Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

Dokonana przez rolnika dostawa gruntów budowlanych, wykorzystywanych uprzednio w działalności rolniczej, jest czynnością podlegającą uregulowaniom zawartym w ustawie o podatku od towarów i usług i jako taka, podlegać będzie opodatkowaniu ww. podatkiem.

sygnatura: ILPP2/443-182/08-2/MR

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

data: 2008-05-20

słowa kluczowe:działalność rolnicza, grunty

Wniosek ORD-IN: [ 432 kB]

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana ..., przedstawione we wniosku z dnia 22 lutego 2008 r. (data wpływu 22 luty 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy gruntów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy gruntów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest czynnym zawodowo rolnikiem, prowadzącym obecnie gospodarstwo rolne o powierzchni ok. 40 ha gruntów. W wyniku zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, część z posiadanego przez Zainteresowanego areału zmienił status prawny stając się gruntem pod budownictwo mieszkaniowe. Na mocy decyzji Burmistrza S., został zatwierdzony podział nieruchomości i powstały działki pod budowę jednorodzinną. W związku z brakiem jednolitej linii orzecznictwa w płaszczyźnie obowiązku odprowadzania podatku VAT od transakcji sprzedaży działek budowlanych, Wnioskodawca zwrócił się do Urzędu Skarbowego w Środzie Śląskiej z zapytaniem, czy w hipotetycznej sytuacji sprzedaży działek, będzie obciążony obowiązkiem podatkowym. Uzyskał ustną odpowiedź twierdzącą, z czym się nie zgadza, bowiem jego zdaniem, aby dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, zgodnie z art. 7 ustawy o VAT, musi być wykonywana przez podatnika. Ponadto, obowiązek podatkowy nie powstaje w sytuacji, gdy odnosi się do majątku osobistego nie związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Na potwierdzenie własnego stanowiska, Zainteresowany powołuje treść wyroku WSA w Warszawie z dnia 21 lutego 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 4176/06, gdzie w uzasadnieniu stwierdzono, że nie jest działalnością handlową, a zatem gospodarczą, sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty w celu odsprzedaży, lecz spożytkowany na własne cele i potrzeby (podobnie: w Leksykonie VAT za J. Zubrzyckim ,,Sprzedaż - nawet kilkukrotna przedmiotów majątku prywatnego osoby fizycznej, które nie są związane z działalnością gospodarczą oraz nie były nabyte w celu odsprzedaży - nie ma charakteru handlowego podlegającego opodatkowaniu").

Zdaniem Wnioskodawcy, podobne stanowisko wynika z wyroku WSA we Wrocławiu z dnia 20 października 2006 r., sygn. akt SA/Wr 830/06, gdzie sąd rozpatrując wniosek osoby fizycznej nie prowadzącej działalności handlowej, która przekształciła należący do niej użytek rolny na budowlany, a następnie podzieliła geodezyjnie na kilkadziesiąt działek, sprzedawanych w przeciągu kilku lat na rzecz innych osób, nie opodatkowując tych transakcji, stwierdził, że okoliczność, w której dany podmiot dokonuje czynności wymienione w art. 5 ustawy o VAT, nie jest wystarczającą przesłanką do opodatkowania jej VAT. Podmiot ten, jako sprzedawca działek musi działać w charakterze podatnika, tj. podmiotu wykonującego działalność gospodarczą. W konkluzji sąd stwierdził, że czynności podlegające opodatkowaniu wykonywane przez podmiot nie występujący w charakterze podatnika, pozostają poza zakresem opodatkowania (tak też w wyroku WSA we Wrocławiu z dnia 16 maja 2007 r., sygn. akt I SA/Wr 153/07).

Zainteresowany uważa, iż Urząd Skarbowy w Środzie Śląskiej, który udzielił odpowiedzi na zadane pytanie, utożsamił dwie okoliczności - fakt, że Wnioskodawca jest rolnikiem z faktem, że planowana sprzedaż działek będzie dokonywana przez niego w ramach prowadzonej działalności rolniczej, tym samym będzie podlegała opodatkowaniu.

Stanowisko to, zdaniem Zainteresowanego jest błędne i sprzeczne zarówno z przepisami polskimi jak i unijnymi. Zgodnie z treścią VI Dyrektywy VAT, w przypadku, gdy podatnik sprzedaje część swojego składnika majątkowego, który zdecydował się zachować do użytku osobistego, nie działa w odniesieniu do tej sprzedaży jako podatnik w rozumieniu art. 2(1) Dyrektywy.

W ocenie Wnioskodawcy, do uznania go za podatnika z tytułu sprzedaży działek konieczne byłoby ustalenie, że w płaszczyźnie tej działa niezależnie jako profesjonalista, handlowiec czy usługodawca. W jego przypadku, prowadzenie działalności rolniczej nie ma nic wspólnego z zamiarem zbycia działek budowlanych, powstałych w wyniku zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca, jako rolnik dokonujący sprzedaży działek budowlanych, stanowiących majątek osobisty (w kontekście nie prowadzenia zawodowej, profesjonalnej działalności handlowej w tej płaszczyźnie) będzie zobligowany do zapłaty podatku VAT z tytułu transakcji sprzedaży...

Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle przytoczonego powyżej orzecznictwa, nie powinien on być obarczony obowiązkiem podatkowym. Planowana sprzedaż działek ma być dokonana poza działalnością gospodarczą - rolniczą. Zainteresowany uważa, iż trudno o logiczne wytłumaczenie odpowiedzi, jaką uzyskał w Urzędzie Skarbowym w Środzie Śląskiej, bowiem sprzedaż przedmiotowych działek nie ma być dokonana w ramach jakiejkolwiek działalności gospodarczej, w charakterze profesjonalnego handlowca (brak związku z prowadzoną działalnością rolniczą).

Wnioskodawca uważa, iż jego tok myślowy wzmacnia stanowisko NSA z dnia 29 października 2007 r., gdzie zauważono, że sprzedaż przez daną osobę jej majątku prywatnego, kiedy majątek ten został nabyty na własne potrzeby, a nie z przeznaczeniem do działalności handlowej, powoduje, że sprzedaż taka nie może być uznana za działalność handlową ze skutkiem w postaci uznania tej osoby za podatnika VAT. W przypadku działalności handlowej, zamiar częstotliwego wykonywania czynności sprzedaży, musi być ujawniony w momencie nabycia towaru, a nie w momencie jego odsprzedaży.

Zainteresowany informuje również, że w chwili nabywania gruntu rolnego nie myślał o jego dalszej odsprzedaży, jego jedynym celem była produkcja rolna i nie sądził, że w przyszłości grunt ten zmieni swoje przeznaczenie, a produkcja rolna stanie się tak mało rentowna. Procedura zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest długa i skomplikowana, dlatego w chwili nabywania gruntu, Wnioskodawca nie mógł domniemać, że w przyszłości jego część stanie się gruntem pod budownictwo mieszkaniowe. Ponadto, Zainteresowany planuje obecnie sprzedaż części przekształconego gruntu, lecz z faktem tym nie wiąże obowiązku podatkowego i uważa, że prowadzenie działalności rolniczej, a dokonywanie sprzedaży działek to nietożsame czynności, z których pierwsza podlega opodatkowaniu, a druga nie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  2. eksport towarów,
  3. import towarów,
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Zgodnie z przedstawionymi przepisami, grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.

Art. 15 ust. 1 ustawy stanowi, iż podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - mocą ust. 2 powołanego artykułu - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W konsekwencji należy uznać, że działalność prowadzona przez rolników mieści się w pojęciu działalności gospodarczej, która obejmuje także czynności polegające na sprzedaży gruntów.

Z opisanego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego wynika, iż zamierza dokonać sprzedaży gruntu, który wykorzystał w działalności rolniczej.

Biorąc pod uwagę definicję działalności gospodarczej - art. 15 ust. 2 - należy uznać, iż zamierzone transakcje mają ścisły związek z działalnością gospodarczą. Bowiem podmiot prowadzący działalność rolniczą, w świetle ustawy o podatku od towarów i usług, posiada status podatnika prowadzącego działalność gospodarczą (działalność rolniczą). Jednakże na mocy art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy korzysta tylko ze zwolnienia od podatku w zakresie dostaw produktów rolnych pochodzących z własnej działalności oraz w zakresie świadczenia usług rolniczych. Jeśli więc osoba taka wykonuje inne czynności mieszczące się w zakresie przedmiotowym opodatkowania podatkiem od towarów i usług, brak jest podstaw prawnych do uznania, iż nie podlegają one opodatkowaniu.

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przedmiotowe grunty, które będą podlegały sprzedaży przez Wnioskodawcę mają charakter budowlany.

Dostawa terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, podlega opodatkowaniu stawką podatku 22% (...). Podatnik dokonujący dostawy przedmiotowych gruntów nie może skorzystać ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 9, zgodnie z którym zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca jest rolnikiem, posiadającym gospodarstwo rolne, którego część zmieniła status prawny stając się gruntem pod budownictwo mieszkaniowe. Zainteresowany planuje dokonać sprzedaży części przekształconego gruntu, która wykorzystywana była w prowadzonej przez niego działalności rolniczej. Mając na uwadze definicję działalności (art. 15 ust. 2 ustawy) należy uznać, że planowana sprzedaż działek budowlanych ma związek z działalnością gospodarczą, jest to sprzedaż majątku wykorzystywanego w prowadzonej działalności. Rolnik sprzedający grunt nie zbywa bowiem majątku osobistego, ale majątek składający się na przedsiębiorstwo rolne. Jeśli więc osoba taka dokonuje sprzedaży majątku związanego z własną działalnością, jest z tego tytułu podatnikiem podatku VAT.

Nadmienia się, że powołane we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyroki polskich sądów administracyjnych dotyczą konkretnych spraw podatników, osadzonych w określonych stanach faktycznych. Rozstrzygnięcia dokonane przez sądy są wiążące wyłącznie w sprawach, w których zostały wydane, a organy podatkowe nie są związane rozstrzygnięciami sądów administracyjnych w indywidualnych sprawach.

Reasumując, dokonana przez rolnika dostawa gruntów budowlanych, wykorzystywanych uprzednio w działalności rolniczej, jest czynnością podlegającą uregulowaniom zawartym w ustawie o podatku od towarów i usług i jako taka, podlegać będzie opodatkowaniu ww. podatkiem.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY