Nie ma miejsca wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w okolicznościach nabycia samochodu na terytorium kraju od podatnika z innego państwa członkowskiego.
sygnatura: ILPP2/443-94/08-3/SJ
autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu
data: 2008-04-16
słowa kluczowe: | dostawa towarów, nabycie wewnątrzwspólnotowe, transakcja wewnątrzwspólnotowa |
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Jawnej, przedstawione we wniosku z dnia 14 stycznia 2008 r. (data wpływu do Biura KIP w Lesznie 29 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku rozliczenia podatku od wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 stycznia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku rozliczenia podatku od wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca planuje w roku 2008 udział w aukcjach samochodowych organizowanych przez X Sp. z o.o. W ramach tych aukcji Spółka zamierza nabywać samochody, których sprzedawcami będą podmioty z siedzibą na terytorium innego niż Polska kraju członkowskiego Unii Europejskiej, zarejestrowane jako podatnicy podatku od wartości dodanej (dalej także jako: Dostawcy). Wnioskodawca jest zarejestrowanym w Polsce podatnikiem podatku od towarów i usług oraz dodatkowo zarejestrowanym podatnikiem dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych, tak zwanym podatnik VAT-UE i posiada numer indentyfikacyjny VAT-UE. X Sp. z o.o. posiadać będzie pełnomocnictwo do zawarcia umowy sprzedaży samochodu w imieniu i na rzecz sprzedawcy z tym z uczestników aukcji, który zaproponuje najwyższą cenę. Jeśli więc Spółka zaproponuje w trakcie aukcji najwyższą cenę i żaden inny uczestnik aukcji jej nie podwyższy, to nastąpi tzw. przybicie. Spółka stanie się właścicielem danego samochodu w momencie zapłaty ceny sprzedaży.
Po zakończeniu licytacji Spółka będzie zobowiązana do podpisania umowy sprzedaży samochodu z X Sp. z o.o., działającym jako pełnomocnik Dostawcy, w imieniu i na rzecz Dostawcy.
Umowę sprzedaży, jak wskazano, zawierać będzie X Sp. z o.o., działając w imieniu i na rzecz Dostawcy, jako pełnomocnik.
Samochód wystawiony na aukcji przez Dostawcę pozostanie własnością Dostawcy, aż do momentu przybicia w trakcie licytacji i zapłaty przez nabywcę ceny sprzedaży. Dopiero w tym momencie Wnioskodawca nabędzie prawo do rozporządzania samochodem jak właściciel. Wcześniej, to znaczy przed przybiciem i zapłaceniem ceny sprzedaży, prawo do rozporządzania towarem jak właściciel przysługuje wyłącznie Dostawcy, nie przysługuje natomiast ani Zainteresowanemu ani X Sp. z o.o.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy nabycie samochodu przez Spółkę w trybie opisanym w stanie faktycznym jest nabyciem wewnątrzwspólnotowym samochodu, a obowiązek rozliczenia podatku od towarów i usług będzie spoczywał na Spółce...
Zdaniem Wnioskodawcy, w opisanej w stanie faktycznym sytuacji mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów zrealizowaną przez Dostawcę na rzecz Spółki. Nie zmienia tego fakt, że do wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru (samochodu) dochodzi w wyniku aukcji zorganizowanej w Polsce przez X Sp. z o.o. Przywóz samochodu z kraju Dostawcy celem wystawienia go na aukcji jest neutralny podatkowo. Nie stanowi wewnątrzwspólnotowego nabycia ani w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym, ani w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Przywóz samochodu do Polski nie aktualizuje obowiązku w podatku akcyzowym. Dopiero przybicie w trakcie licytacji i zapłata ceny sprzedaży przenoszące własność samochodu na Spółkę powodują, że na podstawie art. 80 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym podatnikiem staje się Spółka jako podmiot, który nabył prawo rozporządzania samochodem jak właściciel.
Rozliczenie podatku akcyzowego nastąpi więc przez Spółkę jako podmiot, który nabędzie samochód w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia.
Taka kwalifikacja podatkowa jest spójna z zasadami wynikającymi z ustawy o podatku od towarów i usług, co dodatkowo potwierdza prawidłowość powyższej kwalifikacji na gruncie podatku akcyzowego. W podatku od towarów i usług bowiem, jeżeli przedmiotem nabycia będzie nowy środek transportu w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, wówczas podatek VAT będzie naliczony i pobierany w Polsce jako kraju, w którym samochód ten będzie używany, niezależnie od statusu podatkowego Dostawcy i nabywcy, którym to nabywcą będzie Spółka. Zasada rozliczania podatku od towarów i usług z tytułu nabycia nowego środka transportu oznacza, że to zawsze Spółka będzie podatnikiem zobowiązanym do rozliczenia podatku od towarów i usług. Obowiązek podatkowy powstanie dla Wnioskodawcy z chwilą otrzymania samochodu, nie później niż z chwilą wystawienia faktury przez Dostawcę. Podstawa opodatkowania podatkiem od towarów i usług dla Spółki będzie obejmowała kwotę podaną na fakturze wystawionej przez Dostawcę, a także podatki, opłaty i inne należności o podobnym charakterze związane z nabyciem towarów, wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez Dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia (czyli Spółki).
