Wnioskodawca zwraca się z prośbą o udzielenie pisemnej informacji w kwestii dotyczącej opodatkowania podatku od towarów i usług sprzedaży działek.
sygnatura: 1409/PP/443/35/07/AA
autor: Urząd Skarbowy w Legionowie
data: 2007-09-07
słowa kluczowe: |
Pismem z dnia 25.06.2007 roku, Pani...........zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w następującym stanie faktycznym. W dniu 15.03.1991 roku, aktem notarialnym Rep. A Nr 3084/91 Podatniczka stała się właścicielem działki rolnej nr 39 o powierzchni 6100 m #178;, którą dostała od rodziców. Działka ma nietypowy kształt, szerokość 14 m, a długość 400 m. Celem darowizny było zabezpieczenie materialne dla niej i jej rodziny oraz ewentualne wspomaganie w przyszłości rodziców. Uchwałą Nr L/442/2006 z 22.03.2006r. Rada Gminy ....... zatwierdziła plan zagospodarowania przestrzennego, w wyniku którego przedmiotowa działka znalazła się na terenie przeznaczonym pod zabudowę jednorodzinną. Działka została obligatoryjnie połączona z działką sąsiednią, tak aby spełniać wymagane uchwałą wymiary. Zgodnie z zaleceniem planu zagospodarowania przestrzennego Podatniczka dokonała wraz z sąsiadem podziału posiadanych terenów na działki budowlane. Powstało 10 działek budowlanych o powierzchni ok.1400 m#178; każda, w których jej udział wynosi średnio około 600 m#178; w każdej, pozostała część jest własnością sąsiada. Obecnie Pani...... nosi się wraz z sąsiadem, z zamiarem sprzedaży wszystkich działek. Uzyskane środki finansowe chciałaby wykorzystać na polepszenie warunków mieszkaniowych, oraz wszelką pomoc rodzicom.Wnioskodawca zwraca się z prośbą o udzielenie pisemnej informacji w kwestii dotyczącej opodatkowania podatku od towarów i usług sprzedaży ww działek. Zdaniem Podatnika dostawa przedmiotowych gruntów nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż dokonywana jest jako sprzedaż majątku osobistego w warunkach wskazujących, że działania te nie są czynione z zamiarem powtarzania i nadania im ciągłego charakteru. Dodatkowo Pani ........ zaznacza, iż nie wykonuje działalności gospodarczej i nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legionowie stwierdza co następuje: W obecnie obowiązującym stanie prawnym obrót nieruchomościami gruntowymi realizowany przez podatników podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu tym podatkiem. W świetle art.15 ust.1 cytowanej wyżej ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Zgodnie z art.15 ust.2 powołanej ustawy działalność gospodarczą obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. W ustawie nie określono definicji ,,częstotliwości". W znaczeniu w jakim funkcjonuje to pojęcie w języku polskim, ,,częstotliwie" oznacza wielokrotnie. Wynika z powyższego, że aby jednorazową dostawę towarów lub jednorazowe świadczenie usług uznać za działalność gospodarczą należy wykazać, że w momencie jej realizacji podatnik miał zamiar dokonywać takich czynności wielokrotnie. Przez zamiar częstotliwości należy tutaj rozumieć chęć powtarzalnego wykonywania określonych czynności. Działalnością gospodarczą dla celów podatku od towarów i usług jest przede wszystkim profesjonalny obrót gospodarczy realizowany w sposób zorganizowany, a co za tym idzie stały (ciągły). W konsekwencji jeżeli zamierzonej dostawy terenów pod zabudowę dokonuje osoba fizyczna z majątku prywatnego, nie związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą i dostawa nie będzie spełniać kryterium częstotliwości - działki nie zostały nabyte z zamiarem dalszej odsprzedaży, dostawa ta nie będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, gdyż nie spełnia kryteriów uznania jej za działalność gospodarczą w znaczeniu art.15 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Biorąc pod uwagę przedstawiony powyżej stan faktyczny, sprzedaż nieruchomości stanowiącej majątek prywatny, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży, lecz spożytkowania na własne potrzeby, nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT, ponieważ czynność ta nie kwalifikuje się do uznania jej za działalność gospodarczą w rozumieniu art.15 ust.2 w/w ustawy o podatku od towarów i usług. Organ podatkowy stwierdza, iż zgadza się z powyższym stanowiskiem, jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny zgodny jest ze stanem rzeczywistym.