nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą, ,,podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych".
Z przedstawionych we wniosku zdarzeń wynika, że wnioskodawca część oszczędności stanowiących majątek osobisty przeznaczył na początku 2007r. na kupno nieruchomości gruntowej niezabudowanej. Zakup ten potraktował jako jedną z form lokaty posiadanych oszczędności, stanowiących jego majątek prywatny, nie służący prowadzonej przeze niego działalności gospodarczej. Dla terenu, gdzie położona jest kupiona nieruchomość, wystąpił do Wójta o wydanie decyzji o warunkach zabudowy oraz podziału na działki budowlane tej części nieruchomości, dla której taką decyzję mógł uzyskać. Po uzyskaniu warunków zabudowy wystąpił z wnioskiem o wydanie decyzji zatwierdzającej podział nieruchomości na działki budowlane, stosownie do treści wspomnianej decyzji o warunkach zabudowy. Wkrótce zamierza niektóre z nowopowstałych działek sprzedać, przy czym część z nich będzie nabywała spółka prawa handlowego (podatnik VAT) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej polegającej na budowie i sprzedaży domów jednorodzinnych na kupionych uprzednio gruntach, kupnem kilku działek zainteresowane są osoby fizyczne pragnące w ten sposób zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, pozostałe działki zamierza pozostawić sobie.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą zarejestrowaną działalność gospodarczą - pośrednictwo w obrocie nieruchomościami (opodatkowaną podatkiem od towarów i usług).
Warunkiem uznania danej osoby za podatnika VAT jest jej stałe zaangażowanie w prowadzoną działalność gospodarczą. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą (pośrednictwo w obrocie nieruchomościami opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Regularnie podejmuje działania w celu nabycia i sprzedaży innych nieruchomości gruntowych. Wnioskodawcę należy więc uznać za ,,handlowca" wykonującego działalność gospodarczą w zakresie obrotu nieruchomościami. Immanentnymi cechami działalności gospodarczej są - jej zawodowy charakter , powtarzalność podejmowanych działań, podporządkowanie zasadzie racjonalnego gospodarowania i uczestnictwo w obrocie gospodarczym. Źródłem przychodu wnioskodawcy jest obrót nieruchomościami wykonywany w sposób zorganizowany i ciągły. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie obrotu nieruchomościami we własnym imieniu jako osoba fizyczna.
Prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależną od tego jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot.
Z przedstawionych we wniosku okoliczności bezwzględnie wynika, że wnioskodawca wykorzystuje nabywane nieruchomości w sposób ciągły do celów zarobkowych. Z okoliczności sprawy wynika niezbicie, że również nieruchomość będąca przedmiotem niniejszej interpretacji została nabyta w celach zarobkowych. Zupełnie bez znaczenia w przypadku wnioskodawcy będącego osobą fizyczną, jest źródło pochodzenia środków pieniężnych użytych na sfinansowanie transakcji nabycia przedmiotowej nieruchomości. Wnioskodawca wystąpił o wydanie decyzji o warunkach zabudowy oraz podziału nieruchomości na działki budowlane. Po uzyskaniu stosownych decyzji zamierza wyodrębnione działki budowlane sprzedać spółkom handlowym i osobom prywatnym. Bez znaczenia w przedmiotowej sprawie jest fakt, że wnioskodawca część działek pozostawia na swoje prywatne potrzeby. Bez wątpienia sprzedaż działek budowlanych wyodrębnionych z tej nieruchomości, jest sprzedażą prowadzoną przez podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, w ramach wykonywanej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.
W tej sprawie istotnym jest również fakt, iż sama okoliczność podziału nabytej nieruchomości gruntowej na mniejsze działki wskazuje na podjęty zamiar sprzedaży działek w sposób częstotliwy, Jeżeli nieruchomość byłaby zakupiona jedynie do celów prywatnych to dzielenie gruntów byłoby niecelowe i ekonomicznie nieuzasadnione.
Nie do zaakceptowania w ramach obowiązujących przepisów prawa podatkowego jest taki dualizm działań jednego podmiotu (w tym przypadku osoby fizycznej), iż jedne zakupy a następnie sprzedaże takich samych towarów są wykonywane w ramach działalności gospodarczej a inne wybrane zakupy a następnie sprzedaże takich samych towarów, stanowią sprzedaż majątku osobistego. Nie można bowiem uznać, że opodatkowanie podatkiem od towarów i usług następuje w sposób wybiórczy, tzn. pewne czynności wskazane w ustawie jako podlegające opodatkowaniu realizowane przez podatnika są opodatkowane, a inne nie.
W każdym przypadku sprzedaży działek budowlanych opisanych w niniejszym wniosku wnioskodawca będzie występował jako podatnik podatku od towarów i usług wykonujący działalność gospodarczą.
W związku z tym w przedstawionych zdarzeniach przyszłych zarówno sprzedaże niektórych działek osobom fizycznym nabywającym je na własne potrzeby jak i sprzedaże niektórych działek spółce prawa handlowego nabywających je w ramach działalności gospodarczej, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych.
Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych przedstawionych przez wnioskodawcę i stanu prawnego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10 09-402 Płock.
Referencje