Podatek należny z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu stanowiącego nowy środek transportu Spółka rozliczy w ramach składanych przez siebie deklaracji podatkowych VAT-7 lub VAT-7K, przy czym w tym samym okresie rozliczeniowym (odpowiednio miesięcznym lub kwartalnym) wykaże podatek należny z tytułu nabycia samochodu i jednocześnie podatek naliczony. Spółka będzie związana ograniczeniami w zakresie odliczenia podatku naliczonego wynikającymi z ustawy VAT, jeśli przedmiotem nabycia będzie samochód osobowy w rozumieniu przepisów ustawy VAT.
Podatek należny z tytułu nabycia nowego środka transportu winien zostać przez Wnioskodawcę wpłacony do urzędu skarbowego w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Spółka winna także złożyć do urzędu skarbowego informację o wewnątrzwspólnotowym nabyciu środka transportu na druku VAT-23, wraz z kopią faktury potwierdzającej nabycie.
Na etapie rejestracji samochodu przez Wnioskodawcę niezbędne będzie posiadanie, wydanego przez naczelnika urzędu skarbowego na druku VAT-25, zaświadczenia potwierdzającego uiszczenie przez Spółkę podatku od towarów i usług z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego nowego środka transportu.
W razie nabycia samochodu nie będącego nowym środkiem transportu w rozumieniu przepisów ustawy VAT, zwanego potocznie ,,samochodem używanym", co do zasady jest ono opodatkowane podatkiem od towarów i usług jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru. Miejscem opodatkowania tego nabycia będzie Polska, jeśli na terytorium Polski taki samochód będzie się znajdował w momencie zakończenia wysyłki lub transportu. Mechanizm rozliczenia podatku od towarów i usług jest taki sam, jak w przypadku nabycia samochodu stanowiącego nowy środek transportu w rozumieniu ustawy VAT, z tą różnicą, że samochód spełniający warunki do uznania go za towar używany w rozumieniu ustawy VAT może zostać objęty w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia zwolnieniem przedmiotowym z podatku od towarów i usług.
Na etapie rejestracji ,,samochodu używanego" przez Spółkę niezbędne będzie posiadanie przez nią wydanego przez naczelnika urzędu skarbowego na druku VAT-25, zaświadczenia potwierdzającego brak obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług.
Na gruncie podatku od towarów i usług, sam przywóz do Polski samochodu przez podmiot wynajęty przez Dostawcę celem wstawienia na aukcję nie będzie jeszcze stanowił wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem nie spełniona zostanie niezbędna przesłanka zawarta w słowach: ,,towary te mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium kraju". W momencie przywozu do Polski danego samochodu wcale bowiem nie jest przesądzone, że samochód ten jako towar będzie służył wykonywaniu czynności opodatkowanych przez niego (czyli Dostawcę) jako podatnika na terytorium kraju. Sformułowanie: ,,towary te mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium kraju" oznacza, że musiałoby chodzić o czynność opodatkowaną podatkiem od towarów usług na terytorium Polski przez Dostawcę działającego jako podatnik podatku od towarów i usług. Tymczasem sprzedaż samochodu wystawionego na aukcję spełnia warunki uznania jej za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, dokonaną przez Dostawcę na rzecz Nabywcy. Z punktu widzenia Nabywcy jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towaru (samochodu wylicytowanego na aukcji). W rezultacie sam przywóz samochodu jest neutralny w podatku od towarów i usług, dopiero przybicie i zapłata ceny sprzedaży wylicytowanego samochodu sprawiają, że spełniona zostanie przesłanka do opodatkowania takiego nabycia przez Nabywcę jako wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, w rozumieniu art. 9 ustawy o podatku od towarów i usług.
Zdaniem Spółki oznacza to, że wewnątrzwspólnotowe nabycie samochodu jest dokonywane przez Spółkę i podlega udokumentowaniu fakturą wewnętrzną, wystawioną na podstawie faktury Dostawcy. Stawka podatku VAT będzie uzależniona od tego, czy nabyty samochód będzie nowym środkiem transportu w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług (wtedy wewnątrzwspólnotowe nabycie samochodu należy opodatkować według stawki 22%), czy też samochód będzie spełniał warunki do uznania go za samochód używany nie będący nowym środkiem transportu (wtedy wewnątrzwspólnotowe nabycie samochodu będzie zwolnione przedmiotowo z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, ale nadal będzie udokumentowane fakturą wewnętrzną).
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:
Stosownie do art. 7 ust. 1 powołanej ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).
Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy o VAT, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.
W myśl ust. 2 ww. artykułu przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że: