Czy w przypadku sprzedaży poszczególnych działek należy naliczyć podatek od towarów i usług?
sygnatura: ITPP2/443-97/08/AD
autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy
data: 2008-05-06
słowa kluczowe: | częstotliwość, działki, grunt niezabudowany, grunt zabudowany, nieruchomości, sprzedaż gruntów, stawka podstawowa podatku, towar używany |
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 stycznia 2008 r. (data wpływu 30 stycznia 2008 r.) uzupełnionym w dniach 10 i 29 kwietnia 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku opodatkowania dostawy działek letniskowych - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 stycznia 2008 r. został złożony wniosek (uzupełniony pismami z dnia 10 i 29 kwietnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku opodatkowania dostawy działek letniskowych.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W dniu 27 kwietnia 2006 r. nabył Pan wspólnie z kolegą od Agencji (Oddział Terenowy w B.) nieruchomość zabudowaną położoną w P. Gm. K. oznaczoną w ewidencji gruntów jako: działka nr (...) o powierzchni 0,8565 ha, obręb 0001 - M. K., rodzaj użytków: Bz-R VI- tereny rekreacyjno-wypoczynkowe (KW nr (...) Wydział Ksiąg Wieczystych Sąd Rejonowy w B). W tym samym roku dokonał Pan podziału ww. nieruchomości na 20 mniejszych działek, otrzymując w dniu 25 lipca 2006 r. od Burmistrza K. postanowienie z dnia 11 lipca 2006 r. Nr (...) zatwierdzające pozytywnie ten podział, jako zgodny z obowiązującym planem. Dla terenu, na którym położone są ww. działki obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zabudowy letniskowej.
W uzupełnieniu wniosku wskazano, iż przedmiotem sprzedaży będzie cała nieruchomość, która zabudowana jest 4 starymi, drewnianymi domkami letniskowymi o powierzchni 21,82 m#178;, 1 o powierzchni 30,00 m#178; oraz 2 murowanymi o powierzchni 20,70 m#178; (przeznaczone do rozbiórki), świetlicą (kontenerową) o powierzchni 45,41 m#178; oraz budynkiem sanitarnym o powierzchni 21,10 m#178;. Wskazał Pan, iż nie zna terminu budowy powyższych obiektów, ale z pewnością były one zbudowane w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, ponadto w związku z nabyciem nieruchomości nie przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego. Wyjaśnił Pan także, iż w poprzednim okresie nieruchomość pełniła funkcję pola namiotowego. Zgodnie z planem zagospodarowanie przestrzennego gminy są to tereny przeznaczone pod zabudowę letniskową i będą przedmiotem kilku transakcji. Celem nabycia nieruchomości było wybudowanie domu letniskowego dla własnych potrzeb, niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą i w okresie tym nie planował Pan jej sprzedaży. Natomiast powodem zmiany decyzji dotyczącej zaprzestania budowy było nabycie w 2007 r. działki letniskowej nad morzem o powierzchni ok. 600 m#178; i wybudowanie tam domu. W przeszłości nie zbywał Pan jakichkolwiek nieruchomości. W 1983 r. nabył Pan nieruchomość, dom jednorodzinny, w którym mieszka do chwili obecnej. W przyszłości nie planuje Pan zbycia posiadanych nieruchomości. Jest Pan współwłaścicielem (50% udziałów) firmy "P" sp. z o.o. zajmującej się przetwórstwem tworzyw sztucznych, która zarejestrowana jest w Krajowym Rejestrze Sądowym - pod numerem: KRS (...).
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Czy w przypadku sprzedaży poszczególnych działek należy naliczyć podatek od towarów i usług...
Zdaniem Wnioskodawcy, nie powinno ponosić się obciążenia podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy dostawy działek dokonuje osoba fizyczna nie zajmująca się profesjonalnie sprzedażą gruntów. Sama częstotliwość wykonywania czynności polegających na sprzedaży działek nie decyduje o byciu podatnikiem podatku od towarów i usług. Na potwierdzenie tego wskazał Pan orzeczenie NSA sygn. akt I FPS 3/07.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.
Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Definicję towaru ustawodawca zawarł w art. 2 pkt 6 powołanej ustawy, zgodnie z którą pod pojęciem towaru należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wymienionych w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Na potrzeby podatku VAT pojęcia ,,podatnik" i ,,działalność gospodarcza" zostały określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ww. ustawy. Podatnikami - wg zapisu art. 15 ust. 1 - są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza, zgodnie z ust. 2 tego artykułu, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Z tak określonego pojęcia działalności gospodarczej wynika, że dla celów podatku od towarów i usług nie jest konieczne, aby działalność była działalnością zarobkową, wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły przez podmioty gospodarcze (przedsiębiorców). Decydujące znaczenie ma częstotliwość dokonywania czynności i zamiar Wnioskodawcy . Ponieważ ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia ,,zamiar", jak również nie precyzuje pojęcia ,,sposób częstotliwy", w każdym przypadku należy badać, czy intencją określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowo-prawne było dokonywanie tej czynności wielokrotnie (więcej niż jednokrotnie) i jaki był zamiar Wnioskodawcy w momencie nabycia nieruchomości.
W myśl art. 29 ust. 5 ustawy w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
Z kolei co do zasady stawka podatku - na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy - wynosi 22%. Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku.
Jak wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego nabył Pan w dniu 27 kwietnia 2006 r. od Agencji nieruchomość zabudowaną (5 domkami drewnianymi, 2 murowanymi, świetlicą - kontenerową, budynkiem sanitarnym) położoną w P., która zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego gminy przeznaczona jest pod zabudowę letniskową. W tym samym roku, niespełna po trzech miesiącach dokonał Pan podziału tej nieruchomości na 20 mniejszych działek, uzyskując już w dniu 25 lipca 2006 r. postanowienie zatwierdzające pozytywnie ten podział, jako zgodny z obowiązującym planem. Na przedmiotowej nieruchomości zamierzał Pan wybudować dom letniskowy dla własnych potrzeb, niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, jednakże z uwagi na nabycie w 2007 r. działki nad morzem i wybudowanie tam domu zrezygnował z budowy.
W kontekście powyższego nie mogą być wzięte pod uwagę argumenty Pana dotyczące nabycia nieruchomości, która przeznaczona miała być na cele osobiste, ponieważ z okoliczności przedstawionych przez Pana wynika, że nabywając działkę już po niespełna 3 miesiącach od dokonanej transakcji (nabycie w dniu 25 kwietnia 2006 r. postanowienia o podziale z dnia 11 lipca 2006 r.) uzyskał postanowienie zatwierdzające przeprowadzony podział na działki letniskowe, które miały być przedmiotem kilku transakcji, co niewątpliwie świadczy o zamiarze dokonywania czynności sprzedaży wielokrotnie. Ponadto zaprzestał Pan budowy domu letniskowego na przedmiotowej nieruchomości z uwagi na nabycie działki nad morzem i wybudowania tam domu, w sytuacji gdy czynności tej dokonał dopiero w 2007 r., tj. po wcześniejszym załatwieniu formalności związanych z podziałem nieruchomości na mniejsze działki.
W związku z tym, iż od podatku od towarów i usług - w odniesieniu do gruntów - zwolniona jest jedynie dostawa terenów niezabudowanych innych niż budowlane oraz przeznaczonych pod zabudowę (art. 43 ust. 1 pkt 9 powołanej ustawy), transakcje zawierane przez Pana podlegać będą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Natomiast dostawa działek zabudowanych budynkami korzystać może ze zwolnienia od podatku od towarów i usług jednakże po spełnieniu przesłanek wynikających z art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy. Zwolnienie to zgodnie z powołanym wyżej art. 29 ust. 5 będzie dotyczyło także gruntów (działek), na których posadowione są budynki.
Końcowo wskazać należy, że powołany wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 29 października 2007 r. sygn. akt I FPS 3/07 jest rozstrzygnięciem w konkretnej sprawie, osadzonej w określonym stanie faktycznym i do niego się zwęża, w związku z tym nie ma mocy powszechnie obowiązującego prawa. Organ podatkowy jest zobowiązany traktować indywidualnie każdą sprawę, a orzeczenia sądu podejmowane są w oparciu o zebrany materiał dowodowy, dlatego trudno jest określić w jakim stopniu przedstawiona sprawa będąca przedmiotem rozstrzygnięcia sądu oraz sytuacja wskazana we wniosku są tożsame.
Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.