Sprzedaż działki zakupionej w celu powiększenia gospodarstwa, nie wykorzystywanej rolniczo w całości czy części podlega VAT.
sygnatura: ILPP2/443-845/08-4/GZ
autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu
data: 2008-12-08
słowa kluczowe: | czynności podlegające opodatkowaniu, grunt niezabudowany, grunty, nieruchomości, sprzedaż gruntów |
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 15 września 2008 r. (data wpływu 16 września 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 24 listopada 2008 r. (data wpływu 24 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości niezabudowanej - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości niezabudowanej. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 24 listopada 2008 r. (data wpływu 24 listopada 2008 r.) o doprecyzowanie zdarzenia przyszłego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
W dniu 5 czerwca 2008 r. Wnioskodawca wraz z żoną, w ramach ustawowej wspólności małżeńskiej, nabył niezabudowaną nieruchomość o obszarze 0,7 ha. Starania o zakup tej działki Zainteresowany podjął już w styczniu 2008 r. Jednak załatwienie wszystkich formalności związanych z uzyskaniem kredytu spowodowało przesunięcie transakcji w czasie i ostatecznie jej finalizacja miała miejsce w czerwcu 2008 r. Działka ta została zakupiona do majątku wspólnego osób fizycznych i częściowo została sfinansowana z kredytu bankowego. Poprzedni właściciel użytkował grunt - na podstawie ustnej umowy - do momentu zbioru plonów, tj. do dnia 15 lipca 2008 r. Zainteresowany nie uzyskał z racji tej czynności żadnych pożytków (wykorzystanie było nieodpłatne). Po zebraniu plonów przez poprzedniego właściciela gruntu, Wnioskodawca zgodnie z kalendarzem upraw rolnych zaczął użytkować ten grunt. Przedmiotowa działka została nabyta w celu powiększenia gospodarstwa rolnego. W związku z niekorzystnymi warunkami pogodowymi (susza) zbiory płodów rolnych były w br. bardzo słabe i w związku z tym Zainteresowany nie jest w stanie spłacać terminowo rat kredytu zaciągniętego na zakup tej nieruchomości. Pogorszeniu uległa również sytuacja na rynku rolnym - wzrosły ceny nawozów, oprysków, przy jednoczesnym spadku cen za płody. Dlatego też, po przeanalizowaniu sytuacji materialnej w gospodarstwie, Wnioskodawca zamierza sprzedać zakupioną działkę, aby nie popaść w jeszcze większe długi i spłacić lekkomyślnie zaciągnięty kredyt. Zainteresowany zamierza sprzedać właśnie tę działkę, gdyż jest ona położona najdalej od domu (gospodarstwa).
Wnioskodawca jest podatnikiem podatku VAT z tytułu prowadzenia działalności rolniczej. Gospodarstwo rolne wraz z małżonką prowadzi od 1975 r., tj. od czasu przejęcia gospodarstwa od rodziców. Od tego czasu systematycznie gospodarstwo było powiększane.
Przedmiotową nieruchomość, jako działkę budowlaną pod zabudowę 6 budynków mieszkalnych jednorodzinnych, zgodnie z wydaną decyzją o warunkach zabudowy z dnia 8 września 2008 r., Wnioskodawca zamierza sprzedać w całości lub w częściach po wcześniejszym podziale.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy sprzedaż przedmiotowej działki w części lub całości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...
Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy, pod pojęciem towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. W myśl art. 15 ust. 1 i 2 podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega dostawa gruntu wyłącznie wówczas, gdy dokonywana jest przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Wnioskodawca wskazuje, że nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży nieruchomości (gruntów) i nie miał zamiaru wcześniej ani w chwili obecnej prowadzić takiej działalności. Sprzedaż działki, czy to w częściach czy to w całości stanowić będzie czynność jednorazową. Przedmiotową działkę Zainteresowany nabył jako osoba fizyczna, do majątku osobistego bez zamiaru dalszej odsprzedaży, a tylko niezależne od niego okoliczności zmuszają go do jej odsprzedaży. Dlatego też, zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż tej działki - zarówno w całości, jak i w częściach nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:
W myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Przepis art. 7 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż przez dostawę, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).
Zakres opodatkowania podatkiem VAT wyznacza nie tylko czynnik przedmiotowy - opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług, ale także czynnik podmiotowy - czynności muszą być wykonywane przez podatnika.
Podatnikami, w myśl art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat tej działalności.
Działalność gospodarcza na mocy art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, obejmuje:
Zamiarem Wnioskodawcy, jak wskazano we wniosku, było powiększenie posiadanego gospodarstwa rolnego i wykorzystywanie przedmiotowej działki do działalności rolniczej. Jednak zaistniałe okoliczności, niezależne od Zainteresowanego spowodowały zmianę planów i konieczność sprzedaży działki, na którą został zaciągnięty kredyt.
Z opisanego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego wynika, iż zamierza dokonać sprzedaży gruntu rolnego przeznaczonego pod zabudowę budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, który nie był przez Zainteresowanego wykorzystywany w działalności rolniczej jednak stanowi część gospodarstwa rolnego - w takim celu został nabyty i w takim też charakterze Wnioskodawca zaczął go wykorzystywać (rozpoczął uprawę ziemi).
Biorąc pod uwagę definicję działalności gospodarczej - art. 15 ust. 2 ustawy - należy uznać, iż zamierzone transakcje (lub transakcja) mają ścisły związek z działalnością gospodarczą. Bowiem podmiot prowadzący działalność rolniczą, w świetle ustawy o podatku od towarów i usług, posiada status podatnika prowadzącego działalność gospodarczą (działalność rolniczą). Ponadto, Zainteresowany jest już zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT z tytułu prowadzenia działalności rolniczej. Jeśli więc osoba taka wykonuje inne czynności mieszczące się w zakresie przedmiotowym opodatkowania podatkiem od towarów i usług, brak jest podstaw prawnych do uznania, iż nie podlegają one opodatkowaniu.
Sprzedaż przedmiotowej nieruchomości gruntowej nie jest sprzedażą majątku osobistego. Wskazać bowiem trzeba, że ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia przedsiębiorstwo, dlatego zasadnym jest przyjęcie uregulowań zawartych w innych aktach prawnych. Przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), jest zorganizowanym zespołem składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. W przepisach Kodeksu cywilnego gospodarstwo rolne zostało zdefiniowane odrębnie od przedsiębiorstwa w art. 553, jednak można przyjąć, że spełnia ono określone w Kodeksie cywilnym wymogi właściwe dla przedsiębiorstwa. Biorąc pod uwagę powyższe uregulowania prawne oraz fakt, że działalność gospodarcza w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług obejmuje wszelką działalność, w tym wykonywaną przez rolników, należy przyjąć, iż gospodarstwo rolne (pomimo jego odrębnego zdefiniowania w ustawie o podatku od towarów i usług), stanowi podobną do przedsiębiorstwa jednostkę organizacyjną, w ramach której prowadzona jest działalność gospodarcza.
Nie można zatem uznać posiadanego przez Zainteresowanego gospodarstwa rolnego za majątek osobisty, gdyż jest to mienie służące w istocie prowadzonej działalności, natomiast sprzedaż części gruntu winna być traktowana jako sprzedaż części majątku związanego z prowadzoną w sposób zorganizowany działalnością gospodarczą. W konsekwencji nie można zgodzić się ze stanowiskiem, że sprzedaż przedmiotowych gruntów to sprzedaż majątku osobistego.
Zgodnie z wydaną decyzją o warunkach zabudowy, jaką otrzymał Zainteresowany, przedmiotowe grunty, przeznaczone do sprzedaży mają charakter budowlany.
Dostawa terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, podlega opodatkowaniu stawką podatku 22% (...). Podatnik dokonujący dostawy przedmiotowych gruntów nie może skorzystać ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT, zgodnie z którym, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.
W świetle wyżej dokonanej analizy stwierdza się, że rolnik sprzedający grunt nie zbywa majątku osobistego, ale majątek składający się na przedsiębiorstwo rolne. Jeśli więc osoba taka dokonuje sprzedaży majątku związanego z własną działalnością gospodarczą, jest z tego tytułu podatnikiem podatku VAT, a czynność dostawy działek opodatkowana będzie stawką 22%.
Dlatego też Wnioskodawca dokonując sprzedaży przedmiotowego gruntu - niezależnie czy sprzeda działkę w całości, czy też w częściach po wcześniejszym podziale - będzie zobowiązany do opodatkowania tej czynności 22% stawką podatku.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.