możliwość odliczenia podatku naliczonego w związku z zakupami dokonanymi w ramach realizacji projektu stypendialnego
sygnatura: IBPP1/443-414/07/ES
autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach
data: 2008-01-21
słowa kluczowe: | administracja samorządu terytorialnego, dotacja z Europejskiego Funduszu Społecznego, odliczenia, stypendia |
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Powiatu, przedstawione we wniosku z dnia 20 października 2007r. (data wpływu 29 października 2007r.), uzupełnionym pismem z dnia 10 stycznia 2008r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego w związku z zakupami dokonywanymi w ramach projektu ,,Wsparcie stypendialne dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych kończących się maturą, a pochodzących z obszarów wiejskich" - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 października 2007r. wpłynął ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 10 stycznia 2008r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z zakupami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług, a dokonywanymi w ramach działań związanych z projektem pod nazwą ,,Wsparcie stypendialne dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych kończących się maturą, a pochodzących z obszarów wiejskich".
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca, będąc czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług zrealizował projekt pod nazwą ,,Wsparcie stypendialne dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych kończących się maturą, a pochodzących z obszarów wiejskich", w ramach II Priorytetu Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
W związku z działaniami odnośnie ww. projektu, niezwiązanymi z realizacją zadań własnych, Powiat dokonywał zakupów opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Były to tonery, papier do drukarek, segregatory, koszulki na dokumenty, długopisy, ołówki, teczki, koperty, dyskietki, płyty CD, spinacze, które zostały wykorzystane w trakcie prac nad projektem t.j. drukowaniem list, zestawień, sprawozdań i archiwizacją dokumentacji dotyczącej projektu. Zakupy te nie były związane z czynnościami opodatkowanymi podlegającymi ustawie o podatku od towarów i usług, ponieważ w ramach projektu Powiat nie dokonywał sprzedaży opodatkowanej.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Czy Wnioskodawca może dokonywać odliczenia podatku VAT w trybie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, związanego ze wszystkimi zakupami dokonywanymi w ramach realizacji ww. projektu?
Zdaniem Wnioskodawcy, nie przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu dokonanego zakupu w trybie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku, gdy zakup nie wiąże się ze sprzedażą opodatkowaną.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
Prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki tj. odliczenia dokonuje podatnik VAT oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami podatkowymi.
Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.
Ze stanu faktycznego wynika, że Powiat dokonywał nabyć towarów i usług w ramach realizacji projektu ,,Wsparcie stypendialne dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych kończących się maturą, a pochodzących z obszarów wiejskich ".
Zakupy te nie były jednak związane z czynnościami opodatkowanymi podlegającymi ustawie o podatku od towarów i usług, gdyż w ramach projektu Powiat nie dokonywał sprzedaży opodatkowanej, nie została więc spełniona podstawowa przesłanka warunkująca prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.
Zatem, nie istnieje możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przez Wnioskodawcę w związku z zakupami dokonywanymi w ramach realizacji projektu ,,Wsparcie stypendialne dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych kończących się maturą, a pochodzących z obszarów wiejskich ".
Tym samym stanowisko Wnioskodawcy uznaje się za prawidłowe.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.