Czy w przedstawionym powyżej stanie faktycznym wspólnicy winni zarejestrować się jako płatnicy VAT i zapłacić podatek od sprzedaży gruntu w wysokości 7% od całego przychodu bez uzyskania kwoty wolnej?
sygnatura: IPPP1/443-1346/08-4/GD
autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie
data: 2008-10-14
słowa kluczowe: | nieruchomości, podatek od towarów i usług, spółka cywilna, wspólnik |
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 10.07.2008r. (data wpływu 14.07.2008r.), uzupełnionym w dniu 01.10.2008r. na wezwanie z dnia 23.09.2008r., znak IPPP1/443-1346/08-2/GD (data doręczenia 25.09.2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży segmentu mieszkalnego - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14.07.2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży segmentu mieszkalnego. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony w dniu 01.10.2008r. na wezwanie z dnia 23.09.2008r., znak IPPP1/443-1346/08-2/GD (data doręczenia 25.09.2008r.).
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Jestem osobą fizyczną prowadzącą wraz z synem działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej z 50% udziałem każdego ze wspólników. Spółka działa od 1991r. W ramach prowadzonej działalności zostało wybudowanych 5 segmentów mieszkalnych (symbol PKOB 111) na gruncie stanowiącym w różnych częściach prywatną własność wspólników (ojca i syna). Przedmiotowy grunt nigdy nie został wniesiony do działalności gospodarczej. Budowa została zakończona w 2008r., zaś grunt został zakupiony w 2004r. Wspólnicy jako osoby fizyczne nie są płatnikami VAT, ponieważ nie wykonywali czynności, które obligowałby ich do rejestracji i płatności podatku VAT.
Aktem notarialnym z 26.06.2008r. została dokonana sprzedaż jednego segmentu wraz z gruntem. W akcie notarialnym, notariusz użył określenia, że przedmiotem sprzedaży są:
Od transakcji jako podlegającej w całości podatkowi VAT, podatku od czynności cywilnoprawnych notariusz nie pobrał.
Spółka prowadzi działalność gospodarczą w następującym zakresie (zgodnie z zaświadczeniem o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej):
Spółka jest czynnym płatnikiem podatku VAT.
Wnioskodawca w trakcie realizacji przedmiotowej inwestycji dokonywał odliczenia naliczonego podatku.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy w przedstawionym powyżej stanie faktycznym powinniśmy razem z synem zarejestrować się jako płatnicy VAT i zapłacić podatek od sprzedaży gruntu w wysokości 7% od całego przychodu bez uzyskania kwoty wolnej...
Zdaniem Wnioskodawcy.
Zgodnie z art. 47 § 1 Kodeksu cywilnego część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych, tak więc grunt i budynek nie mogą być traktowane jako odrębne przedmioty obrotu. Zasada ta ma charakter bezwzględnie obowiązujący i nie można w drodze umowy postanowić inaczej.
Grunt pomimo, że nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych służył działalności gospodarczej. W tej sytuacji przedmiotem sprzedaży przez Spółkę był budynek mieszkalny /segment/ wraz z gruntem. Cały przychód ze sprzedaży nieruchomości podlega opodatkowaniu w Spółce zarówno podatkiem dochodowym jak i 7% podatkiem VAT. Wspólnicy nie staną się odrębnymi podatnikami podatku VAT.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają odpłatna do ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy. o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Działalność gospodarcza zgodnie z art. 15 ust. 2 ww. ustawy - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Z powyższych przepisów wynika, że podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel i rezultat takiej działalności.
Z przedstawionego przez Wnioskodawcę opisu stanu faktycznego wynika, że Spółka wybudowała na gruncie będącym własnością (w różnych częściach) wspólników Spółki segmenty mieszkalne (PKOB 111). Grunt, na którym posadowione są segmenty mieszkalne, nie został wniesiony do działalności prowadzonej przez Spółkę. W ocenie Wnioskodawcy, mimo, że przedmiotowy grunt nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych Spółki to służył działalności gospodarczej. Na podstawie aktu notarialnego jeden z segmentów został sprzedany. Spółka jest czynnym płatnikiem podatku VAT. Wnioskodawca w trakcie realizacji przedmiotowej inwestycji dokonywał odliczenia naliczonego podatku.
W przedstawionym opisie stanu faktycznego, to Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wybudowała segment mieszkalny a następnie dokonała jego sprzedaży.
W myśl art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. - podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.
W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu (art. 29 ust. 5 przedmiotowej ustawy).
Podstawowa stawka podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Oprócz stawki podstawowej, dla wybranych grup towarów i usług, ustawodawca przewidział także stawki preferencyjne, obniżone, tj. 7%, 3% i 0%. Zgodnie z art. 41 ust. 2 dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.
Stosownie do art. 41 ust. 12 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2008r., 7% stawkę podatku od towarów i usług stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym, rozumie się w myśl ust. 12a ww. artykułu obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych. Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, zgodnie z art. 41 ust. 12b ww. ustawy nie zalicza się:
W przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej ww. limity, stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej (art. 41 ust. 12c ustawy).
Ponadto zgodnie z § 5 ust. 1a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy o VAT obniża się do wysokości 7% również w odniesieniu do:
Z unormowań zawartych w przytoczonych przepisach wynika zatem, iż 7% stawka podatku od towarów i usług ma zastosowanie w całym budownictwie mieszkaniowym, zarówno objętym społecznym programem mieszkaniowym, jak i nieobjętym tym programem.
Należy również zwrócić uwagę na brzmienie art. 2 pkt 12 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązujące od dnia 1 stycznia 2008r., zgodnie z którym przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w PKOB w dziale 11.
Reasumując, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz powołane wyżej przepisy należy uznać, że to Spółka w ramach prowadzonej działalności wybudowała segmenty mieszkalne i to Spółka działając jako podatnik podatku od towarów i usług dokonała sprzedaży przedmiotowej nieruchomości (grunt wraz z segmentem mieszkalnym). Wobec powyższego Spółka ma obowiązek rozliczyć podatek VAT należny od przedmiotowej transakcji.
Przedmiotowa dostawa segmentu mieszkalnego (PKOB 111) winna być będzie opodatkowana 7% stawką podatku od towarów i usług.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.