Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

odliczenie podatku VAT w związku z realizacją prac związanych z zagospodarowaniem terenu wokół kościoła wraz z wykonaniem parkingu na placu należącym do Parafii

sygnatura: IBPP1/443-941/08/ES

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

data: 2008-09-05

słowa kluczowe:kościół, obowiązek podatkowy

Wniosek ORD-IN: [ 1233 kB]

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Parafii przedstawione we wniosku z dnia 24 czerwca 2008r. (data wpływu 1 lipca 2008r.), uzupełnionym pismem z dnia 25 sierpnia 2008r. (data wpływu 28 sierpnia 2008r.) oraz pismem z dnia 2 września 2008r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT w związku z realizacją prac związanych z zagospodarowaniem terenu wokół kościoła wraz z wykonaniem parkingu na placu należącym do Parafii - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 lipca 2008r. wpłynął ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT w związku z realizacją prac związanych z zagospodarowaniem terenu wokół kościoła wraz z wykonaniem parkingu na placu należącym do Parafii. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 25 sierpnia 2008r. (data wpływu 28 sierpnia 2008r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 21 sierpnia 2008r. oraz pismem z dnia 2 września 2008r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Parafia Rzymskokatolicka zamierza wykonać zagospodarowanie terenu wokół kościoła wraz z wykonaniem parkingu na placu należącym do Parafii. Zadanie zostanie zrealizowane w ramach ,,Programu rozwoju obszarów wiejskich na lata 2007-2013". Parafia nie jest płatnikiem podatku od towarów i usług. Parafia nie jest też zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Po zrealizowaniu prac Parafia nie zamierza prowadzić na wymienionym terenie działalności gospodarczej, ani jakiejkolwiek działalności opodatkowanej. Powstałe w wyniku realizacji zadania mienie nie będzie wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Parafia może dokonać odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z realizacją przedstawionego zadania...

Zdaniem Wnioskodawcy, Parafia nie ma możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z realizacją przedstawionego zadania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 86 ust. 1 tej ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy).

Z cytowanych wyżej przepisów wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Parafia niebędąca zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT wykona zadanie polegające na zagospodarowanie terenu wokół kościoła wraz z wykonaniem parkingu na placu należącym do Parafii. Po zrealizowaniu prac Parafia nie zamierza prowadzić na wymienionym terenie działalności gospodarczej, ani jakiejkolwiek działalności opodatkowanej, a powstałe w wyniku realizacji zadania mienie nie będzie wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Ponieważ nabywane towary i usługi, związane z realizacją ww. zadania nie będą służyły czynnościom opodatkowanym, a Parafia nie jest podatnikiem podatku VAT, tym samym nie będzie przysługiwało jej prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z wykonaniem przedstawionego zadania realizowanego w ramach ,,Programu rozwoju obszarów wiejskich na lata 2007-2013".

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY