Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

dostawa pięciu działek budowlanych, które przed podzieleniem i przekształceniem w przedmiotowe działki stanowiły teren upraw rolnych, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 7 ust. 1, art. 2 pkt 6 oraz art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Zatem Podatnik dokonując sprzedaży działek budowlanych będzie zobowiązany do naliczenia podatku VAT w wysokości 22%, zgodnie z art. 41 ust. 1 cyt. ustawy, i rozliczenia go w deklaracji dla podatku od towarów i usług.

sygnatura: IPPP1-443-1017/08-2/AK

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

data: 2008-07-31

słowa kluczowe:działalność gospodarcza, grunty, podatnik podatku od towarów i usług, sprzedaż gruntów, stawki podatku

Wniosek ORD-IN: [ 260 kB]

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana O., przedstawione we wniosku z dnia 28 maja 2008r. (data wpływu 29 maja 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy gruntów niezabudowanych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 maja wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy gruntów niezabudowanych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Od ponad 40 lat Wnioskodawca prowadzi w B... gospodarstwo rolno-warzywnicze, które odziedziczył po rodzicach. Podstawową uprawą były warzywa i ich nasiona - działalność tą Podatnik kontynuuje.

W 1996 roku Wnioskodawca dokonał podziału części swoich gruntów rolnych na działki, które uzyskały w planie zagospodarowania miasta status działek budowlanych. Do roku 2004 (zmiana Ustawy o VAT) działki te zostały sprzedane. W międzyczasie stracił ważność plan zagospodarowania miasta B... wobec czego podział następnych części gruntów położonych, jak poprzednie, w pobliżu centrum miasta, dokonany został na podstawie tzw. warunków zabudowy zmieniających grunty rolne na działki budowlane. Działki te mają dostęp do podstawowych mediów, które znajdują się w przyległej ulicy.

Obecnie Pan O. zamierza sprzedać sukcesywnie 5 działek.

Wnioskodawca z tytułu prowadzenia gospodarstwa jest podatnikiem VAT, a ponadto prowadzi, zarejestrowaną we właściwym Urzędzie Gminy, działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług agencyjnych dla podmiotów zagranicznych (74.13 Z) i z tego tytułu również jest podatnikiem VAT.

W czasie prowadzenia gospodarstwa rolnego, w latach 70-tych, Podatnik nabył kilka hektarów gruntów rolnych z czego, w późniejszym okresie, większość przekazał synowi aktem darowizny.

Obecnie podzielone działki pochodzą z odziedziczonego majątku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przy sprzedaży wyżej opisanych działek Wnioskodawca będzie zobowiązany do naliczenia i odprowadzeniu VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy w wyżej przedstawionej sytuacji nie wystąpi obowiązek naliczenia VAT. Działki, które Podatnik zamierza sprzedawać, pochodzą z odziedziczonego przez niego gospodarstwa rolnego, stanowią więc majątek osobisty. Ponadto są usytuowane w centrum miasta, co uniemożliwia ich użytkowanie rolnicze. Wnioskodawca nadmienił również, że nigdy nie prowadził działalności w zakresie obrotu nieruchomościami, a prowadzona działalność gospodarcza nie ma żadnego związku z planowanymi sprzedażami.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zakres tych czynności został zdefiniowany w art. 7 i art. 8 cyt. ustawy. W myśl art. 7 ust. 1 cyt. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast przez towary, w świetle art. 2 pkt. 6 cyt. ustawy, rozumie się rzeczy ruchome jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zatem zgodnie z przedstawionymi przepisami, grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 cyt. ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.

Art. 15 ust. 1 cyt. ustawy określa, iż podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza, stosownie do ust. 2 powołanego artykułu, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z przytoczonych wyżej przepisów wynika, że dostawa gruntów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy dokonywana jest przez podatnika podatku od towarów i usług lub przez osobę fizyczną niebędącą podatnikiem tego podatku, jeżeli sprzedaży można przypisać znamiona działalności gospodarczej prowadzonej z zamiarem wykonywania jej w sposób częstotliwy. Chociaż ustawa nie definiuje pojęcia częstotliwości, przez zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy należy rozumieć chęć powtarzalnego, a nie jednorazowego wykonywania określonego działania. O kwestii częstotliwości nie decyduje czasookres wykonywania czynności (rok, dwa czy pięć lat), ani ilość dokonanych transakcji. Decydującym kryterium jest powtarzalność czynności lub zamiar powtarzalności.

Zatem z powyższych uregulowań wynika, iż wykonywanie zarówno zarejestrowanej działalności gospodarczej, jak i wykonywanie czynności w okolicznościach wskazujących na zamiar ich wykonywania w sposób częstotliwy, przesądzają o opodatkowaniu tych czynności podatkiem od towarów i usług. Podmiot wykonujący czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest zobowiązany do zapłaty podatku od towarów i usług.

Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, iż Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolno-warzywniczego, odziedziczonego po rodzicach, a także prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług agencyjnych dla podmiotów zagranicznych i z tego tytułu również jest podatnikiem VAT. W roku 1996 Podatnik dokonał podziału części posiadanych przez niego gruntów rolnych, które zostały sprzedane przed 2004 rokiem jako działki budowlane. Kolejny podział gruntów należących do Wnioskodawcy został dokonany na podstawie tzw. warunków zabudowy zmieniających grunty rolne na działki budowlane. Podatnik zamierza sprzedać 5 działek, posiadających dostęp do podstawowych mediów, znajdujących się w przyległej ulicy. Wnioskodawca podkreślił, iż nigdy nie prowadził działalności w zakresie obrotu nieruchomościami, a prowadzona przez niego działalność gospodarcza nie ma związku z planowaną sprzedażą.

W przedstawionej sytuacji nie można mówić więc o majątku osobistym, niewykorzystywanym na cele działalności gospodarczej, gdyż przedmiotowy grunt (działki mające być przedmiotem sprzedaży) stanowił odziedziczone przez Wnioskodawcę gospodarstwo rolno - warzywnicze i był wykorzystywany do prowadzenia działalności rolniczej, stanowiącej działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Ponadto, m.in. z tytułu tej właśnie działalności Podatnik, jak sam wskazał w niniejszym wniosku, jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Zatem okoliczności faktyczne sprawy wskazują, że Wnioskodawca posiada status podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1 cyt. ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 cyt. ustawy, ze względu na fakt, iż:

  • prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług agencyjnych dla podmiotów zagranicznych i jest z tego tytułu podatnikiem VAT,
  • prowadzi działalność rolniczą na terenie przekazanego darowizną gospodarstwa rolnego i z tego tytułu również jest podatnikiem podatku od towarów i usług oraz
  • zamierza wykonać czynności noszące znamiona działalności gospodarczej z zamiarem wykonywania ich w sposób częstotliwy, tj. czynności sprzedaży działek budowlanych.

Dlatego też, na podstawie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, w okolicznościach przedstawionych we wniosku, należy stwierdzić, iż sprzedaż wydzielonych i przekwalifikowanych gruntów rolnych przez osobę prowadzącą na ich terenie gospodarstwo rolno - warzywnicze (która prowadzi także inną działalność gospodarczą, z tytułu której również jest podatnikiem podatku VAT) oznacza wykonywanie działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 cyt. ustawy, a Podatnik dokonując dostawy zachowa się jak podatnik podatku od towarów i usług. W takiej sytuacji dostawa działek przeznaczonych pod zabudowę kwalifikuje te czynności jako działalność gospodarczą podejmowaną w celach zarobkowych.

Należy ponadto zaznaczyć, iż zgodnie z art. 113 ust.13 pkt 1 lit. d) cyt. ustawy podatnicy dokonujący dostawy gruntów nie mogą korzystać ze zwolnienia od tego podatku niezależnie od wielkości obrotów. Oznacza to, że podatnicy dokonujący dostaw tych towarów, niezależnie od wielkości swoich obrotów, są podatnikami tego podatku. Zatem planowana przez Wnioskodawcę sprzedaż działek przeznaczonych pod zabudowę będzie opodatkowana tym podatkiem.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, zwalnia się od podatku od towarów i usług dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Zatem opodatkowaniu podlegają dostawy, których przedmiotem są tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. W związku z powyższym sprzedaż działek przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 22 %, zgodnie z art. 41 ust. 1 cyt. ustawy.

Reasumując, należy stwierdzić, iż planowana przez Wnioskodawcę dostawa pięciu działek budowlanych, które przed podzieleniem i przekształceniem w przedmiotowe działki stanowiły teren upraw rolnych, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 7 ust. 1, art. 2 pkt 6 oraz art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Zatem Podatnik dokonując sprzedaży działek budowlanych będzie zobowiązany do naliczenia podatku VAT w wysokości 22%, zgodnie z art. 41 ust. 1 cyt. ustawy, i rozliczenia go w deklaracji dla podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY