Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

Planowana przez Wnioskodawczynię i jej małżonka dostawa nieruchomości gruntowych, nabytych i wykorzystywanych uprzednio w działalności rolniczej, jest czynnością podlegającą uregulowaniom zawartym w ustawie o podatku od towarów i usług i jako taka, podlega opodatkowaniu ww. podatkiem. Zainteresowana wraz z małżonkiem przed sprzedażą pierwszej działki będą zobowiązani dokonać rejestracji jako podatnicy podatku od towarów i usług we właściwym urzędzie skarbowym, oraz opodatkować przedmiotowe dostawy stawką podatku 22%, albowiem dostawa przedmiotowych działek nie podlega zwolnieniu od opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

sygnatura: ILPP2/443-866/08-2/EWW

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

data: 2008-12-04

słowa kluczowe:działalność gospodarcza, działki, grunty, opodatkowanie, podatek od towarów i usług, podatnik, podatnik podatku od towarów i usług, rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług, sprzedaż gruntów

Wniosek ORD-IN: [ 349 kB]

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 23 września 2008 r. (data wpływu 24 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W 1989 r. Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem nabyli działkę rolną o pow. 2,01 ha, która zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego przeznaczona była na cele upraw polowych bez prawa zabudowy i sklasyfikowana wg klas gleboznawczych jako R VI.

Grunt stanowi współwłasność małżonków i do chwili obecnej był wykorzystywany do produkcji rolniczej, a w 2004 r. wpisany do ewidencji gospodarstw rolnych.

Do końca 2005 r. Zainteresowana prowadziła dział specjalny produkcji rolnej (hodowlę lisów), z którego to zmuszona była zrezygnować po wprowadzeniu reformy określającej wielkość produkcji, której nie była w stanie sprostać.

29 maja 2008 r. w drodze uchwały Rada Miejska w planach zagospodarowania przestrzennego przekwalifikowała ww. grunt z przeznaczeniem na zabudowę domów jednorodzinnych, na działkach od 800 do 1200 m2.

W związku z powyższym faktem, Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem noszą się z zamiarem podzielenia wspólnego gruntu na kilkanaście działek i sprzedaży wielu podmiotom. Część gruntu zostałaby odsprzedana Urzędowi Miasta i Gminy na przewidzianą w planie drogę oraz teren rekreacyjny.

Znaczną część Zainteresowana wraz z małżonkiem mają zamiar pozostawić sobie.

Zysk ze sprzedanych działek szacują na kwotę ok. 400.000 zł, natomiast nie są w stanie przewidzieć w jakim przedziale czasowym to nastąpi. Na wysokość zysku w znacznej mierze rzutuje obowiązek odprowadzenia do Urzędu Miasta i Gminy tzw. renty planistycznej, uchwalonej na 30% od różnicy wartości gruntu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy prowadzona przez Zainteresowaną wraz z małżonkiem sprzedaż działek będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawczyni, osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, dokonująca sprzedaży swojego prywatnego majątku (gruntu), powinna być zwolniona z opodatkowania VAT.

Grunt został nabyty nie w celach handlowych, lecz na potrzeby prowadzenia działalności rolniczej i do tego był wykorzystany. Przyczyny obiektywne spowodowały rezygnację z prowadzenia działu specjalnego, pomimo to gospodarstwo było nadal prowadzone, a Zainteresowana kontynuuje opłacanie składek ubezpieczenia społecznego rolników.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Zgodnie z ww. przepisami, grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.

Nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 5 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podatnika.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - na mocy ust. 2 powołanego artykułu - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Pojęcie częstotliwości należy rozumieć jako zakładające powtarzalność czynności tego samego rodzaju. Przesłanki wskazujące na zamiar wykonywania pewnej czynności w sposób częstotliwy muszą istnieć w chwili wykonania usługi lub sprzedaży towaru.

Z informacji zawartych we wniosku wynika, iż Zainteresowana wraz z małżonkiem zakupili przedmiotową nieruchomość w celu prowadzenia działalności rolniczej. W chwili obecnej noszą się z zamiarem jej podziału na kilkanaście działek budowlanych. W przyszłości zamierzają dokonać sprzedaży działek na rzecz różnych podmiotów, choć w chwili obecnej nie wiedzą w jakim przedziale czasowym to nastąpi.

Właściciel gospodarstwa rolnego, dokonujący dostaw produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczący usługi rolnicze jest w myśl ustawy o podatku od towarów i usług rolnikiem ryczałtowym, posiadającym status podatnika prowadzącego działalność gospodarczą (rolniczą). Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy, korzysta tylko ze zwolnienia od podatku w zakresie dostaw produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej oraz w zakresie świadczenia usług rolniczych. Jeśli więc osoba taka wykonuje inne czynności mieszczące się w zakresie przedmiotowym opodatkowania podatkiem od towarów i usług, brak jest podstaw do uznania, iż nie podlegają one opodatkowaniu, tym bardziej, że rolnik sprzedający grunt nie zbywa majątku osobistego, ale majątek składający się na przedsiębiorstwo rolne.

Także zakres i skala przedsięwzięcia (zamiar sprzedaży kilkunastu działek) oraz podjęte przez Zainteresowanego działania (wydzielenie przed sprzedażą działek z gruntu), wskazują na zamiar dokonywania sprzedaży w sposób częstotliwy, a więc w okolicznościach przesądzających o prowadzeniu działalności gospodarczej.

Zaznaczyć przy tym należy, że o kwestii częstotliwości wykonywanej czynności nie decyduje czasookres jej wykonywania (tydzień, miesiąc, rok), ani też ilość dokonanych transakcji, tylko fakt powtarzalności określonej czynności.

Dostawa terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, podlega opodatkowaniu stawką podatku 22% (...). Podatnik dokonujący dostawy przedmiotowych gruntów nie może skorzystać ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, zgodnie z którym zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Podkreślić ponadto należy, iż zgodnie z art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. d ustawy, zwolnienia od podatku, wskazanego w ust. 1 i ust. 9 tego artykułu, nie stosuje się do podmiotów dokonujących dostaw terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę. Oznacza to, że w przypadku, gdy podatnik dokona sprzedaży takich terenów zobowiązany jest do opodatkowania tych transakcji, także wtedy, gdy osiągnięty obrót z tego tytułu nie przekroczy kwoty 50.000 zł.

W myśl art. 96 ust. 1 ustawy, podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne (...).

Reasumując, planowana przez Wnioskodawczynię i jej małżonka dostawa nieruchomości gruntowych, nabytych i wykorzystywanych uprzednio w działalności rolniczej, jest czynnością podlegającą uregulowaniom zawartym w ustawie o podatku od towarów i usług i jako taka, podlega opodatkowaniu ww. podatkiem. Zainteresowana wraz z małżonkiem przed sprzedażą pierwszej działki będą zobowiązani dokonać rejestracji jako podatnicy podatku od towarów i usług we właściwym urzędzie skarbowym, oraz opodatkować przedmiotowe dostawy stawką podatku 22%, albowiem dostawa przedmiotowych działek nie podlega zwolnieniu od opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczyni i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY