Czy odsprzedaż zakupionej nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym podlega opodatkowaniu podatkiem VAT biorąc pod uwagę, że odsprzedaż będzie częstotliwa?Czy odsprzedaż zakupionej nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym podlega opodatkowaniu podatkiem PCC?
sygnatura: 1437/ZI/443/62/JS/07
autor: Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek
data: 2007-09-25
słowa kluczowe: |
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek
postanawia
uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w zakresie podatku od towarów i usług, zawarte we wniosku złożonym dnia 1 czerwca 2007 roku, uzupełnionym 10 lipca 2007 roku, za nieprawidłowe w zakresie pytania nr 1, za prawidłowe w zakresie pytania nr 2.
UZASADNIENIE
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że jako osoba fizyczna zakupił Pan nieruchomość obejmującą grunt zabudowany używanym kilka lat budynkiem mieszkalnym. Nieruchomość ta została zakupiona od osób fizycznych, cena nie zawierała podatku od towarów i usług. Ma Pan zamiar czasowo zamieszkać w nabytej nieruchomości, przeprowadzić remont i przebudowę a następnie sprzedać. Posiada Pan też inny budynek mieszkalny, który również zamierza Pan sprzedać a więc sprzedaż nie będzie sprzedażą jednorazową. Co prawda prowadzi Pan działalność gospodarczą ale nabyte nieruchomości nie były ewidencjonowane jako środki trwałe, jak również w kosztach prowadzonej działalności nie ewidencjonował Pan żadnych kosztów związanych z zakupionymi nieruchomościami. Kupno nieruchomości traktuje Pan jako wydatek osobisty.
Zadaje Pan pytania:
1. Czy odsprzedaż zakupionej nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym podlega opodatkowaniu podatkiem VAT biorąc pod uwagę, że odsprzedaż będzie częstotliwa?
2. Czy odsprzedaż zakupionej nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym podlega opodatkowaniu podatkiem PCC?
Zgodnie z art. 5 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 z 2004 roku poz.535 z poźn. zm.) - zwanej dalej ,,ustawą o VAT" - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów na terenie kraju. Za towary w świetle art. 2 pkt. 6 rozumie się rzeczy ruchome jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Zgodnie z art. 7 ust. 1 cyt. ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.
Jak wynika z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel i rezultat takiej działalności.
Jednakże opisanego we wniosku zakupu nieruchomości nie dokonał Pan w ramach prowadzonej działalności, traktując go jako wydatek osobisty. Charakter wydatku potwierdza również deklarowana chęć zamieszkania w zakupionym domu po dokonaniu remontu. Ponadto w zaświadczeniu o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej w puncie 3 określającym przedmiot działalności gospodarczej nie zostały wymienione usługi wymienione w dziale 70.11 PKWiU związane z zagospodarowywaniem nieruchomości i ich sprzedażą. W związku z powyższym remont nabytego domu a potem ewentualna sprzedaż powinny być traktowane jako czynności związane z majątkiem osobistym. Zatem w świetle powyższych okoliczności remont nabytego domu i jego ewentualna sprzedaż nie będzie podlegać regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług; będzie natomiast podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art 1 ust. 1 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z dnia 9 września 2000 roku (tj Dz. U z 2005 roku nr 41 poz. 399 z późn zm) w brzmieniu: podatkowi podlegają następujące czynności cywilnoprawne: umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
Należy zaznaczyć, że jeżeli ma Pan zamiar uznać wykonanie powyższych czynności za wykonywanie ich w sposób częstotliwy to będą one zwolnione z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust 1 pkt 2 i pkt 10 ustawy o VAT w brzmieniu: ,,zwalnia się od podatku: pkt 2: dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze; oraz pkt 10: dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe,"
Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanowił jak w sentencji.
Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.