oCzy opłaty za czynności związane z udostępnianiem dokumentów z zasobu geodezyjnego i kartograficznego ( sprzedaż map, danych z ewidencji gruntów i budynków, a także wykonywanie wyrysów i wypisów z operatu ewidencyjnego), są opłatami , do których ma zastosowanie ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ?oCzy ww. opłaty podlegają zwolnieniu z podatku od towarów i usług ?oCzy z tyt. ww. opłat należy wystawiać rachunki zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ?
sygnatura: 1419/UPP/443-52/07/MP
autor: Urząd Skarbowy w Płocku
data: 2007-09-07
słowa kluczowe: |
P O S T A N O W I E N I E
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4, w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zmianami.) postanawia wydać pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, oceniając stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 29.06.2007 r. (data wpływu do urzędu - 29.06.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji, jako prawidłowe.
U z a s a d n i e n i e
Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Wnioskodawca świadczy usługi udostępniania dokumentów z zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Za powyższe czynności pobiera opłaty określone rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 19 lutego 2004 r. w sprawie wysokości opłat za czynności geodezyjne i kartograficzne oraz udzielanie informacji, a także za wykonywanie wyrysów i wypisów z operatu ewidencyjnego (Dz. U. Nr 37, poz. 333) i na podstawie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54., poz. 535 ze zmianami ) wystawia faktury VAT, zawierające w kolumnie ,,podatek" skrót ,,zw," (zwolnione). Obrót roczny z tego tytułu wynosi ok. 600 000 zł.
Stanowisko Wnioskodawcy: Wnioskodawca uważa, że w świetle art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane , z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Wnioskodawca jako jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej jest podatnikiem podatku od towarów i usług, o ile wykonuje czynności na podstawie umów cywilnoprawnych. Prowadzenie powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego nie wynika z umów, ale z art. 40 Prawa geodezyjnego i kartograficznego ( Dz. U. z 2005 r. Nr 240, poz. 2027), co oznacza, że jest nałożone przepisem prawa . Dlatego też, zdaniem Wnioskodawcy opłaty za czynności związane z udostępnianiem dokumentów zasobu geodezyjnego i kartograficznego nie powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT. Wobec powyższego z tytułu ww. opłat należy wystawiać rachunki na podstawie art. 87 ust. 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, a nie faktury VAT.
Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy:Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego:oart. 5 ust. 1 , art. 15 ust. 6, art. 106 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze. zmianami) ,oart. 87 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami).
Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska Wnioskodawcy, uzasadnionej w sposób następujący:Zgodnie z treścią art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zmianami ) - nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Wykonywane przez Wnioskodawcę czynności związane z udostępnianiem danych powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego - sprzedaż map, danych z ewidencji gruntów i budynków, a także wykonywanie wyrysów i wypisów z operatu ewidencyjnego na podstawie ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne ( Dz. U. Nr 240, poz. 2027) należą do kategorii spraw z zakresu administracji publicznej, za wykonywanie których pobierane są opłaty określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 19.02.2004 r. w sprawie wysokości opłat za czynności geodezyjne i kartograficzne oraz udzielanie informacji, a także za wykonywanie wypisów i wyrysów z operatu ewidencyjnego ( Dz. U. Nr 37, poz. 333 ). Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają : odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Pobieranie opłat za czynności związane z udostępnianiem dokumentów z zasobu geodezyjnego i kartograficznego nie może być utożsamiane ani z dostawą towarów ani ze świadczeniem usług, a także z czynnościami zrównanymi z nimi, określonymi w art. 7 i 8 tej ustawy . Opłata za ww. czynności jest, zgodnie z przepisami ustawy o finansach publicznych, daniną publiczną, obowiązek jej wniesienia wynika bowiem z przepisów o charakterze publicznoprawnym. Reasumując - jeżeli podatnik, będący organem władzy publicznej, który na mocy przepisów prawa został zobligowany do wykonywania określonej czynności, za którą pobiera ściśle określoną opłatę, to czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.Fakturami VAT, zgodnie z treścią art. 106 ustawy o VAT, dokumentowane winny być jedynie czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z zastrzeżeniem ust.2. Czynności , do których nie mają zastosowania przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, winny być dokumentowane rachunkami zgodnie z art. 87 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa.
Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jego zaistnienia .Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, w terminie 7 dni od daty doręczenia, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa).
Referencje