Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

opodatkowanie sprzedaży działki

sygnatura: IBPP1/443-601/08/MS

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

data: 2008-07-07

słowa kluczowe:częstotliwość, działalność gospodarcza, działki, osoby fizyczne, podatnik, sprzedaż gruntów

Wniosek ORD-IN: [ 1383 kB]

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 14 kwietnia 2008r. (data wpływu 16 kwietnia 2008r.), uzupełnionym pismem z dnia 24 czerwca 2008r. (data wpływu 26 czerwca 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 kwietnia 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działki. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 24 czerwca 2008r. (data wpływu 26 czerwca 2008r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 17 czerwca 2008r. nr IBPP1/443-601/08/MS.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 15 maja 1969r. w drodze umowy kupna-sprzedaży Wnioskodawca nabył odpłatnie nieruchomość rolną położoną w Z.. Na przedmiotowej nieruchomości miał zamiar wybudować budynki mieszkalne jednorodzinne dla swoich synów. W dniu 18 grudnia 1978r. Naczelnik Miasta Z. w drodze wydania aktu własności ziemi nr .... potwierdził, iż z mocy prawa Wnioskodawca jest właścicielem ww. nieruchomości (znalazło to potwierdzenie w aktualnej księdze wieczystej KW Nr ......). W posiadaniu Wnioskodawcy znajduje się mapa, która obejmuje przedmiotową nieruchomość z 1985 r. z zaznaczonym wydzieleniem dwóch mniejszych działek. Mapa zawiera adnotację głównego projektanta o zgodzie na pozostawienie, jako stałych lokalizacji ww. działek z przeznaczeniem ich pod zabudowę jednorodzinną z nieuciążliwymi usługami oraz adnotacją głównego koordynatora ds. przygotowania pasma wschodniego z Dyrekcji Rozbudowy Miasta W. Północ, iż propozycje głównego projektanta dotyczące przeznaczenia ww. działek pod zabudowę jednorodzinną nie kolidują z zamierzeniem inwestora osiedla i mogą być zatwierdzone do realizacji. Naczelnik Miasta Z. decyzją Nr 250/90 z dnia 11 kwietnia 1990r. zatwierdzającą plan realizacyjny inwestycji w Z., w części przeznaczonej pod zabudowę jednorodzinną dopuścił budowę budynków mieszkalnych.

W dniu 22 października 1990r. wydano Wnioskodawcy pozwolenie na budowę na ww. nieruchomości, budynku mieszkalnego, jednorodzinnego (decyzja znak BUiA ...... z dnia 22 października 1990r.). Decyzją z dnia 08 lipca 1991r. Burmistrz Miasta Z. zatwierdził projekt podziału nieruchomości stanowiących odrębne przedmioty własności różnych osób, w tym nieruchomości Wnioskodawcy. Zgodnie z ww. decyzją Burmistrza Miasta Z. nieruchomość Wnioskodawcy została podzielona na działki o nr ewidencyjnych: 11/1 i 11/2. W uzasadnieniu decyzji Burmistrz Miasta Z. wskazał, że działki leżą w terenie przeznaczonym częściowo pod budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne, a częściowo pod budownictwo jednorodzinne.

Na dzień dzisiejszy w planie zagospodarowania przestrzennego miasta Z., który został uchwalony w dniu 19 grudnia 2003r. uchwałą Nr ..... Rady Miejskiej w Z., nieruchomość Wnioskodawcy znajduje się na terenie zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej lub jednorodzinnej.

Z ,,Wypisu z rejestru gruntów" sporządzonego w dniu 30 października 2007r. wynika, iż przedmiotowa nieruchomość składa się z dwóch niezabudowanych działek gruntowych o nr ewidencyjnych: 11/1 oznaczona, jako teren zurbanizowany, niezabudowany oraz 11/2 oznaczona, jako grunty orne, pastwiska trwałe, nieużytki.

Obecnie w krótkim okresie czasu Wnioskodawca zamierza odpłatnie zbyć nieruchomość (w skład której wchodzą dwie niezabudowane działki gruntowe) jednemu przedsiębiorcy, za jednym aktem notarialnym.

Wnioskodawca nadmienia, iż na posiadanej nieruchomości nigdy nie prowadził (i nie prowadzi) w jakiejkolwiek formie działalności rolniczej, jak również nigdy nie była (i nie jest) ona wykorzystywana do celów jakiejkolwiek działalności gospodarczej. Dotychczas nie zbywał za odpłatnością jakichkolwiek nieruchomości gruntowych niezabudowanych. Powyższą nieruchomość nabył w 1969r. do majątku osobistego. Nie jestem podatnikiem podatku od towarów i usług.

Ponadto Wnioskodawca stwierdził, że nie jest obecnie czynnym podatnikiem podatku VAT, którym był w związku z prowadzoną w latach 1991-2000 wytwórnią wód gazowanych w R.. Od 2001r. nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej gdyż jest na emeryturze. Nieruchomość, którą zamierza sprzedać nigdy nie była przedmiotem umowy najmu lub umowy dzierżawy, w związku z czym nie czerpał z tego tytułu żadnych pożytków. Przedmiotową nieruchomość postanowił sprzedać, ponieważ jego synowie nie maja zamiaru budować na tej ziemi domów dla siebie. Środki pieniężne uzyskane ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości ma zamiar przeznaczyć na zaspokojenie potrzeb swoich i małżonki, oraz na ewentualną pomoc synom. Nigdy wcześniej nie dokonywał sprzedaży gruntów, z wyjątkiem przedmiotowej nieruchomości. Nie posiada innych działek, które w przyszłości mógłby sprzedać. Nieruchomość, o której mowa we wniosku nie była przez niego w jakikolwiek sposób wykorzystywana i leżała ugorem do chwili podjęcia decyzji o jej sprzedaży.

W dniu 22 października 1990r. Wnioskodawca uzyskał pozwolenie na budowę na ww. nieruchomości, budynku mieszkalnego, jednorodzinnego (decyzja znak: BUiA .... z dnia 22.10.1990 r.). Ponieważ jego zamiarem w ówczesnym czasie było wybudowanie domu dla jednego z synów, na działce zostały wylane fundamenty pod przyszły dom, które znajdują się tam do dnia dzisiejszego. Z uwagi na wyjazd syna za granicę odstąpił od budowy domu.

Nie jest i nie był rolnikiem ryczałtowym, w związku z czym nie dokonywał i nie dokonuje sprzedaży produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług odpłatna czynność zbycia nieruchomości (w skład której wchodzą dwie niezabudowane działki gruntowe) na rzecz tego samego przedsiębiorcy za jednym aktem notarialnym, stanowiącej majątek osobisty Wnioskodawcy, która to nieruchomość nie była wykorzystywana do celów działalności gospodarczej, ani działalności rolniczej...

Zdaniem Wnioskodawcy, powołującego się na postanowienia art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, czynność odpłatnego zbycia, jednemu przedsiębiorcy, za jednym aktem notarialnym nieruchomości (w skład której wchodzą, dwie niezabudowane działki gruntowe) stanowiącej majątek osobisty Wnioskodawcy, który nigdy nie był wykorzystywany do celów działalności gospodarczej, jak również nigdy nie był wykorzystywany do jakiejkolwiek działalności rolniczej nie podlega regulacjom zawartym w ustawie o podatku od towarów i usług. Na poprawność swojego stanowiska Wnioskodawca powołał orzecznictwo sądów administracyjnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary rozumie się - zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT - rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Przez dostawę towarów na terytorium kraju zasadniczo rozumie się - w myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT - przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Nie każda jednak czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, musi być wykonana przez podatnika.

Stosownie do postanowień art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z powołanych przepisów wynika, że dostawa towarów, w tym przypadku gruntów niezabudowanych przeznaczonych pod zabudowę, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana jest przez podmiot mający status podatnika podatku VAT, a czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Jednocześnie okoliczności dokonania tej czynności powinny nosić znamiona działalności gospodarczej, o której mowa w ustawie o VAT tzn. m. in. czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania w sposób częstotliwy lub wykonywano czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem ,,podatnik" tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto podatnikiem staje się również ten, kto wykonał czynność, podlegającą opodatkowaniu, jednorazowo, ale w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Chociaż ustawa nie definiuje pojęcia ,,częstotliwości", przez zamiar wykonywania danej czynności w sposób częstotliwy należy rozumieć chęć, wolę powtarzalnego, a nie jednorazowego wykonywania określonych czynności, składających się na istotę prowadzenia działalności.

O kwestii częstotliwości nie decyduje czasookres wykonywania czynności (rok, dwa czy pięć lat) ani ilość dokonanych transakcji. Decydującym kryterium jest powtarzalność czynności. Dlatego też, w każdym przypadku należy indywidualnie rozstrzygnąć, czy intencją określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowo-prawne było dokonywanie tej czynności wielokrotnie.

W kontekście powyższego należy stwierdzić, iż nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług w odniesieniu do danej czynności ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej czy zarejestrowanej działalności gospodarczej w tym zakresie. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, nie pozwala zatem na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

Z przedstawionych przepisów wynika więc, że jeśli osoba fizyczna dokonuje sprzedaży ze swojego majątku prywatnego nieruchomości gruntowej przeznaczonej pod zabudowę, a czynność ta wykonywana jest jednorazowo lub okazjonalnie, w warunkach wskazujących, iż działanie to nie jest czynione z zamiarem jego powtarzania (kontynuowania) i nie zmierza do nadania mu stałego charakteru, transakcja taka nie może być uznana za działalność gospodarczą, w rozumieniu cytowanego wyżej art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.

Dodatkowo należy wskazać, że działalność gospodarcza powinna cechować się stałością, powtarzalnością i niezależnością jej wykonywania, bowiem związana jest z profesjonalnym obrotem gospodarczym. Nie jest natomiast działalnością handlową, a zatem i gospodarczą, sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży i nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Aby zatem dostawę towarów (nawet jednorazową) uznać za działalność gospodarczą, należy wykazać, że w momencie jej realizacji podatnik miał zamiar dokonywać takich czynności wielokrotnie, a wykorzystywane przez niego towary czy usługi zostały nabyte w celu spożytkowania ich do wykonywania tej czynności.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca w dniu 15 maja 1969r. (tj. prawie 40 lat temu) w drodze umowy kupna-sprzedaży nabył odpłatnie do swojego majątku osobistego nieruchomość rolną położoną w Z.. Na przedmiotowej nieruchomości miał zamiar wybudować budynki mieszkalne jednorodzinne dla swoich synów. Zamiar ten zaczął realizować w związku z otrzymaniem w dniu 22 października 1990r. pozwolenia na budowę na ww. nieruchomości, budynku mieszkalnego, jednorodzinnego (decyzja znak: BUiA ... z dnia 22 października 1990r.). Na działce w związku z tym zostały wylane fundamenty pod przyszły dom, które znajdują się tam do dnia dzisiejszego. Z uwagi na wyjazd syna za granicę odstąpił od budowy domu. Przy czym uprzednio Naczelnik Miasta Z. decyzją Nr 250/90 z dnia 11 kwietnia 1990r., w związku z rozbudową Miasta W. Północ zatwierdził plan realizacyjny inwestycji w Z., w tym w części przeznaczonej pod zabudowę jednorodzinną dopuścił budowę budynków mieszkalnych. Przedmiotową nieruchomość Wnioskodawca postanowił sprzedać ponieważ jego synowie nie mają zamiaru budować na tej ziemi domów dla siebie. Nigdy wcześniej nie dokonywał sprzedaży gruntów, oraz nie posiada innych działek, które w przyszłości mógłby sprzedać. Środki pieniężne uzyskane ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości ma zamiar przeznaczyć na zaspokojenie potrzeb swoich i małżonki, oraz na ewentualną pomoc synom.

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawcy nie będzie można uznać za podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w odniesieniu do transakcji sprzedaży gruntów, w myśl art. 15 ustawy o VAT. Nic nie wskazuje na to, że dokonując sprzedaży działek Wnioskodawca będzie działał w charakterze handlowca, a okoliczności będące przyczyną transakcji sprzedaży nieruchomości gruntowych, nie wskazują, iż miałyby być one czynione z zamiarem wykonywania w sposób zorganizowany i częstotliwy.

Wnioskodawca sprzedając działki niezabudowane będzie korzystał z przysługującego mu prawa do rozporządzania własnym majątkiem, a zatem czynność ta nie będzie wykonywaniem działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

Działki posiadane przez Wnioskodawcę nie zostały nabyte z zamiarem dalszej odsprzedaży. Ich przekwalifikowanie, podział wynikał z zamiaru budowy na nich domów mieszkalnych dla synów jak również z planów rozbudowy W..

Ponadto Wnioskodawca nie jest rolnikiem ryczałtowym, w związku z czym nie dokonywał i nie dokonuje sprzedaży produktów rolnych. Nieruchomość ta nie była przez niego w jakikolwiek sposób wykorzystywana rolniczo i leżała ugorem. Ponadto nieruchomość, którą zamierza sprzedać nigdy nie była przedmiotem umowy najmu lub umowy dzierżawy i nie czerpał z niej żadnych innych pożytków.

Wnioskodawca podał, że nie jest obecnie czynnym podatnikiem podatku VAT, którym był w związku z prowadzoną w latach 1991-2000 wytwórnią wód gazowanych w R..

Należy zauważyć, iż sprzedaż powyższych działek będzie miała charakter czynności incydentalnych, dokonanych poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej. A zatem, w zaistniałej sytuacji, przedmiotem sprzedaży będzie majątek osobisty Wnioskodawcy i niewykorzystywany do działalności gospodarczej (w tym rolniczej) w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Podsumowując, w oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący w tym zakresie stan prawny należy stwierdzić, że sprzedaż przedmiotowych działek nie będzie nosić znamion powtarzalności, tak więc warunek częstotliwości nie zostanie tu wypełniony. W świetle powyższego dostawy ww. działek nie będzie można uznać za działalność gospodarczą, bowiem czynność ta nie mieści się w definicji, o której mowa w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Zatem brak będzie podstaw do uznania Wnioskodawcy za podatnika podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży działek. Tym samym dostawa przedmiotowych działek nie będzie podlegała przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY