Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

Czy czynność przekształcenia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej w prawo własności, na podstawie decyzji administracyjnej, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, w sytuacji gdy właścicielem przekształcanego gruntu jest gmina, a przekształcenie dokonywane jest na rzecz dotychczasowego użytkownika wieczystego.

sygnatura: IBPP2/443-125/08/ICz

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

data: 2008-05-13

słowa kluczowe:przedmiot opodatkowania, przekształcenie prawa, przeniesienie prawa użytkowania wieczystego, użytkowanie wieczyste, własność

Wniosek ORD-IN: [ 458 kB]

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Gminy przedstawione we wniosku z dnia 6 lutego 2008r. (data wpływu 13 lutego 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia czy czynność przekształcenia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej w prawo własności, na podstawie decyzji administracyjnej, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, w sytuacji gdy właścicielem przekształcanego gruntu jest gmina, a przekształcenie dokonywane jest na rzecz dotychczasowego użytkownika wieczystego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 lutego 2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia czy czynność przekształcenia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej w prawo własności, na podstawie decyzji administracyjnej, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, w sytuacji gdy właścicielem przekształcanego gruntu jest gmina, a przekształcenie dokonywane jest na rzecz dotychczasowego użytkownika wieczystego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca będący użytkownikiem wieczystym nieruchomości gruntowej której wniosek dotyczy - osoba fizyczna, zwrócił się do tut. Urzędy Gminy z wnioskiem o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej w prawo własności nieruchomości. Właścicielem nieruchomości, której dotyczy wniosek jest Gmina. Przekształcenie jest odpłatne i następuje w drodze decyzji administracyjnej na podstawie regulacji prawnych zawartych w art. 1, art. 3 i art. 4 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (Dz. U. z 2005r. Nr 175, poz. 1459). Do ustalenia opłaty mają zastosowanie przepisy art. 67 ust. 1 i art. 69 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy czynność przekształcenia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej przewidziana w ustawie o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, ustalona w decyzji administracyjnej, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy właścicielem przekształcanego gruntu jest gmina a przekształcenie dokonywane jest na rzecz dotychczasowego użytkownika wieczystego...

Zdaniem Wnioskodawcy, opłata za przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności nie podlega podatkowi od towarów i usług (VAT). W myśl art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla których realizacji zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych o wydanie przez organ administracji publicznej (tu Wójta Gminy) decyzji o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej we własność na podstawie przepisów ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności z 2005r. Organ administracji publicznej w takiej sytuacji, wykonuje swoje ustawowe, nałożone ustawą o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, obowiązki w formie wydanej decyzji administracyjnej (nie umowy cywilnoprawnej). W sytuacji gdy wyczerpane są określone ustawą o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności przesłanki organ administracji publicznej zobowiązany jest wydać decyzję o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. W ten sposób organ realizuje jedynie swe zadania nałożone przepisami ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności w drodze decyzji administracyjnej, nie zaś umowy cywilnoprawnej. Wobec tego organ nie ma statusu podatnika VAT w zakresie tych czynności i pobrana opłata nie będzie opodatkowana.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust.1 pkt 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z art. 232 § 1 k.c. grunty stanowiące własność Skarbu Państwa położone w granicach administracyjnych miast oraz grunty Skarbu Państwa położone poza tymi granicami, lecz włączone do planu zagospodarowania przestrzennego miasta i przekazane do realizacji zadań jego gospodarki, a także grunty stanowiące własność jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków mogą być oddawane w użytkowanie wieczyste osobom fizycznym i osobom prawnym.

W myśl przepisów art. 11 i 12 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami - (t.j. Dz. U. z 2004r. Nr 261, poz. 2603) organem reprezentującym Skarb Państwa w sprawach gospodarowania nieruchomościami jest starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, a organami reprezentującymi jednostki samorządu terytorialnego są ich organy wykonawcze.

Organy, o których mowa w art. 11, działające za Skarb Państwa i jednostkę samorządu terytorialnego, są zobowiązane do gospodarowania nieruchomościami w sposób zgodny z zasadami prawidłowej gospodarki.

Natomiast zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (Dz. U. Nr 175, poz. 1459 ze zm.) decyzje o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości wydaje:

  1. starosta - w przypadku nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa, w tym również nieruchomości, w stosunku do których prawo własności Skarbu Państwa wykonują inne państwowe osoby prawne;
  2. wójt, burmistrz, prezydent miasta, zarząd powiatu albo zarząd województwa - odpowiednio w przypadku nieruchomości stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl natomiast z art. 15 ust. 6 ww. ustawy o VAT nie uznaje się za podatnika organu władzy publicznej lub urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż właścicielem nieruchomości, której dotyczy wniosek jest Gmina.

Przekształcenie następuje w drodze decyzji administracyjnej na podstawie regulacji prawnych zawartych w art. 1, art. 3 i art. 4 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.

W ocenie tut. organu czynność przekształcenia prawa wieczystego użytkowania gruntu w prawo własności, należącego do Gminy, dokonana w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego nie stanowi nabycia nieruchomości.

Przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności na podstawie decyzji administracyjnej, wydanej przez właściwy organ, stanowi jedynie zmianę formy prawnej faktycznego prawa do nieruchomości. Nabycie prawa do nieruchomości nastąpiło bowiem już z chwilą zawarcia umowy o ustanowienie prawa wieczystego użytkowania.

Zatem przedmiotowa czynność przekształcenia prawa wieczystego użytkowania gruntu w prawo własności, należącego do Gminy, dokonana w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego nie stanowi nabycia nieruchomości, tym samym nie wypełnia określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT przesłanek uprawniających do uznania tej czynności za podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Mając na uwadze powyższe przepisy oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny, należy stwierdzić, iż czynność przekształcenia prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym i prawnym w prawo własności, dokonana w formie decyzji administracyjnej wydawanej przez jednostkę samorządu terytorialnego, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tym samym jednostka samorządu terytorialnego (Gmina) wydając decyzję o przekształceniu prawa użytkowania wiecznego gruntu w prawo własności nie będzie podatnikiem podatku VAT z tytułu dokonania tej czynności.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY