Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

Opodatkowanie sprzedaży udziałów w gruntach.

sygnatura: ILPP1/443-103/07-2/BP

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

data: 2007-10-06

słowa kluczowe:czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług, działalność gospodarcza, działki, grunty, podatnik, sprzedaż gruntów

Wniosek ORD-IN: [ 670 kB]

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 6 sierpnia 2007 r. (data wpływu 8 sierpnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży udziałów w gruntach #8722; jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 sierpnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży udziałów w gruntach.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca odziedziczył w 1/6 części gospodarstwo rolne obejmujące grunty o powierzchni 1,8569 ha sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako grunty orne. W roku 2006 tak Wnioskodawca, jak inni spadkobiercy sprzedali udziały w gruncie położonym na X. Pozostałe grunty położone na Z spadkobiercy zamierzają sprzedać w roku 2007 nabywcy pozyskanemu przez biuro obrotu nieruchomościami.

W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego uchwalonym w roku 2005 grunty położone na Z przeznaczono w części pod zabudowę mieszkaniową, w części pod zabudowę usługową, zieleń i ulice. Od wydania postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku nie tylko nie dokonano podziałów, ale także nie uzbrojono nieruchomości. Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej, nie posiada też gospodarstwa rolnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż udziałów w gruntach nabytych tytułem spadku będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy sprzedaż udziałów w gruntach nabytych tytułem spadku nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wnioskodawca nie jest podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. W orzecznictwie przywołanym przez Wnioskodawcę (wyrok NSA z dnia 24 kwietnia 2007 r. pod sygn. akt I FSK 603/06 i wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 6 września 2006 r. pod sygn. akt I SA/Wr 1254/05) zaprezentowano stanowisko, że sprzedaż przedmiotów z majątku prywatnego (niezwiązanego z działalnością gospodarczą) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

#8722; odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,

#8722; eksport towarów,

#8722; import towarów,

#8722; wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,

#8722; wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Za dostawę towarów stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o VAT uważa się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Według art. 2 pkt 6 ustawy o VAT towarami są rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wyznacza nie tylko czynnik przedmiotowy #8722; katalog czynności podlegających opodatkowaniu, ale także czynnik podmiotowy #8722; czynności podlegające opodatkowaniu musi wykonywać podatnik VAT.

Podatnikami na mocy art. 15 ust. 1 ustawy o VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat tej działalności.

Działalność gospodarcza w myśl art. 15 ust. 2 ustawy o VAT obejmuje:

#8722; wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne i rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy,

#8722; czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Przepisy ustawy o VAT nie dają definicji ,,częstotliwości". Z zamiarem wykonywania działalności w sposób częstotliwy mamy do czynienia wtedy, gdy zostanie wykazane, że intencją określonej czynności o skutkach podatkowo-prawnych było wykonywanie takich czynności wielokrotnie. Do uznania dostawy towarów (nawet jednorazowej) za działalność gospodarczą trzeba, żeby w momencie wykonywania czynności podmiot miał zamiar wykonywania takich czynności wielokrotnie, jak również, żeby dostawa była jedynym celem uprzedniego nabycia towarów.

Sprzedaż przez Wnioskodawcę udziałów w gruntach nabytych tytułem spadku nie mieści się w zakresie podmiotowym opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Wnioskodawca nie odpowiada bowiem definicji podatnika z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT. Przy sprzedaży udziałów w gruntach Wnioskodawca nie będzie działał w charakterze handlowca, tzn. podmiotu trudniącego się handlem. Za handel uważa się zorganizowany obrót towarami polegający na kupnie-sprzedaży. Ponieważ Wnioskodawca odziedziczył gospodarstwo rolne, nie można uznać, że udziały w gruntach nabyto w celu odsprzedaży. Wnioskodawca, sprzedając udziały w gruntach, czyni użytek z przysługującego mu prawa do rozporządzania majątkiem zgodnie z art. 1036 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

Reasumując, jeżeli Wnioskodawca nigdy nie wykorzystywał przedmiotowych gruntów ani w działalności gospodarczej, ani w działalności rolniczej i nie został zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, wówczas uznaje się, że ich sprzedaż nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi #8722; Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach #8722; art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY