Dostawa terenów przeznaczonych pod zabudowę dokonana przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą jest czynnością podlegającą opodatkowaniu
sygnatura: IBPP1/443-68/07/AW
autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach
data: 2007-11-07
słowa kluczowe: | działalność gospodarcza, działki, grunt niezabudowany, grunty, sprzedaż gruntów |
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana T. G. przedstawione we wniosku z dnia 7 sierpnia 2007r. (data wpływu 9 sierpnia 2007r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zasadności opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży gruntów - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 sierpnia 2007r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zasadności opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży gruntów.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest wspólnie z żoną współwłaścicielem udziału #189; części nieruchomości składającej się z trzech sąsiadujących ze sobą działek stanowiących funkcjonalną całość. Udziały nabywane były w latach 1998-2002. Działki te były zabudowane budynkami mieszkalnymi rozebranymi przez Wnioskodawcę wraz ze współwłaścicielem gruntu. Dla nieruchomości tej zostały wydane warunki zabudowy i zagospodarowania terenu na budowę pawilonu handlowego do 1000 m kw powierzchni.Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, żona również prowadzi działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Obecnie zamierza sprzedać udziały w powyższej nieruchomości podając, że sprzedaż ta jest dla Wnioskodawcy i jego żony czynnością jednorazową i następuje z majątku osobistego. W związku z powyższym zadano następujące pytania: Czy od przedmiotowej sprzedaży należy zapłacić podatek od towarów i usług... Czy w przypadku zakupu w przyszłości innych działek i ich dalszej odsprzedaży, obecna sprzedaż będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...
Zdaniem Wnioskodawcy, zamierzona sprzedaż udziałów w nieruchomości nie spowoduje konieczności zapłacenia podatku od towarów i usług, ponieważ przedmiot sprzedaży stanowi majątek osobisty małżonków i nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Za towary natomiast uznaje się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 2 pkt 6 ustawy o VAT).
W związku z powyższym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług będzie podlegać dostawa gruntów zabudowanych jak i niezabudowanych, stanowiących tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę.
Stosownie do postanowień art. 15 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Zgodnie z ust. 2, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Z analizy powyższych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że sprzedaż udziałów w nieruchomości dokonana jednorazowo lecz z zamiarem wykonywania jej wielokrotnie jest dostawą w rozumieniu tej ustawy a osoba fizyczna dokonująca tej dostawy staje się podatnikiem podatku od towarów i usług. Jak wynika z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego, prowadzi on działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami i jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Zatem skoro Wnioskodawca jest już podatnikiem podatku od towarów i usług, to wszystkie wykonywane czynności mieszczące się w zakresie przedmiotowym opodatkowania tym podatkiem, będą podlegały opodatkowaniu. Brak jest bowiem podstaw prawnych do uznania, iż opodatkowanie podatkiem od towarów i usług następuje w sposób wybiórczy, tzn. niektóre czynności objęte zakresem przedmiotowym realizowane przez podatnika podatku od towarów i usług są opodatkowane, a niektóre nie.
Ponadto Wnioskodawca dokonywał zakupu udziałów w kilku działkach gruntowych na przestrzeni lat 1998-2002. Z opisanego we wniosku stanu faktycznego nie wynika, aby Wnioskodawca dokonywał nabycia przedmiotowych nieruchomości w ramach realizacji potrzeb osobistych, lecz zamierzał je wykorzystać do prowadzenia działalności gospodarczej lub odsprzedać potencjalnym inwestorom. Świadczy o tym fakt, że dla przedmiotowych nieruchomości wystąpiono o wydanie decyzji określającej warunki zabudowy i zagospodarowania tych nieruchomości pod zabudowę pawilonu handlowego, rozebrano znajdujące się na nieruchomościach budynki a w chwili obecnej Wnioskodawca znalazł potencjalnego inwestora, który zamierza wybudować na ww. działkach budynek wielomieszkaniowy. Wobec powyższego, należy uznać, iż podjęto działania zmierzające do uatrakcyjnienia posiadanej nieruchomości. Zachowania takie wskazują na przygotowanie działki do sprzedaży w taki sposób, aby uzyskać jak najwyższą cenę, a w efekcie prowadzą do wniosku, że planowane jest w tym zakresie wykonywanie działalności gospodarczej zdefiniowanej w art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Powyższe świadczy o zamiarze dokonywania w sposób częstotliwy i zorganizowany czynności o charakterze gospodarczym, pomimo iż opisana przez Wnioskodawcę dostawa ma być w jego ocenie czynnością jednorazową. W świetle powyższego nie można zaaprobować słuszności argumentu dotyczącego majątku osobistego Wnioskodawcy. Sprzedaży działek dokonuje podmiot mający już status podatnika podatku od towarów i usług, a to oznacza, iż - jak wskazano powyżej - wszystkie czynności objęte zakresem przedmiotowym opodatkowania będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Należy również wziąć pod uwagę ewentualny zamiar Wnioskodawcy polegający na tym, by w przyszłości dokonywać ponownie zakupu i dalszej odsprzedaży kolejnych nieruchomości.Biorąc zatem pod uwagę, że dostawa działek wyczerpuje znamiona działalności gospodarczej wykonywanej przez podatnika podatku od towarów i usług, a także iż dokonuje dostaw terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę powoduje, że powyższa czynność będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług.
Ponadto w kwestii dotyczącej drugiego sformułowanego we wniosku ORD-IN pytania należy wskazać, iż to czy Wnioskodawca w przyszłości będzie dokonywał nabycia i dostaw innych działek pozostanie bez wpływu na opodatkowanie podatkiem od towarów i usług ,,obecnej sprzedaży" bowiem, jak stwierdzono powyżej, dostawa przedmiotowych działek nr 16 oraz 15/1, 15/2 będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe. Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji. Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.