Należy zauważyć, iż wskazane grunty są składnikiem przedsiębiorstwa, które prowadzi Wnioskodawca, są bowiem częścią gospodarstwa rolnego.Podkreślić należy, iż nie wchodzą one w skład majątku osobistego Zainteresowanego lecz w skład gospodarstwa. Przedmiotowe grunty, są jego integralną częścią i służą wykonywaniu działalności gospodarczej w postaci produkcji rolnej.
sygnatura: ILPP1/443-265/08-2/TW
autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu
data: 2008-06-03
słowa kluczowe: | działalność gospodarcza, działki, grunty, opodatkowanie, podatek od towarów i usług, podatnik, podatnik podatku od towarów i usług, rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług, sprzedaż gruntów |
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana reprezentowanego przez Pana ..., przedstawione we wniosku z dnia 28 lutego 2008 r. (data wpływu 3 marzec 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy działek przeznaczonych pod zabudowę - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 marca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy działek przeznaczonych pod zabudowę.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca w dniu 13 czerwca 1990 r. na podstawie umowy przekazania gospodarstwa rolnego od rodziców, którzy zgodnie z ustawą o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin otrzymali rentę - akt notarialny z dnia 13 czerwca 1990 r. rep. A nr 7(...), nabył własność m.in. nieruchomości rolnej składającej się z działki nr 6(...), o powierzchni 2 ha 31 a 36 m#178;, położonej w W.
Zainteresowany przejął to gospodarstwo celem jego samodzielnego prowadzenia.
W dniu 31 stycznia 2002 r. aktem notarialnym rep. A nr 8(...), Wnioskodawca nabył 1/2 udziału we własności nieruchomości rolnej, stanowiącej działkę gruntu nr 5(...), o powierzchni 2 ha 19 a 8 m#178;, położonej również w W.
Następnie w dniu 3 czerwca 2005 r. Zainteresowany zawarł kolejną umowę - akt notarialny z dnia 3 czerwca 2005 r. rep. A nr 2(...), na mocy której nabył udział w niezabudowanej działce rolnej nr 5(...), wynoszący 1/2 część gruntu, o powierzchni ponad 2 ha 19 a 8 m#178;, położonej także w W.
Powyższych nabyć Strona dokonała jako rolnik indywidualny, osobiście prowadzący gospodarstwo rolne, dokonując zapłaty ze środków pochodzących z jego majątku osobistego. Zakup działki nr 5(...) (jaki miał miejsce w roku 2002 - co do 1/2 części oraz w roku 2005 - co do pozostałej części) dokonany był w celu powiększenia gospodarstwa rolnego, którego Wnioskodawca dotychczas był właścicielem.
Działki nr 5(...) oraz 6(...) zostały następnie połączone w działkę o nr 2(...) - zawiadomienie o zmianie ewidencji gruntów i budynków z dnia 5 września 2007 r. nr 6(...) (decyzja administracyjna nr I(...) z dnia 17 sierpnia 2007 r.).
Działka nr 2(...) objęta została księgą wieczystą S(...).
W roku 2007 Zainteresowany dokonał podziału działki nr 2(...) - decyzja Prezydenta Miasta W. nr W(...) w sprawie zatwierdzenia podziału nieruchomości polegającego na podziale działki o nr 2(...) na 33 działki, pod warunkiem, że działka o nr 2(...) ma stanowić drogę wewnętrzną zapewniającą dostęp do drogi publicznej.
Ww. nieruchomość była dotychczas użytkowana rolniczo.
W planie zagospodarowania przestrzennego (uchwała Rady Miejskiej W. nr X(...) z dnia 27 czerwca 1996 r.) obszar, na którym znajdują się nieruchomości Wnioskodawcy, został przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową o niskiej intensywności (wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z dnia 18 stycznia 2008 r.).
Zainteresowany z tytułu działalności rolniczej prowadzonej m.in. na wzmiankowanych gruntach jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Do chwili obecnej działki użytkowane były jako grunty rolne, podlegające opodatkowaniu podatkiem rolnym. W ramach działalności rolniczej Wnioskodawca realizował m. in. działania współfinansowane z Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej (Plan Działalności Rolnośrodowiskowej na lata 2007-2012 oraz aneks do ww. Planu z dnia 7 maja 2007 r.).
Wnioskodawca dokonał sprzedaży ośmiu działek i zamierza jeszcze dokonać zbycia pozostałych działek, powstałych na wskutek dokonanego podziału, na cele zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego, a mianowicie pod zabudowę mieszkaniową.
Z ewidencji gruntów i budynków wynika, że są to grunty rolne i jako takie były użytkowane przez Zainteresowanego, pomimo, że plan zagospodarowania przestrzennego od roku 1996 wskazywał ich inne przeznaczenie.
Opisany stan faktyczny spowodował sprzedaż kilku (ośmiu) działek, które Podatnik uznał za niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Zainteresowany zamierza sprzedać pozostałe działki i chęć ich sprzedaży ogłasza w lokalnej gazecie.
Pod pojęciem zdarzenia będącego przedmiotem wniosku, rozumiemy dokonywanie dostaw na tych samych zasadach, opisanych w stanie faktycznym sprawy.
Wnioskodawca zaznaczył, że przedstawiony stan faktyczny jest jeden - co zostało zaznaczone w poz. 35 wniosku - z tym, że z tego zdarzenia będzie wynikać wiele dostaw, również w przyszłości.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy transakcje sprzedaży nieruchomości (gruntów) już dokonane przez Zainteresowanego oraz dokonywane w przyszłości podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT...
Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 15 ust 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami, są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Pod pojęciem działalności gospodarczej rozumie się wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.
Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Z powyższego wynika, iż ustawodawca wyraźnie powiązał pojęcie podatnika z działalnością gospodarczą.
W tym kontekście należałoby rozważyć czy Wnioskodawca, pomimo tego, że jest od września 2000 r. podatnikiem VAT w związku z działalnością rolniczą, w świetle powołanych przepisów może zostać uznany za podatnika podatku VAT, w związku z dokonywanymi czynnościami sprzedaży działek gruntu.
Jak wynika z powołanej ustawowej definicji, działalnością gospodarczą jest również czynność wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. ,,Zamiar" zgodnie z definicją słownikową oznacza to, co ktoś zamierza; projekt, plan, intencję zrealizowania czegoś.
Można więc stwierdzić, że zamiar jest pewnym stanem psychicznym, a zatem aby udowodnić jego istnienie w danym momencie należy znaleźć obiektywne okoliczności potwierdzające taki stan. Nabycie przez Zainteresowanego gruntu miało miejsce w 3 transakcjach:
Przedmiotowe grunty nabyte zostały przez Wnioskodawcę, w celu prowadzenia gospodarstwa rolnego i w momencie ich nabywania Strona nie miała zamiaru ich dalszej odsprzedaży. Dokonane przez Zainteresowanego nabycia, związane były z wykorzystywaniem tych gruntów na potrzeby prowadzonej działalności rolniczej. Świadczy o tym rodzaj prowadzonej w tym gospodarstwie działalności rolnej związanej z uprawą na przedmiotowych gruntach płodów rolnych oraz hodowla bydła, pomimo tego, że plany zagospodarowania przestrzennego z roku 1996 przeznaczały te działki pod zabudowę.
Wobec tego - zdaniem Wnioskodawcy - można uznać, że przedmiotowe grunty stanowią majątek prywatny Zainteresowanego i nie są związane z działalnością gospodarczą rozumieniu ustawy o VAT.
Podobną argumentację zaprezentował Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, który w wyroku z dnia 6 września 2006 r. sygn. akt I SA/Wr 1254/05 stwierdził, że: ,,nie jest działalnością handlową a zatem i gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży. Sprzedaż - nawet kilkukrotna - przedmiotów z majątku prywatnego osoby fizycznej, które nie są związane z działalnością gospodarczą oraz nie były nabyte w celu ich odsprzedaży nie ma charakteru handlowego podlegającego opodatkowaniu (por. J. Zubrzycki, Leksykon VAT 2006, tom I, Wrocław 2006, str. 349-350). Podatnikiem w obrocie nieruchomościami byłby podmiot, który jest handlowcem lub usługodawcą (to ostatnie przy zbyciu wieczystego użytkowania) i obraca częstotliwie budynkami, lokalami albo gruntami".
Drugą przesłanką pozwalającą na uznanie Wnioskodawcy za podatnika podatku VAT jest częstotliwość wykonywania tych czynności. Słowo częstotliwy w znaczeniu gramatycznym oznacza ,,wielokrotnie". Zatem, aby stać się podatnikiem, w chwili dokonywania czynności należy wykazać okoliczności wskazujące na chęć dokonywania ich wielokrotnie.
Naczelny Sąd Administracyjny w siedmioosobowym składzie orzekł w wyroku z dnia 29 października 2007 r. sygn. akt I F PS 3 /07, że: ,,częstotliwość dokonywania transakcji nie decyduje o byciu podatnikiem, szczególnie że unijna dyrektywa w sprawie VAT w ogóle takiego pojęcia nie zawiera. Istotne jest tylko to, czy dana osoba działa jak przedsiębiorca, a wyprzedającym własny majątek nie sposób przypisać takiej intencji".
Z uwagi na fakt, iż przedmiotowe grunty przeznaczone zostały w planie zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę, Zainteresowany dokonał podziału jedynie w celu ułatwienia sprzedaży, w warunkach wskazujących, że działania te nie są czynione z zamiarem nadania im stałego, zorganizowanego charakteru, tj. działalności gospodarczej.
Aby mówić o prowadzeniu przez Zainteresowanego działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami - zdaniem Wnioskodawcy - musiałby on spełnić szereg przesłanek, które czyniłyby tę działalność profesjonalną. A zatem Zainteresowany chcąc dokonywać tych czynności powinien dokonać wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, wystąpić o nadanie nr REGON, w którym wykazana byłaby działalność polegająca na obrocie nieruchomościami, uzyskać koncesję na dokonywanie obrotu nieruchomościami, oraz dokonywać zarówno transakcji zakupu jak i sprzedaży nieruchomości, czy też świadczyć usługi pośrednictwa w tym zakresie.
Strona nie podjęła wskazanych powyżej czynności, zatem sprzedaż działek stanowiących majątek prywatny nie może być uznana za działalność gospodarczą w zakresie obrotu nieruchomościami, a Zainteresowany za podatnika podatku VAT w tym zakresie, pomimo tego, że był on podatnikiem VAT w związku z prowadzoną działalnością rolniczą. Chęć sprzedaży działek Wnioskodawca ogłasza w lokalnej gazecie.
Potwierdzeniem tego stanowiska jest wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 6 września 2006 r. sygn. akt I SA/Wr 1254/05, zgodnie z którym: okoliczność, iż podmiot wykonuje czynności wymienione w art. 5 ustawy o VAT (m.in. odpłatną dostawę towarów) nie jest wystarczającą przesłanką do ich opodatkowania podatkiem VAT, bowiem musi działać w charakterze podatnika, a zatem podmiotu wykonującego samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Należy zauważyć również, że wykorzystywanie majątku prywatnego przez osoby fizyczne stanowi działalność gospodarczą w rozumieniu cyt. art. 15 ust. 2 zd. 2 ustawy o VAT, jeżeli jest dokonywane w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Trudno uznać, by sprzedaż majątku prywatnego w postaci gruntu - jak wyjaśnia Wnioskodawca - była dokonywana w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Także organy podatkowe wskazują, iż sprzedaż wielu działek nie potwierdza zamiaru prowadzenia tego rodzaju czynności w sposób ciągły (np. decyzja Izby Skarbowej w Poznaniu Ośrodek Zamiejscowy w Kaliszu z dnia 22 maja 2007 r., sygn. akt A1-D-415-26/2007).
W przepisach prawa podatkowego nie istnieje definicja pojęcia ciągłości. Wobec powyższego należy odnieść się do przepisów z innych gałęzi prawa związanych z działalnością gospodarczą.
Aby stwierdzić, że mamy do czynienia z ciągłym działaniem, działanie to winno być działaniem stałym (w określonym czasie), zawodowym, powtarzalnym.
Potwierdzeniem tego stanowiska są następujące orzeczenia :