Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy sprzedaż udziałów w tych nieruchomościach i gruntach spowoduje obowiązek zapłaty podatku VAT od wszystkich działek, od niektórych z nich, czy od żadnej?

sygnatura: 1406/VAT/44335/MO/07

autor: Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim

data: 2007-09-12

słowa kluczowe:

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim działając na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ,,Ordynacja podatkowa" (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.), po zapoznaniu się z wnioskiem Strony z dnia 18-06-2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

p o s t a n a w i a

stwierdzić, że stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 18 czerwca 2007r., Strona zwróciła się do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Strona przedstawiła następujący stan faktyczny:

Podatniczka jest podatnikiem podatku VAT w tutejszym urzędzie, prowadzi działalność konsultingową.Na przełomie marca i kwietnia 2004r. wraz z mężem, nabyła w drodze przetargu udział, na prawach współwłasności z innymi osobami fizycznymi, w nieruchomościach położonych w Żyrardowie.Nieruchomości te nabyła od Gminy Żyrardów. Wszystkie działki były zabudowane. W trakcie posiadania tych działek dokonała rozbiórek (opuszczonych budynków) z nakazu Powiatowego inspektora Nadzoru Budowlanego. Nieruchomość przy ul. S. niezabudowaną nabyła od Fundacji . Wszystkie te działki stanowią razem jedną całość o powierzchni 4519m2.Obecnie jedna z działek jest zabudowana budynkiem dawnego kina, jedna pawilonem usługowym, trzy działki są niezabudowane.W planie zagospodarowania przestrzennego wszystkie działki przeznaczone są pod zabudowę mieszkaniową.Przy zakupie przedmiotowych udziałów w nieruchomościach - nie były one obciążone podatkiem VAT.Udział w tych nieruchomościach został zakupiony do majątku osobistego - nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Został zakupiony w celu pobudowania centrum usługowo handlowego, a nie w celu sprzedaży.W dniu 14.06.2007 zawarła umowę przedwstępną na sprzedaż wszystkich udziałów w tej nieruchomości Spółce z o.o. Sprzedaż odbędzie się jednym aktem notarialnym.W roku bieżącym nie dokonała żadnej sprzedaży nieruchomości, ani ruchomości o wyższej wartości i nie przewiduje sprzedaży innych nieruchomości.

Pytanie:

Czy sprzedaż udziałów w tych nieruchomościach i gruntach spowoduje obowiązek zapłaty podatku VAT od wszystkich działek, od niektórych z nich, czy od żadnej?

Stanowisko wnioskodawcy:

Jednorazowa sprzedaż udziału w tych nieruchomościach nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.Uzasadniając swoje stanowisko Strona wskazuje, iż: Po przeanalizowaniu obowiązujących przepisów oraz orzecznictwa sądów administracyjnych i ETS, sprzedaż działek, w jej przypadku udziału we współwłasności działek, z majątku osobistego nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.W wyroku z 4 października 1994r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości (sygn. Akt C-291) stanął na stanowisku, że jeżeli podatnik, w rozumieniu art. 2 (I) VI Dyrektywy, sprzedaje majątek, którego część przeznaczył na cele inne niż związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, nie występuje on jako podatnik. Transakcja taka nie podlega zatem opodatkowaniu VAT.Pogląd ten podzielił również Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 21 lutego 2007r., sygn. Akt III SA/Wa 4176/06 stwierdzając:,,nie jest słuszny pogląd organów podatkowych, że z art. 15 ust. 2 ustawy ow VAT wynika, iż wykonanie czynności w sposób jednorazowy, w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy, powoduje przekształcenie działalności tego podatnika w działalność gospodarczą. Nie jest również tak, że jakakolwiek czynność wykonana przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego. Obowiązek podatkowy w VAT nie powstaje w sytuacji, gdy podmiot prowadzący działalność dokonuje czynności, które odnoszą się do majątku osobistego niezwiązanego z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia, co następuje:

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług.

Za towary w świetle art. 2 pkt. 6 rozumie się rzeczy ruchome jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Zgodnie z art. 7 ust. 1 cyt. ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

Od chwili wejścia w życie tych przepisów, tj. 01 maja 2004r. zasadą jest więc opodatkowanie dostawy gruntów podatkiem od towarów i usług.

W rozumieniu art. 15 ust. 1 cyt. wyżej ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z kolei, stosownie do ust. 2 tego artykułu, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalaność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia, czy czynności sprzedaży przez podatnika zabudowanych i niezabudowanych działek, spełniają przesłanki do uznania ich za podlegające opodatkowaniu, ma wykładnia użytego zwrotu ,,w okolicznościach wskazujących na zamiar ich wykonywania w sposób częstotliwy".

Ustawodawca nie definiuje pojęcia ,,częstotliwy", należy, zatem przyjąć potoczne rozumienie tego słowa, jako czynności powtarzającej się w określonym przedziale czasowym.Przepisy ustawy nie definiują również pojęcia ,,zamiar", należy, zatem rozumieć je jako ,,intencję zrealizowania czegoś".

Jeżeli zatem osoba fizyczna dokonuje sprzedaży majątku osobistego, np. działek i gdy wykonuje to w warunkach wskazujących, że działania te są czynione z zamiarem powtarzania - czynności te należy zakwalifikować jako działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 w/w ustawy, a osoba je wykonująca uzyskuje status podatnika podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik zamierza dokonać jednorazowej sprzedaży udziałów w działkach zabudowanych i niezabudowanych - przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe.

Zdaniem organu podatkowego - jedność miejsca i czasu dostawy, a także objęcie czynności jednym aktem notarialnym świadczą o tym, że będzie to transakcja jednorazowa, bez zamiaru wykonywania tych czynności w sposób częstotliwy, wobec tego Strona sprzedająca nie będzie miała statusu podatnika podatku od towarów i usług

W świetle powyższego stanowisko Strony jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika (art. 14 b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14 b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 ustawy Ordynacji podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej).

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY