Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług sprzedaży nieruchomości - budynku wraz z gruntem lub wydzielonych lokali wraz z przynależnym udziałem w gruncie - przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej.
sygnatura: ILPP1/443-114/07-2/SJ
autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu
data: 2007-10-31
słowa kluczowe: | budynek, podatnik podatku od towarów i usług, sprzedaż budynków, sprzedaż nieruchomości |
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 10 sierpnia 2007 r. (data wpływu 14 sierpnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 sierpnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży nieruchomości.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Rodzice Wnioskodawcy kupili w 199X r. w drodze przetargu nieruchomość zabudowaną budynkiem mieszkalnym o 6-ciu lokalach mieszkalnych i jednym lokalu użytkowym.
Budynek posadowiony na działce o pow. 152 m#178;. przeznaczony był do remontu kapitalnego. Dodatkowo w 199X r. nabyta została działka niezabudowana o powierzchni 70 m#178; przylegająca do nieruchomości zakupionej w roku poprzednim. Po przeprowadzonym remoncie kapitalnym ww. budynku, wpisanego do rejestru zabytków, starosta ś. w dniu 24 kwietnia 200X r. wydał decyzję - pozwolenie na użytkowanie budynku mieszkalno-usługowego o powierzchni użytkowej dla usług 342,1 m#178; i powierzchni użytkowej mieszkań 65,6 m#178;.
Po śmierci ojca Wnioskodawcy spadek nabyli po nim: Wnioskodawca w 15/16 częściach oraz córka zmarłego w 1/16 co potwierdza prawomocne postanowienie Sądu Rejonowego z dnia 4 grudnia 200X r.
Na podstawie umowy darowizny, potwierdzonej aktem notarialnym z dnia 21 grudnia 200X r. matka Wnioskodawcy podarowała cały swój udział w prawie własności wskazanych na wstępie nieruchomości synowi tj. Wnioskodawcy.
W wyniku wskazanych: postępowania spadkowego i umowy darowizny współwłaścicielami nieruchomości są aktualnie:
Współwłaściciele nieruchomości zamierzają po 1 stycznia 2008 r. dokonać jej zbycia:
a/ w całości - zgodnie z wydaną decyzją-pozwoleniem na użytkowanie, lub w przypadku braku nabywcy
b/ wydzielić w budynku samodzielne lokale użytkowe i mieszkalne i sprzedać:
nbspnbspnbsp1 samodzielny lokal mieszkalny z % udziałem w gruncie pod budynkiem,
nbspnbspnbsp7 samodzielnych lokali użytkowych z % udziałem w gruncie pod budynkiem,
nbspnbspnbsp1 samodzielny lokal użytkowy z % udziałem w gruncie pod budynkiem wraz z działką niezabudowaną przylegającą do budynku.
W związku z powyższym zadano następujące pytania:
Zdaniem Wnioskodawcy, z uwagi na fakt, iż nieruchomość została nabyta w drodze spadku i darowizny i aktualnie stanowi dobro osobiste współwłaścicieli, sprzedaż jej nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary, w myśl art. 2 pkt 6 ww. ustawy, należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Podatnikami, stosownie do przepisu art. 15 ustawy są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Działalność gospodarcza w myśl art. 15 ust. 2 ww. ustawy obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Powyższe oznacza, że mimo uznania dostawy nieruchomości jako czynności podlegającej co do zasady opodatkowaniu podatkiem VAT, to nie w każdym przypadku pojawi się jednak faktyczne obciążenie tym podatkiem. Bowiem działalność gospodarcza dla celów podatku VAT to przede wszystkim profesjonalny obrót gospodarczy, realizowany w sposób zorganizowany, a tym samym ciągły. Za działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług uważa się również czynności z zakresu działalności produkcyjnej, handlowej lub usługowej wykonywane sporadycznie, a nawet jednorazowo - jednak tylko wtedy, gdy okoliczności, w których wykonywane są te transakcje wskazują na zamiar ich wykonywania w sposób częstotliwy.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika zamiar dokonania jednorazowej transakcji sprzedaży całej nieruchomości stanowiącej majątek osobisty współwłaścicieli, bądź w przypadku braku nabywcy - odrębnych lokali wraz z przynależnym udziałem w gruncie i niezabudowaną działką przylegającą do budynku.
Powyższe oznacza, iż przedmiotowa czynność nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ w transakcji tej dokonujący sprzedaży nie będzie występował jako podatnik podatku VAT wykonujący samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Wskazana nieruchomość stanowi bowiem majątek prywatny osób fizycznych, a sama sprzedaż zostanie dokonana w okolicznościach nie wskazujących na zamiar wykonywania tej czynności w sposób częstotliwy i powtarzalny.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.