Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

Czy istnieje obowiązek opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy ww. działek budowlanych z majątku osobistego

sygnatura: ITPP1/443-113/07/RS

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

data: 2007-10-25

słowa kluczowe:częstotliwość, działalność rolnicza, grunt niezabudowany, grunty, nieruchomości, rolnicy, sprzedaż gruntów, zamiar

Wniosek ORD-IN: [ 1204 kB]

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 06 sierpnia 2007 r. ( data wpływu 09 sierpnia 2007 r.) uzupełnionego dnia 22 października 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności sprzedaży gruntów pod zabudowę - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09 sierpnia 2007 r. został złożony w/w wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności sprzedaży gruntów przeznaczonych pod zabudowę.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

W dniu 02 lipca1986 r. na podstawie umowy darowizny otrzymał Pan od rodziców grunty rolne o powierzchni 8,5 ha obejmujące działki. W latach 1986 - 1996 ziemia ta była uprawiana. W dniu 18 grudnia1996 r. miał Pan ciężki wypadek samochodowy, w wyniku którego do czerwca 2005 r. przebywał na rencie inwalidzkiej. W latach 1999 - 2000 próbował Pan wznowić uprawę ziemi, jednak stan zdrowia nie umożliwiał prowadzenie gospodarstwa rolnego. Od 2001 r. powyższe grunty były wydzierżawiane. Oprócz tego prowadził Pan w okresie od lutego 2000 r. do lipca 2001 r. działalność w zakresie handlu maszynami rolniczymi będąc podatnikiem podatku VAT. Po podziałach działki wyodrębniono działki, które w ramach zagospodarowania przestrzennego Gminy z dnia 16 listopada 2005r zostały przeznaczone pod zabudowę jednorodzinną. W wyniku podziału powstały działki od nr do, w tym działki, które stanowią teren wewnętrznych dróg dojazdowych a działki, tereny pasów technicznych. Na działce znajduje się Pana dom mieszkalny, którego budowę rozpoczęto w 1988 r. W 2006 r. wznowił Pan działalność gospodarczą prowadzoną w zakresie biura prawnego będąc ponownie podatnikiem podatku VAT. W dniu 02 sierpnia 2007 r. z majątku osobistego dokonał Pan sprzedaży jednej z 38 działek przeznaczonych pod zabudowę jednorodzinną, a notariusz ustalił podatek VAT w wysokości 22%. W uzupełnieniu wskazuje Pan, że do sierpnia 2007 r. powyższe działki były dzierżawione. Ponadto informuje Pan, że przedmiotowe działki do momentu sprzedaży są wykorzystywane jako działki rolne.

W związku z powyższym zadał Pan następujące pytanie.

Czy istnieje obowiązek opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy ww. działek budowlanych z majątku osobistego...

Zdaniem Pana zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów, którym w myśl art. 2 ust. 6 są grunty. Z art. 15 ust. 2 wynika, że działalność gospodarcza dla celów podatku VAT jest profesjonalny obrót gospodarczy, realizowany w sposób zorganizowany, a co za tym idzie w sposób ciągły. Działalność ta powinna cechować się stałością, powtarzalnością i niezależnością, gdyż związana jest z profesjonalnym obrotem gospodarczym zgodnie z wyrokiem ETS w sprawie C-230/94 między "R" a "F" H.). Także WSA we Wrocławiu w wyroku z dnia 6 września 2006 r. (SA/Wr 1254/05) stwierdził, że wykorzystanie majątku prywatnego przez osoby fizyczne stanowi działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT pod warunkiem, że ma charakter ciągły i dla celów zarobkowych. Nie jest działalnością handlową (gospodarczą) w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT sprzedaż majątku osobistego, który został kupiony na własne potrzeby, a nie w celu odsprzedaży. Z wykładni językowej wynika, że ustawodawca uzależnił opodatkowanie sprzedaży gruntu od celu jego nabycia tj. odsprzedaży. Według Pana w sytuacji kiedy nie doszło do kupna działek budowlanych w celu ich dalszej odsprzedaży tylko w drodze darowizny zostały one nabyte do majątku osobistego, to sprzedaż ta nie będzie podlegać opodatkowaniu. Powyższe potwierdza wyrok WSA w Warszawie z 18 stycznia 2006 r., III SA/Wa 3885/06. Zdaniem Pana sprzedaż majątku prywatnego nabytego w celu wykorzystania na własne potrzeby nie podlega opodatkowaniu nawet gdy sprzedaży dokonano kilkunastu nabywcom. Ponadto NSA w wyroku z dnia 24 kwietnia 2007 r. podkreślił, że można opodatkować sprzedaż kilku działek w sytuacji, gdy zamiar sprzedaży pojawi się w momencie nabycia a nie w chwili podziału geodezyjnego jednej nieruchomości gruntowej na kilka mniejszych. W sytuacji Pana w momencie otrzymania gruntu w ramach darowizny było wykorzystanie gruntu na cele rolnicze. Z wyroku NSA z dnia 4 października 2000 r (III SA 1901/99) wynika, że nie jest słuszny pogląd ,, że u zarejestrowanego podatnika VAT każda sprzedaż towarów lub odpłatne świadczenie usług jest opodatkowane. W każdym przypadku indywidualnie muszą być badane zarówno podmiotowe, jak przedmiotowe przesłanki wystąpienia obowiązku podatkowego". Jeżeli podatnik VAT sprzedaje majątek, którego część przeznaczył na potrzeby osobiste a więc inne niż związane z prowadzoną działalnością, wówczas nie występuje w tej transakcji jako podatnik. Sprzedaż taka nie jest opodatkowana nawet gdy sprzedawca dla celów działalności gospodarczej jest zarejestrowany jako podatnik VAT co stwierdził ETS w orzeczeniu w sprawie C-291/92. Przedmiotowa nieruchomość zdaniem Pana w całym okresie jej posiadania była wykorzystywana w ramach majątku osobistego. Według Pana w zaistniałym stanie faktycznym nie ma obowiązku opodatkowania dostawy działek budowlanych podatkiem od towarów i usług.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, stwierdzam co następuje.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Towarami zgodnie z art. 2 pkt 6 ww. ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Pojęcia ,,podatnik" i ,,działalność gospodarcza", na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 tej ustawy. Podatnikami - wg zapisu art. 15 ust. 1 - są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza, zgodnie z ust. 2 tego artykułu, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W konsekwencji należy uznać, że działalność prowadzona przez rolników mieści się w pojęciu działalności gospodarczej, która obejmuje także czynności polegające na sprzedaży gruntów.

Mając na uwadze powyższe, dla rozstrzygnięcia kwestii opodatkowania istotne znaczenie ma fakt, że grunty otrzymane przez Pana w drodze darowizny były przedmiotem dzierżawy (działalności gospodarczej) oraz przed dzierżawą jak i po dzierżawie (do momentu sprzedaży) grunty te były i będą wykorzystywane do prowadzonej przez Pana działalności rolniczej. Ponadto dla działek przeznaczonych pod zabudowę, które powstały w wyniku przekształcenia gruntów rolnych, istotne znaczenie ma, że czynności tej można przypisać znamiona działalności gospodarczej prowadzonej z zamiarem wykonywania jej w sposób częstotliwy. Ponieważ ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia ,,zamiar", jak również nie precyzuje pojęcia ,,sposób częstotliwy", w każdym przypadku należy badać, czy intencją określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowo-prawne było dokonywanie tej czynności wielokrotnie (więcej niż jeden raz). Dokonanie sprzedaży jednej działki jak i zamiar dokonania sprzedaży pozostałych wydzielonych niezabudowanych (przeznaczonych pod zabudowę) działek ma niewątpliwie charakter powtarzalny a warunek zamiaru dokonywania tych czynności w sposób częstotliwy zostaje tu wypełniony. W związku z tym nie można mówić o czynności jednorazowej.

Ponadto należy podkreślić, że z uwagi na fakt, iż przedmiotowe działki były i są nadal wykorzystywane jako rolne, służą działalności gospodarczej, która zgodnie z ww. ustawą obejmuje również rolników. Zatem grunty te nie są majątkiem osobistym, który z samej nazwy służy do zaspokojenia tylko i wyłącznie potrzeb osobistych (prywatnych). Wobec powyższego nie można zgodzić się z Pana stanowiskiem, że sprzedaż działek to sprzedaż majątku osobistego.

W związku z tym, iż od podatku od towarów i usług - w odniesieniu do gruntów - zwolniona jest jedynie dostawa terenów niezabudowanych innych niż budowlane oraz przeznaczonych pod zabudowę (art. 43 ust. 1 pkt 9 powołanej ustawy), transakcje zawierane przez Pana dot. działek przeznaczonych pod zabudowę nie korzystają i nie będą korzystać z powyższego zwolnienia.

Reasumując, dokonana przez Pana dostawa gruntu jak i dostawy pozostałych działek przeznaczonych pod zabudowę, będących przedmiotem dzierżawy jak i służących działalności rolniczej, są czynnościami podlegającymi uregulowaniom zawartym w ustawie o podatku od towarów i usług i podlegają opodatkowaniu ww. podatkiem.

Odnosząc się natomiast do powołanych w treści złożonego wniosku wyroków stwierdzić należy, iż są one rozstrzygnięciami w konkretnych sprawach i tylko do nich się zawężają, w związku z tym nie mają mocy powszechnie obowiązującego prawa.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji oraz stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY