Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

rozliczenie importu usług nabywanych w związku z organizacją wystawy EXPO 2008

sygnatura: IPPP2/443-1691/08-2/BM

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

data: 2008-12-17

słowa kluczowe:dotacja celowa, import usług, opodatkowanie, podatek od towarów i usług

Wniosek ORD-IN: [ 269 kB]

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 12 listopada 2008r. (data wpływu 18 listopada 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczenia importu usług nabywanych w związku z organizacją wystawy EXPO 2008 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 listopada 2008r został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczenia importu usług nabywanych w związku z organizacją wystawy EXPO 2008.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W roku 2008 X na podstawie umowy o dotację wykonywała zadania z zakresu organizacji wystawy EXPO 2008 w Saragossie. W ramach realizowanej wystawy Agencja nabywała usługi telekomunikacyjne, wynajmowała rzeczy ruchome nie stanowiące środków transportu, dokonywała zakupu audycji radiowej promującej Polskę oraz wystawę EXPO 2008.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w opisanej sytuacji X winna rozliczać import usług niematerialnych nabywanych w Hiszpanii związanych z organizacją wystawy EXPO 2008r....

Jako przepis prawa podlegający w powstałej sytuacji interpretacji podano art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług.

X jest państwową osobą prawną i działa na podstawie ustawy z dnia 09 listopada 2000r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (Dz. U. z 2007r. Nr 42 poz. 275 ze zm.). Ustawa określa zadania Agencji. Do zadań należy między innymi współpraca międzynarodowa w zakresie promocji i rozwoju innowacyjności( art. 4 ust. 4 punkt 6 ustawy). Zgodnie z art. 4 ust. 2 ww. ustawy Agencja nie podejmuje działań, których celem jest osiągnięcie zysku. Zatem występując jako organizator wystawy EXPO 2008 X nie działa jako podatnik podatku od towarów i usług. Konsekwentnie nie będzie miała obowiązku rozliczenia podatku VAT z tytułu importu usług niematerialnych nabywanych w Hiszpanii.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10,09-402 Płock.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY