Sprzedaż 7 z 13 działek (4 darowizna, 2 nieodpłatnie dla gminy, 7 sprzedaż jednorazowa) wydzielonych z nieruchomości zakupionej w 1974 r.
sygnatura: ILPP2/443-283/08-2/JK
autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu
data: 2008-06-19
słowa kluczowe: | działki, grunty, podatnik, sprzedaż gruntów |
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani ..., przedstawione we wniosku z dnia 21 marca 2008 r. (data wpływu 25 marzec 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy gruntów - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 marca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy gruntów.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
We wrześniu 1974 r. aktem notarialnym Wnioskodawczyni wraz z mężem kupiła nieruchomość o obszarze 1,17 ha, stanowiącą rolę (pastwisko i zabudowania). W roku 1998 z przedmiotowej nieruchomości zostały wydzielone 2 działki, które zostały podarowane córkom Zainteresowanej. Aktualnie nieruchomość zajmuje obszar 1,0524 ha, z czego 0,2000 ha to użytki rolne zabudowane, a 0,8524 ha to grunty rolne, wszystkie klasy IV b.
W planie ogólnym zagospodarowania przestrzennego gminy (przyjętym uchwałą nr (...) z dnia 12 grudnia 1994 r.), który stracił ważność z dniem 31 grudnia 2002 r. cała powyższa nieruchomość przeznaczona była pod zabudowę zagrodową z możliwością uzupełnienia zabudowy budynkami jednorodzinnymi i zagrodowymi. W studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (przyjętym uchwałą nr X(...) z dnia 20 marca 2002 r.) obszar ten przeznaczony jest częściowo pod strukturę przekształceń i intensyfikacji rozwoju systemu osadniczego, a częściowo pod obszar inwestowania na specjalnych warunkach lub z ograniczeniami.
Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (t.j. z 2006 r. Dz. U. Nr 136, poz. 969 ze zm.), powyższa nieruchomość stanowi gospodarstwo rolne, ponieważ obszar użytków rolnych przekracza łącznie 1 ha, w związku z czym Wnioskodawczyni płaci podatek rolny.
Posiadane grunty były i są wykorzystywane tylko i wyłącznie na własne potrzeby, dla wykarmienia rodziny i zwierząt. Powyższa ziemia nigdy nie była uprawiana w celach zarobkowych i nie osiągano z ziemi ani z jej plonów dochodów. Nie była też źródłem utrzymania, gdyż Zainteresowana z mężem pracowali zawodowo. Obecnie ich źródłem utrzymania jest emerytura i renta.
W chwili obecnej Wnioskodawczyni pozostała z mężem sama i ich potrzeby uległy znacznemu zmniejszeniu (dzieci pozakładały własne rodziny). Poza tym nie czują się już na siłach, aby zajmować się całą nieruchomością. Dlatego Zainteresowana chce dokonać podziału powyższej nieruchomości (na 13 części) przeznaczając ją w następujący sposób:
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy jednorazowa sprzedaż pozostałej części nieruchomości (siedmiu działek) będzie opodatkowana podatek od towarów i usług...
Zdaniem Wnioskodawczyni, sprzedaż pozostałej części nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju, przez którą należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy). Przez towar rozumie się również grunty (art. 2 pkt 6 ustawy), jednakże dostawa gruntów podlega opodatkowaniu wyłącznie wówczas, gdy jest dokonywana przez podmiot występujący w tym zakresie w charakterze podatnika. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy podatnikami są m.in. osoby fizyczne prowadzące samodzielnie działalność gospodarczą. Natomiast działalność gospodarcza obejmuje m.in. działalność producentów, handlowców, usługodawców, rolników również wówczas, gdy została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.
Według Zainteresowanej, w przypadku sprzedaży pozostałej części nieruchomości, nie powinna być ona uznana za podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w myśl art. 15 ww. ustawy, ponieważ:
W związku z powyższym, zamiarem nie będzie stała, zorganizowana sprzedaż działek, a jedynie sprzedaż stanowiąca majątek osobisty. Powyższe okoliczności wskazują, że czynności te nie będą wykonywane z zamiarem kontynuowania, dlatego nie można stwierdzić, że dokonując sprzedaży Wnioskodawczyni będzie prowadziła działalność gospodarczą w rozumieniu ww. ustawy. Sprzedaż pozostałej części nieruchomości, która nie została nabyta w celu odsprzedaży, nie jest związana z działalnością gospodarczą i nie ma charakteru handlowego, który podlegałby opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:
Stosownie do przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju, rozumiana jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, zgodnie z zapisem art. 7 ust. 1 ustawy.
Za ,,towary" w świetle art. 2 pkt 6 ustawy, uważa się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Z uwagi na powyższe uregulowania, sprzedaż działek budowlanych jest dostawą towarów i na podstawie przepisu art. 41 ust. 1 ustawy, podlega opodatkowaniu 22% podatkiem VAT.
Jednakże samo stwierdzenie, że podmiot dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu nie jest wystarczającą przesłanką, aby daną czynność opodatkować podatkiem od towarów i usług. Istotnym jest, aby podmiot działał w charakterze podatnika, a więc osoby prowadzącej działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.
Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Pod pojęciem działalności gospodarczej, na podstawie zapisu art. 15 ust. 2 ustawy, rozumie się wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Pojęcie częstotliwości należy rozumieć jako zakładające powtarzalność czynności tego samego rodzaju. Przesłanki wskazujące na zamiar wykonywania pewnej czynności w sposób częstotliwy muszą istnieć w chwili wykonania usługi lub sprzedaży towaru.
Aby zatem dostawę gruntów uznać za działalność gospodarczą, należy wykazać, że w momencie jej realizacji podatnik miał zamiar dokonywać takich czynności wielokrotnie, a sam zakup gruntu dokonywany był w celu odsprzedaży.
Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawczyni nabyła grunt na potrzeby własne, o czym przesądza data ich zakupu - 1974 r. Podział nieruchomości zostanie dokonany w celu przekazania dwóch działek w darowiźnie dzieciom, nieodpłatnego przekazania dwóch działek gminie oraz jednorazowej sprzedaży siedmiu działek.
Z przedstawionych przepisów wynika więc, że jeśli osoba fizyczna dokonuje sprzedaży ze swojego majątku prywatnego nieruchomości gruntowej, a czynność ta wykonywana jest okazjonalnie, incydentalnie, bez zorganizowanego, częstotliwego charakteru w warunkach wskazujących, iż działanie to nie jest czynione z zamiarem jego powtarzania (kontynuowania) i nie zmierza do nadania mu stałego charakteru, transakcja taka nie może być uznana za działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.
Reasumując, Zainteresowana dokonując sprzedaży działek wydzielonych z nieruchomości zakupionej na cele prywatne w 1974 r., nie będzie działała w charakterze podatnika, a czynność ta nie będzie nosiła znamion działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Wobec powyższego stwierdza się, że jeżeli Wnioskodawczyni nie wykorzystywała przedmiotowego gruntu w działalności gospodarczej ani w działalności rolniczej, a intencją Zainteresowanej w momencie zakupu gruntu nie był zamiar jego odsprzedaży, transakcja ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.