Sprzedaż gruntu otrzymanego w formie darowizny, nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
sygnatura: ILPP2/443-264/08-4/EN
autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu
data: 2008-06-17
słowa kluczowe: | grunty, opodatkowanie, podatnik, sprzedaż |
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 11 marca 2008 r. (data wpływu do Biura KIP w Lesznie 18 marzec 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 12 maja 2008 r. (data wpływu 14 maj 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy gruntu - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 marca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy gruntu. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 12 maja 2008 r. (data wpływu 14 maj 2008 r.) w zakresie doprecyzowania stanu faktycznego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca wraz z siostrą i żoną stał się współwłaścicielem działek rolnych niezabudowanych, położonych w Gminie K.:
W roku 1997 na podstawie Decyzji Kierownika Urzędu Rejonowego w P. z ww. działek wydzielono pas pod budowę autostrady A2.
W roku 1998 Wojewoda P. wydał decyzję o wywłaszczeniu części działek Zainteresowanego przeznaczonych pod budowę autostrady A2. Autostrada przedzieliła działki na dwie części:
W roku 2005 Wójt Gminy K. wydał decyzję zatwierdzającą podział działki Wnioskodawcy pod drogę gminną. W roku 2006 Gmina K. przyjęła na własność wydzieloną drogę. Powstałe przy autostradzie i drodze gminnej działki zostały przeznaczone pod zabudowę.
W roku 2007 Wnioskodawca sprzedał jedną działkę o powierzchni 0,4317 ha Spółce z o.o. X. Wszystkie pozostałe działki o powierzchni 1,7910 ha, znajdujące się po południowej stronie autostrady zostały sprzedane dnia 28 lutego 2008 r. Spółce Y. Pozostała tylko działka przeznaczona pod zieleń izolacyjną po północnej stronie autostrady.
Ponadto Zainteresowany wskazał, iż:
X - nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest podatnikiem podatku VAT.
A - nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest podatnikiem podatku VAT.
Natomiast Wnioskodawca Y - prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą Zakład X, polegającą na wykonywaniu ogrodzeń, balustrad i z tego tytułu jest podatnikiem VAT.
Sprzedane działki nie są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, działki znajdują się w K., a działalność gospodarcza Zainteresowanego (warsztat (...)) znajduje się w P., przy ul. W..
Przedmiotowe grunty nie były także wykorzystywane przez Wnioskodawcę do wykonywania innych czynności obciążonych podatkiem od towarów i usług (najem, dzierżawa), ani też do działalności rolniczej (nie dokonywano zbioru ani dostaw płodów rolnych). Ww. grunty, za zgodą Władysławy Jaskuły (która posiadała prawo do bezpłatnego i dożywotniego użytkowania działek) były bezpłatnie użytkowane przez sąsiada rolnika (obsiewał je zbożem).
Wnioskodawca podkreśla, że nigdy nie kupował żadnych działek, a otrzymane działki nabył nie z chęcią odsprzedaży, lecz w drodze spadku i darowizny od rodziców ponad dwadzieścia lat temu. O tym, że działki nie zostały nabyte z chęcią odsprzedaży, świadczy także fakt, że darowizna działki od Władysławy Jaskuły była obciążona prawem dożywotniego i bezpłatnego użytkowania na jej rzecz.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy sprzedaż działek rolnych, niezabudowanych przeznaczonych w planie zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę, pochodzących z majątku osobistego (otrzymanych w drodze spadku i darowizny od rodziców) podlega podatkowi VAT...
Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż działek rolnych, niezabudowanych, stanowiących majątek osobisty, otrzymanych w drodze spadku i darowizny nie podlega podatkowi VAT.
Wnioskodawca nabył wraz z siostrą i żoną działki nie z chęcią odsprzedaży, lecz w drodze spadku i darowizny od rodziców ponad dwadzieścia lat temu. Wnioskodawca nigdy nie kupował żadnych działek i nie prowadził działalności gospodarczej, polegającej na obrocie nieruchomościami.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).
Zgodnie z przedstawionymi przepisami, grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.
Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu ww. podatkiem musi być wykonana przez podatnika.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Działalność gospodarcza, na mocy ust. 2 powołanego artykułu, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Pojęcie częstotliwości należy rozumieć jako zakładające powtarzalność czynności tego samego rodzaju. Przesłanki wskazujące na zamiar wykonywania pewnej czynności w sposób częstotliwy muszą istnieć w chwili wykonania usługi lub sprzedaży towaru.
Aby zatem dostawę towarów (nawet jednorazową) uznać za działalność gospodarczą, należy wykazać, że w odniesieniu do tej transakcji podatnik działał w charakterze producenta, handlowca lub usługodawcy, miał zamiar dokonywać takich czynności wielokrotnie, a wykorzystywane przez niego towary czy usługi zostały nabyte w celu spożytkowania ich do wykonywania tej czynności.
Z przedstawionego opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca zamierza sprzedać udział w nieruchomości gruntowej, należącej do majątku prywatnego, otrzymanego wcześniej w formie spadku i darowizny.
Nic nie wskazuje na to, że dokonując sprzedaży gruntu Zainteresowany działa w charakterze handlowca. Pod pojęciem handel należy bowiem rozumieć dokonywanie w sposób zorganizowany zakupów towarów w celu ich odsprzedaży. W analizowanej sprawie nie można stwierdzić, że grunt został nabyty w celu odsprzedaży, ponieważ pochodzi z majątku prywatnego, otrzymanego w formie spadku i darowizny. Wnioskodawca sprzedając grunt korzysta z przysługującego mu prawa do rozporządzania własnym majątkiem, a zatem czynność ta nie oznacza wykonywania działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.
Reasumując, jeśli przedmiotowe grunty nie były wykorzystywane przez Wnioskodawcę w działalności gospodarczej (w tym również w działalności rolniczej), należy stwierdzić, że ich sprzedaż nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.