1. Krajowy podatnik VAT nabywa od spółki niemieckiej, nie zarejestrowanej dla potrzeb podatku VAT w Polsce, maszynę wraz z montażem, instalacją, próbnym uruchomieniem.2. Krajowy podatnik VAT nabywa od spółki niemieckiej, zarejestrowanej dla potrzeb podatku VAT w Polsce, maszynę wraz z montażem, instalacją, próbnym uruchomieniem.
sygnatura: ILPP2/443-151/08-5/MN
autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu
data: 2008-05-14
słowa kluczowe: | faktura VAT, import usług, miejsce świadczenia, miejsce świadczenia usług, nabycie od podmiotu zagranicznego, Niemcy, nierezydent, podatnik podatku od towarów i usług, podmiot krajowy, podmiot zagraniczny |
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz.770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. reprezentowanej przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 6 lutego 2008 r. (data wpływu 12 luty 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 18 kwietnia 2008 r. (data wpływu 22 kwietnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie czynności podlegających opodatkowaniu - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie czynności podlegających opodatkowaniu. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 18 kwietnia 2008 r. (data wpływu 22 kwietnia 2008 r.) w zakresie doprecyzowania opisanego zdarzenia przyszłego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca planuje nabyć maszynę elektrowni wiatrowej, będącą własnością spółki z siedzibą w Niemczech, która nie posiada w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej ani siedziby. Zainteresowany jest zarejestrowany w Polsce dla celów VAT, w tym dla celów dokonywania transakcji wewnątrzunijnych. Spółka niemiecka dokonała rejestracji dla celów polskiego podatku VAT.
Nabycie maszyny przez Wnioskodawcę ma nastąpić na podstawie umowy o dzieło, zawartej ze spółką niemiecką. Umowa ta przewiduje również dokonywanie przez spółkę niemiecką na terytorium Polski czynności montażu, instalacji, próbnego uruchomienia maszyny elektrowni wiatrowej, a także innych czynności związanych z powyższą transakcją, nie polegających jednak stricte na montażu, instalacji, próbnym uruchomieniu. Spółka niemiecka nie wystawi faktur VAT z polskim podatkiem należnym.
Wnioskodawca nie jest w stanie przewidzieć dokładnie na etapie składania wniosku, jakiego rodzaju czynności związane z opisaną transakcją wykona na jego rzecz spółka niemiecka. W zależności od sytuacji, mogą to być przykładowo: budowa fundamentów dla sprzedawanej elektrowni wiatrowej, układanie kabli, jak również dostawa urządzenia stacji transformatorowej współpracującej ze sprzedawaną elektrownią wiatrową.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy mechanizm ,,odwrotnego naliczenia" podatku, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o VAT, znajdzie zastosowanie w przypadku, gdy spółka niemiecka - pomimo zarejestrowania się w Polsce dla celów VAT - nie wystawi dla Wnioskodawcy faktur VAT z polskim podatkiem należnym, według odpowiedniej stawki VAT...
Zdaniem Wnioskodawcy, z przepisu art. 17 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż w przypadku gdy ,,zagraniczny" usługodawca lub sprzedawca towarów nie rozliczy podatku należnego w Polsce - polski nabywca towarów lub polski usługobiorca stanie się z mocy prawa podmiotem zobowiązanym do rozliczenia tego podatku. Przepisy nie precyzują jednak, co oznacza ,,rozliczenie podatku" przez podmiot zagraniczny. W szczególności nie jest jasne znaczenie rejestracji dla potrzeb podatku VAT ,,zagranicznego" usługodawcy lub ,,zagranicznego" podmiotu dokonującego dostawy towarów w Polsce dla (powstania lub braku) obowiązku rozliczenia podatku przez polskiego nabywcę.
Nie ulega wątpliwości, iż rejestracja zagranicznego podmiotu dla celów VAT skutkuje dlań obowiązkiem rozliczenia w deklaracjach VAT podatku należnego, powstającego z tytułu (wszystkich) czynności podlegających opodatkowaniu. Powstaje jednak wątpliwość, czy nabywca stanie się zobowiązanym do rozliczenia podatku na zasadach określonych w art. 17 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o VAT, jeśli podmiot zagraniczny wprawdzie zarejestruje się w Polsce dla celów VAT, jednak wystawi nabywcy faktury nie wykazując kwoty polskiego podatku VAT. Art. 17 ustawy o VAT nie precyzuje przecież, czy ,,rozliczenie podatku" rozumieć należy jako: złożenie zgłoszenia rejestracyjnego VAT, złożenie deklaracji VAT-7 do właściwego urzędu skarbowego, zapłacenie podatku należnego do urzędu skarbowego czy wystawienie faktur VAT z wykazaną odpowiednią stawką polskiego podatku należnego.
Wobec niejasności powyższego przepisu, stanowisko prezentowane przez Wnioskodawcę jest następujące: W przypadku gdy Zainteresowany otrzyma od spółki niemieckiej faktury bez wykazanego polskiego podatku VAT należnego, Wnioskodawca powinien uznać, iż podatek należny z tytułu transakcji wynikających z umowy o dzieło nie zostanie rozliczony przez spółkę niemiecką. Tylko w tej sytuacji, Zainteresowany będzie zobowiązany do rozliczenia podatku należnego i naliczonego, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 i 5, art. 17 ust. 2, 3, 4, i 5 ustawy o VAT (podatek należny z tytułu powyższych transakcji będzie równocześnie stanowić podatek naliczony dla Wnioskodawcy - stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy o VAT). W przypadku, gdy Zainteresowany otrzyma od spółki niemieckiej faktury z wykazanym polskim podatkiem VAT, będzie uprawniony do przyjęcia, iż sprzedawca towarów i usług rozliczy podatek należny z tytułu dokonania czynności wykazanych na fakturach (wówczas podatek wykazany na fakturach będzie stanowić podatek naliczony dla Wnioskodawcy, stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a - podlegający zwrotowi lub odliczeniu na zasadach ogólnych).
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:
Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych - art. 15 ust. 2 ustawy.
W myśl art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy, miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz - miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane; nie uznaje się za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem.
Art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy stanowi, że podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary, jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium kraju, z zastrzeżeniem art. 135-138.
Zgodnie z art. 17 ust. 2 ustawy, przepisów ust. 1 pkt 4 i 5 nie stosuje się w przypadku świadczenia usług i dostawy towarów, od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę lub dokonującego dostawy towarów na terytorium kraju, z wyłączeniem świadczenia usług określonych w art. 27 ust. 3 lub art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 oraz dostawy gazu w systemie gazowym lub energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca lub nabywca towarów.
Biorąc pod uwagę opisane we wniosku zdarzenie przyszłe oraz obowiązujące przepisy prawa stwierdza się, iż spółka niemiecka, która dostarczy maszynę elektrowni wiatrowej oraz dokona montażu, instalacji, próbnego uruchomienia maszyny, a także innych czynności związanych z powyższą transakcją na terytorium Polski, nie będzie zobowiązana zgodnie z § 1 pkt 1 lit. k rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie określenia podatników niemających obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego (Dz. U. z 2004 r. Nr 58, poz. 558 ze zm.) do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego dla potrzeb podatku od towarów i usług w Polsce.
Natomiast podmiotem obowiązanym do rozliczenia tej transakcji na zasadach określonych w art. 106 ust. 7 ustawy będzie nabywca towarów - Wnioskodawca.
W myśl art. 106 ust. 7 ustawy, w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie (...).
Zgodnie z przytoczonymi uregulowaniami, spółka niemiecka dokonująca dostawy maszyny elektrowni wiatrowej wraz z montażem, instalacją, próbnym uruchomieniem maszyny, a także innymi czynnościami, określonymi przez Wnioskodawcę jako czynności związane z powyższą transakcją na terytorium Polski, nie ma obowiązku dokonania rozliczenia podatku należnego. Obowiązek ten spoczywa na nabywcy towaru - Wnioskodawcy, posiadającego siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowanego dla potrzeb podatku od towarów i usług. Jeżeli jednak niemiecki kontrahent dokona zgłoszenia rejestracyjnego i wystawi fakturę VAT z wykazanym polskim podatkiem VAT należnym - zobowiązany jest on do rozliczenia tego podatku na zasadach ogólnych.
Biorąc pod uwagę powyższe, w sytuacji gdyby niemiecka spółka wystawiła fakturę na rzecz Zainteresowanego bez polskiego podatku VAT naliczonego, będzie miał zastosowanie art. 17 ust. 1 ustawy, w związku z ust. 2 tego artykułu.
Tut. Organ w przedmiotowej interpretacji odniósł się do stanowiska podatnika w zakresie zadanego pytania.
Podkreślić należy, że zawarty w art. 17 ust. 2 ustawy warunek, iż podatek należny musi zostać rozliczony - jest tożsame z samym faktem wystawienia przez usługodawcę faktury VAT z wykazanym na niej podatkiem należnym.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
W zakresie odpowiedzi na pytanie, dotyczące obowiązku rejestracji spółki niemieckiej jako podatnika VAT w Polsce, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie z dnia 14 maja 2008 r. nr ILPP2/443-151/08-4/MN.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Referencje